Pierwsze miejsce w wyścigu 24h Le Mans

Podwójne zwycięstwo zespołu Signatech Alpine Matmut – pierwsze miejsce w wyścigu 24h Le Mans i tytuł mistrza świata
w kategorii LMP2!

• Na zakończenie pełnej przeszkód edycji wyścigu 24h Le Mans zespół Signatech Alpine Matmut odniósł trzeci sukces w kategorii LMP2 w ciągu czterech lat.
• Nicolas Lapierre, André Negrão i Pierre Thiriet osiem razy zajmowali miejsce na podium w wyścigach, a teraz doprowadzili do tytułu Mistrza Świata FIA WEC po raz drugi.
• To zwycięstwo w sposób spektakularny wieńczy tydzień, w którym odbyła się również prezentacja Nowego Alpine A110S.

 

 

Start 87. edycji wyścigu 24h Le Mans odbył się tradycyjnie w sobotę o 15.00.

Nicolas Lapierre od razu wypracował miejsce w drugim rzędzie kategorii LMP2.

Francuz zrobił dłuższą zmianę niż jego bezpośredni rywale i wysunął się na prowadzenie po ósmym okrążeniu pierwszej podwójnej zmiany. Po jej zakończeniu kierowca Signatech Alpine Matmut nadal prowadził na trzeciej zmianie, starając się pokonać samochód G-Drive nr 26, który powrócił na tor z bardziej agresywną strategią.

 

Pojedynek między nimi trwał dalej. Kontrolę nad rywalem przejęli Pierre Thiriet,
a następnie André Negrão, który wszedł do akcji na początku szóstej godziny.

O zmierzchu na torze Circuit de la Sarthe, po kilku kroplach deszczu, wielokrotnie pojawiały się żółte flagi, strefy spowolnienia i neutralizacje. Brazylijczyk, nie zważając na trudne warunki, ponownie doprowadził Alpine A470 na czoło stawki, na co szybko odpowiedział jego rywal, jadący na nieco nowszych oponach.

Po upływie jednej trzeciej wyścigu i postoju w boksie, Nicolas Lapierre i Pierre Thiriet ponownie wyjechali na tor i ruszyli w pogoń za liderami.

Pochodzący z Wogezów kierowca miał jednak doświadczyć kilku przykrych niespodzianek, które tej nocy w Le Mans zgotował mu los. Dwie neutralizacje
w trakcie jego dwóch pierwszych zmian zmieniły całkowicie obraz wyścigu.

 

Samochód bezpieczeństwa znalazł się pomiędzy samochodem z numerem
26 a nim i zespół Signatech Alpine stracił minutę przy pierwszej interwencji safety caru i kolejne cenne sekundy przy drugiej.

Pierre Thiriet zakończył potrójną zmianę ze stratą dwóch i pół minuty, by pozwolić André Negrão i Nicolasowi Lapierre’owi przejść do ataku przed świtem. Gdy wczesnym rankiem odzyskali minutę, ich wysiłki zniweczył wypadek samochodu Dragonspeed nr 31, który spowodował ponowny wyjazd samochodu bezpieczeństwa.W tym czasie zespół skorygował strategię, zastępując Pierre’a Thirieta na torze, siedem godzin przed wywieszeniem flagi w szachownicę. Gdy chwilę po północy liderzy zostali zablokowani w boksach, Alpine A470 odzyskało pierwszą pozycję z jednym okrążeniem przewagi nad głównym rywalem w wyścigu o tytuł mistrzowski. Od tego czasu trójka kierowców z zespołu uzyskiwała konkurencyjne czasy, mając jednocześnie luksus kontrolowania przewagi
i oszczędzania maszyny. Po ostatniej zmianie André Negrão za kierownicą ponownie usiadł Pierre Thiriet. Była to jego najkrótsza zmiana. Następnie do mety samochód poprowadził Nicolas Lapierre. 

Nico wystartował po raz ostatni w barwach zespołu i pierwszy przejechał pod flagą w szachownicę. Tym samym przypieczętował trzecie zwycięstwo w Le Mans
w ciągu czterech startów w barwach Alpine. Jest to także trzeci sukces zespołu Signatech Alpine Matmut na torze la Sarthe, po zwycięstwach w 2016 i 2018 roku, ale też piąte podium w kategorii LMP2 od 2014 roku.

Ten triumf i wyprzedzenie samochodu Jackie Chan DC Racing nr 38 doprowadziły Alpine do zdobycia po raz drugi mistrzowskiego tytułu w kategorii LMP2 Mistrzostw Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych. Alpine wywalczyło ten tytuł po raz pierwszy w 2016 roku, a niebawem walka rozpocznie się ponownie wraz ze startem sezonu 2019/2020 już 1 września w Silverstone!

 

Powiedzieli:

Philippe Sinault, szef teamu Signatech Alpine Matmut
„Kiedyś powiedziałem, że jesteśmy przygotowani i rzeczywiście byliśmy. Konkurenci też byli dobrze przygotowani, co oznaczało dla nas bardzo intensywny początek wyścigu i walkę w dużo szybszym tempie niż zwykle. Było to zapowiedzią pięknej i długiej rywalizacji. Nie byliśmy zaskoczeni spotkaniem z głównymi pretendentami do zwycięstwa i tytułu mistrzowskiego. Do nocy trzymaliśmy się blisko, po czym Le Mans kolejny raz wybrało zwycięzcę. Właśnie w takich sytuacjach trzeba być przygotowanym i szybko reagować. My byliśmy pod każdym względem: samochód ani razu nie poczuł żwiru pod kołami, dokonywaliśmy właściwych wyborów, dobrze się komunikowaliśmy i dopasowywaliśmy do warunków. To jest klucz do tego typu wyścigów i było to dla nas wielką przyjemnością. To zwycięstwo smakuje wyjątkowo w porównaniu do poprzedniego roku, ponieważ będziemy je świętować razem już dziś wieczorem, a także dlatego, że mogliśmy usłyszeć Marsyliankę, stojąc na podium. Po tych przeżyciach będziemy musieli ponownie, szybko się skoncentrować, ponieważ najbliższy start do Prologu zbliża się wielkimi krokami!”.

Nicolas Lapierre
„Co to był za dzień – dla całego zespołu i dla nas! Miał kluczowe znaczenie
w zakończeniu rywalizacji o tytuł mistrzowski i dla mitycznego wyścigu 24h Le Mans. Od ponad roku pracowaliśmy, aby osiągnąć te dwa cele i wreszcie spełniliśmy nasze marzenia o obu zwycięstwach. Najpierw skupiliśmy się na tytule mistrza świata, ale od razu po starcie zmagaliśmy się ze wszystkich sił
z samochodem G-Drive. Nie była to bezpośrednia rywalizacja o mistrzostwo, ale poczuliśmy się zobowiązani uszanować mit Le Mans i podjęliśmy walkę o wygraną w tym wyścigu. Nasze wysiłki opłaciły się i zdobyliśmy zwycięską koronę. Odczuwam mieszankę bardzo silnych emocji, ale też satysfakcję z pracy wykonanej w wyścigu, który zapowiadał się na bardzo trudny i pełen rywalizacji. To był mój ostatni start z Alpine. Może w przyszłości nasze drogi znowu się zejdą, ale dla mnie było ważne zakończyć ten rozdział właśnie w taki sposób. Możemy być tylko dumni z zespołu i ze wszystkiego, czego wspólnie dokonaliśmy”.

André Negrão
„Najwyższe miejsce na podium jest naprawdę magiczne i jestem dumny, że się tam znalazłem razem z Alpine i zespołem. Nie tylko wygraliśmy 24h Le Mans drugi rok z rzędu, ale również triumfujemy w mistrzostwach. Jestem w siódmym niebie
i myślę, że jestem dziś być może najszczęśliwszym z nas wszystkich. Zdobyłem mój pierwszy tytuł mistrzowski i będę o tym pamiętał przez całe życie. Chcę wyrazić moje wielkie podziękowanie dla zespołu Signatech Alpine Matmut, dla Philippe’a i dla Alpine oraz tych wszystkich, którzy uwierzyli we mnie, wspierali mnie i umożliwili nam osiągnięcie tego wspaniałego, podwójnego triumfu!”.

Pierre Thiriet
„To był zwariowany wyścig. Walka była naprawdę ostra, ale tego spodziewaliśmy się po naszych wysokiej klasy konkurentach. Chciałbym wyraźnie podkreślić wagę pracy, jaką wcześniej włożył zespół, by przygotować każdy etap startu. To było jasne w ten weekend: samochód nie miał żadnego problemu i nikt z naszej trójki nie miał awarii. Myślę, że to jest klucz do sukcesu w LMP2, gdzie nawet najmniejszy problem zmusza potem do ciężkiej gonitwy, by powrócić do gry. Tworzymy też bardzo zgraną rodzinę, w której panuje doskonała atmosfera. To bardzo ważny aspekt i to pozwala dziś być podwójnie szczęśliwym. Nico, André, jak i cały zespół, wykonali niesamowitą pracę. Niosło nas ogromne wsparcie kibiców i mediów dla Alpine i zespołu, w którym jest dwóch francuskich kierowców. Wreszcie, chylę czoła przed zespołem Jota. To byli wyjątkowi przeciwnicy w tym wspaniałym sezonie. Ich maksymalne prędkości mobilizowały nas do czynienia postępów, doskonalenia się i mieliśmy ogromną frajdę, walcząc z nimi!”.


Klasyfikacja:

24h Le Mans – LMP2
1. Signatech Alpine Matmut nr 36 - 368 okrążeń
2. Jackie Chan DC Racing nr 38 + 1 okrążenie
3. TDS Racing nr 28 + 2 okrążenia
4. United Autosports nr 22 + 3 okrążenia
5. IDEC Sport nr 48 + 4 okrążenia
6. G-Drive Racing nr 26 + 4 okrążenia
7. Duqueine Engineering nr 30 + 5 okrążeń
8. Panis Barthez Compétition nr 23 + 6 okrążeń
9. Graff nr 39 + 6 okrążeń
10. Algarve Pro Racing nr 25 + 11 okrążeń

Mistrzostwo FIA LMP2 - klasyfikacja zespołowa
1. Signatech Alpine Matmut nr 36 – 181 punktów
2. Jackie Chan DC Racing nr 38 – 166 punktów
3. Jackie Chan DC Racing nr 37 – 138 punktów
4. DragonSpeed nr 31 – 117 punktów
5. Larbre Competition nr 50 – 85 punktów
5. Racing Team Nederland nr 29 – 85 punktów
7. TDS Racing nr 28 – 66 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności