Nowe Alpine A110 R – jazdy testowe najbardziej ekstremalną wersją A110

WPROWADZENIE

A110 R – EKSTREMALNIE EKSTREMALNE

Alpine A110 R jest od dawna oczekiwaną wersją, która uzupełnia gamę A 110. Jest to ekstremalna, lżejsza, bardziej agresywna, wersja w gamie A110, w jeszcze większym stopniu inspirowana światem wyścigów, jednym słowem – najbardziej „radykalna”. Nowe Alpine A110 R to uosobienie lekkości i wysokich osiągów, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wyjątkowych doznań na torach wyścigowych, ale z homologacją do poruszania się po drogach publicznych.

A110 R wyróżnia się między innymi niższą masą samochodu. Dzięki intensywnym zabiegom obniżono jego masę do 1082 kilogramów. W porównaniu z A110 S to o 34 kg mniej. Udoskonalona została również aerodynamika samochodu, aby zwiększyć siłę docisku i zmniejszyć opór aerodynamiczny. Po raz pierwszy w gamie A110 niektóre elementy, takie jak maska, tylna klapa i dyfuzor, zostały zaprojektowane na nowo, specjalnie dla tej wersji. Na radykalny charakter nowego modelu wpływają także specjalne nastawy zawieszenia, 1,8-litrowy silnik o mocy 300 KM i wyścigowy wystrój wnętrza, zapewniające użytkownikom niespotykanie intensywne doznania z jazdy.

Nowe Alpine A110 R przekracza kolejne granice osiągów

Z czasem przyspieszania od 0 do 100 km/h wynoszącym zaledwie 3,9 sekundy, nowe Alpine A110 R przekracza kolejne granice sportowych osiągów. Dzięki zaangażowaniu w wyścigi marka dysponuje wiedzą i doświadczeniem najwyższej klasy, które wykorzystała w projektowaniu kolejnej wersji, i jest bardziej niż kiedykolwiek gotowa do bicia wszelkich rekordów okrążeń na torze. Samochód, produkowany we Francji w Dieppe w zakładzie Alpine im. Jeana Rédélégo, otwiera nowy rozdział w zakresie know-how marki w produkcji samochodów sportowych.

AERODYNAMIKA ALPINE A110 R

INSPIRACJE ZACZERPNIĘTE ZE ŚWIATA WYŚCIGÓW

Alpine A110 R jest radykalną formą ekspresji sportowych osiągów i sportowego ducha. Jego projektantom przyświecało dążenie do uzyskania doskonałej aerodynamiki nadwozia poprzez idealną równowagę między siłą docisku a oporem aerodynamicznym.

Nowe Alpine A110 R - Idealny do jazdy po torze

Aby zoptymalizować zachowanie nowego Alpine A110 R przy dużych prędkościach, wprowadzono lub zmodyfikowano szereg elementów pochodzących ze świata sportów motorowych. W pracach badawczo-rozwojowych wykorzystano do tych celów technologie i urządzenia stosowane w tunelu aerodynamicznym. Specjalny tylny spojler typu „gęsia szyja”, przeprojektowana płaska podłoga i dyfuzor oraz w 100% karbonowe obręcze kół zapewniają większą stabilność w zakrętach i przy dużych prędkościach. A110 R w porównaniu z A110 S z zestawem Aero cechuje się znacznie większym dociskiem aerodynamicznym na tył ze zwiększonym o 29 kg obciążeniem przy maksymalnej prędkości, co zapewnia mu lepszą stabilizację w szybkich zakrętach. Jednocześnie o 5% zmniejszony został opór aerodynamiczny (w trybie jazdy Track), co pozwala na osiągnięcie rekordowej maksymalnej prędkości 285 km/h.

Doskonale wyważona aerodynamika Alpine

Mając na uwadze poprawę stabilności przy dużych prędkościach oraz skuteczności na torze, w pracach nad nowym Alpine A110 R szczególnie duży nacisk położono na uzyskanie jak najkorzystniejszego stosunku między dociskiem a oporem aerodynamicznym, aby móc w pełni wykorzystać potencjał samochodu. Z przodu znajdziemy tę samą listwę aerodynamiczną co w A110 S, ale wyposażono ją w przepustnice wlotów powietrza wbudowane w zderzak, które przyczyniają się do zmniejszenia oporów powietrza i zwiększenia możliwej do osiągnięcia prędkości maksymalnej. Dopracowano również aerodynamikę przodu, aby ją idealnie dostosować do nowego zawieszenia.

Zoptymalizowany dyfuzor A110 R

Udane połączenie technologii i stylistyki: dyfuzor został zmodyfikowany w celu zapewnienia jeszcze intensywniejszych doznań z jazdy i podkreślenia silnej osobowości auta. Dla zmniejszenia masy został wykonany z włókna węglowego i szklanego i wyjątkowo starannie dopracowany pod względem aerodynamiki. Dzięki zwiększonym wymiarom oraz wysunięciu ku tyłowi generuje szybki przepływ powietrza pod nadwoziem, którego konsekwencją jest jeszcze większe podciśnienie. Umieszczone na jego bokach pionowe skrzydełka ograniczają zawirowania strug powietrza. Zamontowana dodatkowa nakładka pozwala skuteczniej izolować dyfuzor od zawirowań powodowanych obracaniem się kół. Żebra dyfuzora również zostały zaprojektowane na nowo: są teraz większe, niższe i ukształtowane tak, aby utrzymać kierunek strug powietrza do samego końca dyfuzora. Efektywność działania dyfuzora i płaskiej podłogi dodatkowo zwiększają osłonki aerodynamiczne zamontowane na wahaczach tylnego zawieszenia.

Wsporniki tylnego spojlera Alpine typu „gęsia szyja”

Tylny spojler zamocowany jest od góry na wspornikach typu „gęsia szyja”, które podkreślają jego sportowy charakter i znacząco wpływają na poprawę aerodynamiki. Pomimo iż ma taki sam kształt jak w Alpine A110 S, kilka szczegółów sprawia, że rozwiązanie zastosowane w Nowym A110 R jest unikatowe. Jest wyższy i przesunięty do tyłu, co sprawia, że jest kluczowym elementem maksymalizacji siły docisku i optymalizacji oporu aerodynamicznego. Wsporniki typu „gęsia szyja” zwiększają skuteczność i stabilność działania spojlera i eliminują ryzyko odrywania się strug powietrza od jego dolnej powierzchni. Powstające w tej strefie podciśnienie sprawia, że jest bardzo wrażliwa – wszelkie zawirowania obniżają skuteczność działania spojlera.

Nowe spojlery progowe A110 R

Nowe, karbonowe spojlery progowe montowane w nowym Alpine służą poszerzeniu płaskiej podłogi. Tak powiększona powierzchnia podłogi uspokaja przepływ powietrza pod samochodem i ogranicza ryzyko turbulencji. Tylne końce nakładek sięgają aż przed czołową powierzchnię tylnych kół, aby zapobiec powstawaniu zawirowań i osłaniać tylne koła przed strugami powietrza z otoczenia. Zwiększona stabilność gwarantowana! Jeśli chodzi o wygląd, nowe spojlery doskonale pasują do przedniej listwy aerodynamicznej i nowego tylnego dyfuzora i sprawiają wrażenie jeszcze większej stabilności samochodu.

Końcówka wydechu z podwójnymi ściankami

Specjaliści ds. aerodynamiki i termiki Alpine skupili się również nad udoskonaleniem układu wydechowego. Charakterystyczna dla A110R podwójna końcówka wydechu ma podwójne ścianki, drukowane na drukarce 3D, izolujące od spalin i chroniące sąsiednie elementy przed przegrzaniem. Zasada działania jest prosta: zewnętrzna ścianka pozostaje zimna pomimo temperatury spalin przepływających przez centralną kaniulę i przyczynia się do zapewnienia lepszej równowagi termicznej między wnętrzem a otoczeniem.

LEKKA KONSTRUKCJA ALPINE A110 R

O KROK DALEJ Z RADYKALNYM ODCIĄŻENIEM

Pomimo iż lekkość jest nieodłączną cechą Alpine, konstruktorzy zdecydowali się pójść jeszcze dalej w tym kierunku, aby uzyskać jeszcze lepsze osiągi na torze i zapewnić użytkownikom jeszcze większą przyjemność z jazdy po drodze.

Efekty wykorzystania włókien węglowych...

Dzięki intensywnemu wykorzystaniu włókna węglowego – materiału szeroko stosowanego w Formule 1 zarówno na zewnątrz, jak i w kabinie – Nowe Alpine A110 R waży zaledwie 1082 kg, czyli o 34 kg mniej niż A110 S. Przy stosunku masy do mocy obniżonym do 3,6 kg/KM pokonuje 1000 m startu zatrzymanego w 21,9 sekundy, plasując się tym samym w ścisłej czołówce pod względem osiągów wśród samochodów tej klasy. ...do wykonania maski Włókno węglowe zostało w szczególności wykorzystane do wykonania maski nowego Alpine A110 R. Jest w całości zrobiona z tego materiału, co nadaje samochodowi jeszcze bardziej agresywny, sportowy wygląd, Jest też o 2,9 kg lżejsza, co przyczynia się do poprawy osiągów i prędkości maksymalnej. Ponadto maska wyposażona jest w dwa kanały powietrzne, które poprawiają aerodynamikę samochodu. Maska stanowi kluczowy element designu A110 R, podkreślający radykalny charakter auta.

...obręczy kół

Unikatowe, wykonane na miarę obręcze kół, powstały we współpracy specjalistów Alpine z firmą Duqueine, która je produkuje. Obręcze kół nowego A110 R są również wykonane w całości z karbonu. Zostały zaprojektowane w potrójnym celu: poprawy osiągów dzięki zmniejszeniu masy samochodu, optymalizacji aerodynamiki oraz zwiększenia skuteczności chłodzenia hamulców. Dzięki nim całkowita masa samochodu uległa obniżeniu o 12,5 kg w stosunku do A110 S. Dzięki unikatowemu designowi obręcze są bardziej otwarte dla powietrza od przodu i bardziej zamknięte od tyłu, a ich stworzona na miarę konstrukcja przyczynia się do zwiększenia maksymalnej prędkości, optymalizacji oporów aerodynamicznych i skuteczniejszego chłodzenia hamulców.

...panelu tylnej klapy

Techniczne parametry decydują o sportowym charakterze nowego A110 R, a design nadwozia świetnie wyraża jego żywiołowy temperament. Panel tylnej klapy wykonany w całości z karbonu jest centralnym elementem tyłu samochodu. Zastępuje klasyczną tylną szybę i stanowi osłonę komory silnika. Na panelu zamontowane jest centralnie trzecie światło stopu. Obok znajdują się dwa osłonięte kratką wloty powietrza do układu dolotowego silnika z widniejącym na nich graficznym motywem płatka śniegu charakterystycznym dla marki Alpine.

...siedzeń

Kubełkowe fotele Sabelt® Track Nowego A110 R są wykonane w całości z karbonu, co wpływa na zmniejszenie masy samochodu o 5 kg. Zarówno fotel kierowcy, jak i pasażera jest wyposażony w sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Siedzenia symbolizują sportowy charakter samochodu, zapewniają najwyższy poziom komfortu oraz doskonałe podtrzymywanie ciała na zakrętach i przy dużych prędkościach.

OSIĄGI ALPINE A110 R

PEŁNA GOTOWOŚĆ DO BICIA REKORDÓW OKRĄŻEŃ

Dzięki wyjątkowemu połączeniu zwinności i wysokich osiągów Nowe Alpine A110 R jest prawdziwym torowym bolidem, dopuszczonym do jazdy po drogach, gotowym do bicia rekordów okrążeń.

Wyjątkowe przyspieszenie Alpine A110 R - Od 0 do 100 km/h w 3,9 s

Nowe Alpine A110 R napędzane 4-cyldrowym silnikiem 1,8 turbo współpracującym z automatyczną 7- stopniową skrzynią biegów z podwójnym mokrym sprzęgłem ma pod maską wszystko, czego trzeba do bicia rekordów. Maksymalny moment obrotowy 340 Nm jest dostępny od 2400 obr./min, a maksymalną moc 300 KM silnik osiąga przy 6300 obr./min. Dzięki funkcji automatycznego startu Launch Control, nowy sportowy bolid rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 285 km/h. Takie wyniki zapewniają mu oczywiście „pole position” w gamie A110.

Unikatowy układ jezdny Alpine

Indywidualne nastawy i tuning układu jezdnego Nowego Alpine A110 R znacząco poprawiają możliwości auta i zapewniają mu bezprecedensowe osiągi na torze. Nadwozie zostało obniżone o 10 mm w porównaniu z A110 S. Dzięki regulowanym amortyzatorom prześwit można zmniejszyć o dodatkowe 10 mm na potrzeby wyczynowej jazdy na torze. Większa jest sztywność stabilizatorów poprzecznych przewidzianych dla tej wersji: o 10% w przednim i o 25% w tylnym zawieszeniu w porównaniu z A110 S. Ponadto o 10% zwiększona została także sztywność przednich i tylnych sprężyn zawieszenia, co zapewnia doskonałą stabilizację nadwozia. Specjalnie opracowane dla A110 R amortyzatory hydrauliczne posiadają regulację, która umożliwia kierowcom personalizację doznań z jazdy. Dwudziestopołożeniowy pierścień pozwala regulować siłę tłumienia w zależności od prędkości w fazie ściskania i rozciągania. To aż nadto, by móc zapewnić pasjonatom intensywne doznania z jazdy, dodatkowo wzmocnione podczas jazdy na torze.

Wyczynowe opony w nowym Alpine A110 R

Nowe Alpine A110 R jest wyposażone w opony „semi-slick” Michelin Pilot Sport Cup 2 w rozmiarze 215/40 R18 z przodu i 245/40 R18 z tyłu. W połączeniu z unikatowym układem jezdnym wyczynowe opony równie świetnie nadają się do jazdy po drogach, jak i na torze wyścigowym. W porównaniu ze standardowymi oponami, opony typu semi-slick oferują większą stabilność i lepszą kontrolę na zakrętach (wzmocniona struktura, o 15% lepsza przyczepność, większa żywotność na torze, a także większe przyspieszenia poprzeczne). Efekt – krótsze o 0,5 sekundy czasy okrążeń na torze.

Bardziej efektywny układ hamulcowy A110R

Wyjątkowo efektywny układ hamulcowy Brembo montowany w Nowym Alpine A110 R jest wyposażony w dwuelementowe przednie i tylne tarcze hamulcowe o średnicy 320 mm. Aby spełnić oczekiwania dotyczące parametrów prędkości i zachowania na torze, konstruktorzy opracowali unikatowy system chłodzenia hamulców. Składają się na niego cztery elementy. Chwyty powietrza, zamontowane po obu stronach na górnych wahaczach przedniej osi, oraz przewody powietrzne, przymocowane do osłon na spodzie nadwozia, mają za zadanie kierować powietrze w stronę tarcz hamulcowych w celu ich skuteczniejszego chłodzenia. Dzięki tym elementom skuteczność i wytrzymałość systemu chłodzenia hamulców zostały zwiększone o 20%

• Tryb „Normal” – elastyczny i oszczędny tryb, idealny do codziennych przejazdów.

• Tryb „Sport” – zapewnia zoptymalizowane sterowanie pracą silnika i skrzyni biegów w przypadku dynamicznej, sportowej jazdy: zwiększona czułość pedału przyspieszenia, specyficzny bieg jałowy, krótsze czasy zmiany biegów z możliwością przeskakiwania przełożeń i zwiększania obrotów silnika (inteligentne dodawanie gazu jak przy podwójnym wysprzęglaniu) pomiędzy każdą redukcją biegów.

• Tryb „Track” został zoptymalizowany pod kątem jazdy na torze, z szybszą zmianą biegów wykonywaną wyłącznie za pomocą łopatek pod kierownicą. Tryb ten obejmuje również specjalne nastawy systemu ESC, które umożliwiają ekstremalną jazdę na torze. Najbardziej doświadczeni kierowcy mają też możliwość wyboru trybu „ESC Off”.

Sportowe brzmienie spod znaku ALPINE

Pomruk silnika jest bez trudu rozpoznawany – to brzmienie godne nazwy Alpine. Układ wydechowy Nowego A110 R z dodatkowym wtryskiem paliwa i końcówką wydechu z podwójnymi ściankami generuje bardziej rasowy efekt dźwiękowy. Idealną harmonię brzmienia uzyskano dzięki usunięciu zaworu wydechowego i optymalizacji geometrii końcówki wydechu. Szum przepływu spalin został w ten sposób ograniczony, aby zachować charakterystyczne brzmienie Alpine. W celu spotęgowania doznań z jazdy i lepszego wyczucia silnika dźwięk w kabinie został dodatkowo wzmocniony. Osiągnięto to poprzez zwiększenie transparentności komory silnika dzięki zastąpieniu szyby w przegrodzie lżejszą aluminiową ścianką z przetłoczeniami, dodanie ściągów, usunięcie mat wygłuszających w komorze silnika oraz zachowanie rezonatora układu dolotowego. W efekcie uzyskano jeszcze bardziej imponujące brzmienie.

Wyjątkowa efektywność energetyczna

Nowe Alpine A110 R wyróżnia się niespotykaną efektywnością energetyczną. Ten zdecydowanie najlżejszy w swojej klasie nowy sportowy bolid o aerodynamice nadwozia, która łączy niski opór aerodynamiczny z dużą siłą docisku, zapewnia maksymalną efektywność energetyczną w każdych warunkach jazdy. Osiąga wyjątkowo niski poziom emisji CO2 (o 1/3 niższy w porównaniu z konkurencyjnymi modelami) i niższe zużycie paliwa!

ZA KIEROWNICĄ ALPINE

NA TORZE I NA DRODZE

Natychmiast rozpoznawalny sportowy samochód, który doskonale oddaje DNA marki Alpine… Nowe A110 R to połączenie wyjątkowych osiągów i jeszcze większej przyjemności jazdy, które odwołują się do sportowych genów. Za kierownicą tego sportowego auta będziesz miał tylko jedno pragnienie: poczuć zawrotną prędkość na torze i nagły skok adrenaliny.

Samochód wiernie i natychmiastowo odpowiada na każdy ruch kierowcy. W tym aucie emocje są na wyciągnięcie dłoni. Ma wszystkie atuty – niższe nadwozie, większą szybkość i dynamikę. Uosabia obsesję konstruktorów, którzy dążyli do zapewnienia jeszcze większej przyjemności na torze a jednocześnie stworzenia samochodu, który ma homologację drogową. Dzięki wyjątkowemu zawieszeniu o 10 mm niższemu niż w A110 S, które można obniżyć o dodatkowe 10 mm na torze (te ustawienie nie ma homologacji drogowej), oponom semi-slick Michelin Pillot Sport CUP 2 i doskonałej aerodynamice, Nowe A110 R zapewnia niewiarygodną stabilność przy wysokiej prędkości i na zakrętach. Regulowane amortyzatory spełnią oczekiwania wszystkich pasjonatów i zapewnią takie emocje, jakie lubisz.

Najwięcej doznań dostarcza pokonywanie zakrętów z wysoką prędkością i poczuciem pełnej kontroli nad autem. Dzięki wyjątkowo niskiej masie A110 R reaguje w bardzo czytelny sposób a reakcje są płynne. Kierowca zachowuje panowanie nad autem niemalże do granic przyczepności. Ruchy nadwozia, zwłaszcza podczas hamowania, są stosunkowo niewielkie. Kubełkowe fotele wyposażone w sześciopunktową uprząż Sabelt zapewniają doskonałą pozycję ciała i przywodzą na myśl najbardziej ekstremalne emocje z wyścigów. Doskonale trzymają ciało, pozwalając cieszyć się każdym zakrętem. Rasowe brzmienie silnika świadczy o zapierającej dech mocy tego sportowego auta. Z najbardziej ekstremalną wersją Alpine wszystko jest możliwe. To pierwszy samochód w gamie Alpine, który rozpęcza się od 0 do 100 km/h w cztery sekundy.

Dynamiczne osiągi przetestowane na torze

Nowe A110 R budzi ogromne emocje na torze i na drodze. Dynamika i lekkość tego auta oddziałowują na wszystkie zmysły: natychmiastowe reakcje potęgują przyjemność jazdy. W mieście na drodze, na prostej czy na zakrętach… kierowca stale panuje nad każdym ruchem samochodu. Za kierownicą tego Alpine liczy się tylko przyjemność jazdy.

DESIGN ALPINE A110 R

WYRAZISTY WYCZYNOWY DESIGN

Wygląd zewnętrzny i wnętrze nowego Alpine A110 R doskonale odzwierciedlają jego radykalnie sportowy charakter. Wyścigowy wystrój wnętrza wprost zaprasza do zajęcia miejsca za kierownicą, by doznać wyjątkowych wrażeń, jakich dostarcza ten samochód.

Wyścigowe klimaty

Wnętrze Alpine A110 R jest w całości wykończone elementami z mikrofibry, łącznie z pokryciem paneli drzwi. Wewnętrzne klamki zostały zastąpione czerwonymi taśmami, które kojarzą się ze światem wyścigów. Mikrofibrą pokryta jest również kierownica ozdobiona szarymi przeszyciami. To połączenie estetyki, autentyczności i efektywności składa się na atmosferę wnętrza w najlepszym sportowym stylu.

Karbonowe fotele rajdowe

Kubełkowe fotele Sabelt Track zamontowane w A110 R nawiązują do świata wyścigów samochodowych. Dzięki unikatowemu designowi i karbonowej konstrukcji z wkładkami z mikrofibry i szarymi przeszyciami są uosobieniem sportowego ducha. Sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa zapewniają optymalne podtrzymanie ciała kierowcy i pasażera. O konieczności ich zapięcia przypomina sygnał „Seat Belt Reminder”. Fotel kierowcy posiada regulację wzdłużną i regulację wysokości. Fotel pasażera jest nieruchomy, zamontowany w położeniu zapewniającym maksimum komfortu. Litera „A” na zagłówkach przypomina o przynależności tego wyjątkowego modelu do rodziny Alpine.

Zestaw elementów karbonowych, dzięki którym auto zyskuje bardziej radykalny charakter

Wszystkie zmodyfikowane elementy, takie jak maska, pokrywa silnika, nowy dyfuzor oraz spojlery progowe współtworzą sportowy charakter nowego Alpine A110 R. Zdecydowane, przemyślane wybory, takie jak nieprzezroczysta pokrywa silnika, składają się na design w pełni oddający charakter tego auta i związane z nim emocje. Pakiet elementów karbonowych został opracowany przez firmę Carl Composite.

„R” dopracowane w najdrobniejszych szczegółach

Dla nowego modelu zaprojektowano specjalną płytkę z sylwetką samochodu i umieszczono ją na środkowej konsoli.

Kolor nadwozia Alpine A110 R przejęty z A522

Kolorem inauguracyjnym Nowego Alpine A110 R jest niebieski matowy „Racing”, który znamy z modelu A522 Formuły 1. Błękit, ale także czerwień, oraz karbon i mikrofibra: wszystkie kolory i materiały przypominają startową szachownicę wyścigów Grand Prix i unikatową atmosferę torów wyścigowych. W 100% karbonowy dach ma czarny błyszczący kolor.

Informacje o osiągach w czasie rzeczywistym

Dostępny w standardzie pokładowy system telemetryczny „Alpine Telemetrics” (dostępny w opcji z wyjątkiem A110 S) umożliwia wyświetlanie w czasie rzeczywistym w formie zegarów lub histogramów parametrów technicznych pracy samochodu, takich jak ciśnienie doładowania, temperatura skrzyni biegów, moment obrotowy, moc, kąt skrętu kierownicy i akcelerometr. Wbudowany chronograf mierzy i rejestruje osiągi, na przykład podczas jazdy na torze wyścigowym.

DANE TECHNICZNE ALPINE A110 R

WYMIARY ALPINE A110 R

A110 R FERNANDO ALONSO – BARDZO LIMITOWANA, EKSKLUZYWNA SERIA ALPINE

32 EGZEMPLARZE I INNOWACYJNY PATENT

Nowe Alpine A110 R jest oferowane w serii limitowanej Fernando Alonso, która zapewnia dodatkową dawkę ekskluzywności i jedyne w swoim rodzaju doznania na torze. Wykorzystano w niej doświadczenie dwukrotnego mistrza świata Formuły 1, który miał istotny udział w dopracowywaniu ustawień samochodu.

Stylistyka sygnowana nazwiskiem Fernando Alonso

Nowa edycja jest dostępna wyłącznie w niebieskim matowym kolorze nadwozia Blue Racing Matt bolidu Formuły 1 A522. Dla uzyskania jeszcze bardziej sportowego wyglądu układ akcentów kolorystycznych nadwozia został zmieniony we współpracy z Fernando Alonso. Maska i pokrywa silnika są częściowo polakierowane odpowiednio w kolorze Blue Racing Mat i Głębokiej Czerni, jak reszta nadwozia, podczas gdy w A110 R mają w 100% wykończenie karbonowe. Tylna część samochodu jest ciemniejsza, ale bardzo wyrazista, z czarnym tyłem i anodowanymi, czarnymi wspornikami spojlera. Pomarańczowe zaciski hamulcowe nawiązują do charakterystycznych kolorów Fernando Alonso. Takie elementy jak szare krawędzie obręczy kół, niebiesko-pomarańczowo-żółte flagi na tylnych słupkach, odwołują się do barw, w których występował Fernando Alonso, i jak jego podpis, zdobiący nadwozie, przypominają o wyjątkowej współpracy i dodatkowo podkreślają unikatowy charakter auta w oczach kolekcjonerów.

Zdecydowanie sportowy charakter A110 R

W kabinie sportowy charakter i osobowość auta zostały dodatkowo podkreślone elementami kojarzącymi się z kierowcą Formuły 1. Pomarańczowy kolor Fernando Alonso pojawia się na taśmach zastępujących klamki drzwi i na wskaźniku środkowego położenia kierownicy. Mocno kontrastuje z wykończeniem kabiny, wykonanym z mikrofibry. Podpis-logo Fernando Alonso, wyhaftowany na fotelach, oraz niebiesko-pomarańczowo-żółta flaga na płatach drzwi przypominają o współpracy Alpine ze słynnym kierowcą. Na osłonie przeciwsłonecznej widnieje laserowo wygrawerowane motto, które dobrze oddaje wyznawaną przez niego filozofię: „There is more than one path to the top of the mountain” („Na szczyt prowadzi więcej niż jedna droga”).

Autorskie regulowane zawieszenie Fernando Alonso

Seria limitowana A110 R Fernando Alonso posiada specjalny system regulacji, który umożliwia łatwą i szybką zmianę wysokości nadwozia i sztywności sprężyn zawieszenia. Dzięki podkładkom umieszczonym u podstawy sprężyn można kilkoma ruchami zmienić położenie tych ostatnich i obniżyć samochód o 10 mm, wyłącznie do jazy na torze. Jednocześnie zwiększa to sztywność nadwozia o 5 %. Jest to innowacyjne rozwiązanie opatentowane przez Alpine. Nowa funkcja pozwala pasjonatom jazdy wyczynowej bezproblemowo uzyskać torowe nastawy samochodu dopracowane osobiście przez Fernando Alonso na torze Formuły 1 w Barcelonie podczas ostatnich zimowych jazd testowych.

Jeszcze więcej ekskluzywności

Opracowanie sportowego samochodu przy udziale jednego z kierowców Formuły 1 to bez wątpienia najwyższy dowód zamiłowania marki Alpine do sportów motorowych i wysokich osiągów. Seria limitowana Fernando Alonso powstała w 32 egzemplarzach, bo właśnie tyle zwycięstw odniósł hiszpański kierowca w tej dyscyplinie. Na tabliczce, umieszczonej na środkowej konsoli w każdym samochodzie serii specjalnej, widnieje wygrawerowana nazwa toru wyścigowego i rok zwycięstwa odniesionego przez dwukrotnego mistrza świata. Tabliczki, oznaczone numerami od 1 do 32 w chronologicznej kolejności odniesionych zwycięstw, podkreślają ekskluzywność i unikatowość samochodu, co z pewnością zachwyci entuzjastów. Szczęśliwym nabywcom egzemplarzy tej ekskluzywnej i bardzo limitowanej serii wręczane będą repliki wyścigowego kasku Fernando Alonso z jego podpisem.

OPIS AERODYNAMIKI NADWOZIA

„Każdy z elementów nadwozia samochodu został starannie dopracowany w celu uzyskania doskonałej aerodynamiki. Zanim samochód trafił na 40 godzin do tunelu aerodynamicznego, przeprowadzono ponad 150 symulacji CFD* na kompletnym nadwoziu. Szczególnym badaniom, z udziałem konstruktorów z Formuły 1, poddano tylny spojler. W ich trakcie przeanalizowano tysiące możliwych konfiguracji, które następnie były poddawane symulacji CFD, po czym zatwierdzane w tunelu aerodynamicznym. Na potrzeby Alpine A110 R wykorzystane zostały technologie i urządzenia stosowane przy pracach badawczo-rozwojowych nad bolidami Formuły 1. To dzięki tym szeroko zakrojonym działaniom, które obecnie plasują Alpine A110 R wśród najbardziej efektywnych modeli w tej klasie, udało się uzyskać optymalną równowagę między siłą docisku, oporem aerodynamicznym i chłodzeniem hamulców” – Antoine Delicourt i Pierre Sancinena, eksperci ds. aerodynamiki modeli Alpine.

* (Computational Fluid Dynamics = numeryczna mechanika płynów) 

Dzięki optymalnej równowadze między siłą docisku a oporem aerodynamicznym Alpine A110 R wykazuje się niespotykaną efektywnością aerodynamiczną zarówno na torze, jak i na drodze. Aby dostosować samochód do nowych konfiguracji zawieszenia, dogłębnie zmodyfikowano aerodynamiczną równowagę między przodem i tyłem A110 R. A110 R, w porównaniu z A110 S wyposażonym w zestaw Aero, cechuje się zmodyfikowanym, znacznie większym dociskiem aerodynamicznym na tył, który przy maksymalnych prędkościach sięga 29 kg, co zapewnia mu lepszą stabilizację przy pokonywaniu szybkich zakrętów oraz przy dużych prędkościach.

W porównaniu z A110 S poprawiono również opór aerodynamiczny. Został zmniejszony o 2% w położeniu drogowym i o 5% w położeniu torowym (przy obniżonym o 10 mm nadwoziu). W konfiguracji torowej opór aerodynamiczny jest taki sam jak w A110, co jest imponującym osiągnięciem! Przy zwiększonym o niemal 140 kg docisku opór aerodynamiczny pozostaje niezmieniony. Wiele elementów nadwozia zostało zmodyfikowanych lub dodanych, zarówno z przodu, jak i z tyłu, aby uzyskać wzorcowy model w tej klasie.

• W A110 R zachowana została karbonowa listwa aerodynamiczna z wersji A110 S, służąca głównie zwiększeniu docisku.

• Umieszczone z przodu auta przepustnice wlotów powietrza pełnią podwójną funkcję: zwiększania siły docisku na przód nadwozia przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu aerodynamicznego, bez pogarszania skuteczności chłodzenia silnika. Żaluzje regulują przepływ powietrza poprzez zmniejszenie powierzchni wlotu powietrza do niezbędnego minimum.

Karbonowa maska przyczynia się do optymalizacji efektywności aerodynamicznej dzięki dwóm kanałom powietrznym w niej wykonanym. Ich główną rolą jest zwiększanie skuteczności pracy wycieraczek przy dużych prędkościach. Dzięki starannie dopracowanemu kształtowi zmniejsza się siła docisku na wycieraczki i strugi powietrza odrywają się od powierzchni przedniej szyby. Ponadto maska zmniejsza również w niewielkim stopniu opór aerodynamiczny.

• Specjalne karbonowe spojlery progowe służą poszerzeniu płaskiej podłogi w celu zwiększenia całkowitej siły docisku. Uspokaja to przepływ powietrza pod samochodem poprzez ograniczenie zjawiska zawirowań strug.

Przednie i tylne koła zostały przeprojektowane i w znaczącym stopniu przyczyniają się do aerodynamicznej równowagi A110 R. Bardziej otwarte z przodu niż z tyłu, zmniejszają opór aerodynamiczny samochodu, zarazem zapewniają optymalne chłodzenie tarcz hamulcowych dzięki dwóm specjalnym chwytom powietrza umieszczonym na górnych wahaczach przedniego zawieszenia oraz na spodzie nadwozia. Prace nad udoskonaleniem obręczy kół i chwytów powietrza były prowadzone równolegle w celu uzyskania maksymalnego efektu.

• Tył nadwozia jest wyposażony w dyfuzor, wykonany z karbonu i włókien szklanych, specjalnie zaprojektowany dla tej wersji. Dzięki wysuniętym ku tyłowi, łukowatym kształtom i przeprojektowanym bocznym lotkom generuje szybszy przepływ powietrza pod nadwoziem, a w konsekwencji jeszcze większe podciśnienie, co przyczynia się do zwiększenia siły docisku przy równoczesnym zmniejszeniu oporu aerodynamicznego. Jego kształt szczególnie starannie dopracowano pod kątem uzyskania tego podwójnego efektu, równocześnie zoptymalizowano go z kształtem tylnego spojlera.

Tylny spojler również został specjalnie zaprojektowany dla A110 R. Jego kształt jest taki sam jak w wersji A110 S, natomiast zmienione zostało jego położenie i nachylenie. Zespoły konstruktorów Alpine Cars i Alpine F1 przeprowadziły szereg wspólnych badań, aby znaleźć optymalne ustawienie spojlera spośród wielu potencjalnych konfiguracji. Po przeprowadzeniu tysięcy testów i symulacji cyfrowych wybrano najkorzystniejsze ustawienia, które zostały następnie poddane weryfikacji w tunelu aerodynamicznym. Na koniec najlepsza konfiguracja spojlera została poddana ostatecznej optymalizacji względem dyfuzora. W rezultacie spojler został cofnięty o 18 mm i podwyższony o 46 mm. To kluczowy element w pracach nad maksymalizacją docisku i optymalizacją oporu aerodynamicznego.

• Na skuteczność działania spojlera znaczny wpływ mają wsporniki typu „gęsia szyja”. Jego spodnia strona tworzy strefę podciśnienia, dlatego jest bardzo wrażliwa na odrywanie się i zawirowania strug powietrza. Zamocowanie spojlera przez podwieszenie go od góry na wspornikach typu „gęsia szyja” znacznie poprawiło aerodynamikę.

• Karbonowy tylny panel został zmodyfikowany – otrzymał wyprofilowanie dopasowane do dwóch wlotów powietrza umieszczonych u jego podstawy i ułatwiających zasysanie powietrza. W efekcie usunięcia osłony silnika w celu zmniejszenia masy samochodu zmieniła się aerodynamika wnętrza komory silnika. Szczególnie wiele uwagi poświęcono przepływowi strug powietrza w tej przestrzeni, aby zapewnić wystarczające chłodzenie gorących elementów zespołu napędowego.

• Podobnie jak inne wersje A110, również A110 R posiada dwa wloty powietrza w obrębie tylnych słupków. Po lewej stronie wlot powietrza pozostaje niezmieniony i służy doprowadzaniu powietrza do silnika. Wlot na prawym słupku został dodatkowo wyposażony w deflektor kierujący strugę powietrza w stronę przodu silnika w celu chłodzenia elementów, które tego wymagają, i optymalnego wykorzystania powietrza wprowadzanego do komory silnika.

• Aby spełnić oczekiwania dotyczące osiągów na torze, konstruktorzy opracowali również unikatowy system chłodzenia hamulców. W tym celu zamontowane zostały dwa rodzaje chwytów powietrza: jeden na górnym wahaczu przedniego zawieszenia, drugi na osłonie aerodynamicznej spodu nadwozia. Pierwsze z nich kierują powietrze opuszczające wymiennik ciepła na tarcze hamulcowe, a drugie przekierowują na tarcze hamulcowe strugi powietrza spod spodu nadwozia. Dzięki tym elementom skuteczność systemu chłodzenia hamulców została zwiększona o 20%.

• Nakładki podwójnej końcówki wydechu tworzą warstwę zimnego powietrza między końcówką a elementami karbonowymi znajdującymi się w jej sąsiedztwie. W ten sposób chronią te elementy przed przegrzaniem i zapewniają im dużą trwałość.

OPIS UKŁADU JEZDNEGO

„Na potrzeby Alpine A110 R udoskonaliliśmy cały już i tak zaawansowany układ jezdny, aby zapewnić użytkownikom jeszcze lepsze osiągi na torze i niczym nie ograniczoną przyjemność z jazdy na drodze. Precyzyjne dopracowanie nowego układu jezdnego wymagało pokonania wielu tysięcy kilometrów i spędzenia setek godzin na torze. Testowaliśmy, ocenialiśmy i dopracowywaliśmy zachowanie samochodu w różnych temperaturach otoczenia i w każdej sytuacji na różnych torach we Francji i w innych krajach Europy. Ogólnie rzecz biorąc, dwie trzecie czasu poświęconego na dobranie optymalnych nastaw spędziliśmy na torze, a jedną trzecią na drogach. Zachowaliśmy charakter Alpine, co widać w każdym ruchu samochodu zarówno na torze, jak i na drodze” – Maud Bouvet i Basile Gronfier, eksperci ds. dopracowywania właściwości jezdnych modeli Alpine

Dostrajanie układu jezdnego połączono z wyczynowymi oponami typu „semi-slick” Michelin Pilot Sport Cup 2, które pomagają w uzyskiwaniu doskonałych osiągów i pozwalają skrócić nawet o pół sekundy czasy okrążeń na torze w porównaniu z A110 S.

Liczne modyfikacje i korekty nastaw, poprawiające stabilizację nadwozia, również przyczyniają się do rekordowych osiągów tej radykalnej wersji. Dzięki zwiększeniu o 10% sztywności sprężyn przedniego i tylnego zawieszenia oraz sztywności stabilizatorów poprzecznych (o 10% z przodu i 25% z tyłu), wskaźnik przechyłów bocznych nadwozia podczas pokonywania zakrętów został zmniejszony o 15% w porównaniu z A110 S, co zapewniło najwyższą precyzję prowadzenia, pozwalającą sprostać wymaganiom kierowcy. Geometria przedniego i tylnego zawieszenia również jest nietypowa.

Wersja Alpine A110 R została opracowana przez zespół konstruktorów z przeznaczeniem zarówno do użytku na drogach, jak i na torze z zapewnieniem maksymalnych osiągów. Aby spełnić tę podwójną obietnicę, zawieszenie posiada możliwość dwojakiej regulacji:

- Pierwsza polega na regulacji wysokości nadwozia: w wersji fabrycznej jego zawieszenie jest o 10 mm niższe w porównaniu z A110 S. Na potrzeby jazdy torowej można je dodatkowo zmodyfikować i obniżyć o kolejne 10 mm dzięki gwintowanemu korpusowi oraz mechanizmowi blokady położenia złożonemu z nakrętki i przeciwnakrętki. Po zakończeniu każdej sesji jazd na torze nastawy zawieszenia można przywrócić do położenia fabrycznego, aby móc jeździć po drogach publicznych zgodnie z przepisami.

- Drugi sposób polega na zmianie charakterystyki pracy amortyzatorów. Ten pierścieniowy mechanizm o 20 położeniach, wywodzący się ze świata wyścigów, umożliwia regulację siły tłumienia w fazach ściskania/rozciągania. Możliwe są liczne nastawy w zależności od oczekiwanych doznań z jazdy. Każde kliknięcie ma bezpośredni wpływ na zachowanie samochodu poprzez zmianę kątów przechyłów i wyważenia nadwozia. Wszystkie ustawienia należy rozpocząć od położenia „1” pierścienia regulacyjnego, odpowiadającego najtwardszej nastawie amortyzatora, do najbardziej miękkiej nastawy „20”. Nastawy dotyczą zarówno fazy ściskania, jak i rozciągania amortyzatora. Każdy entuzjasta sportowej jazdy może wprowadzić własne ustawienia, które zapewnią mu jazdę, taką jak lubi.

Dzięki współpracy specjalistów ds. aerodynamiki i termotechniki z kierowcami testerami zespół konstruktorów zaprojektował zestaw do chłodzenia hamulców, przeznaczony specjalnie dla Alpine A110 R. Zestaw, składający się z dwóch kanałów umieszczonych od spodu nadwozia i dwóch chwytów powietrza zamocowanych na górnych wahaczach, umożliwia skierowanie strug powietrza w stronę tarcz hamulcowych, co usprawnia wymianę cieplną. W połączeniu ze zmodyfikowaną budową obręczy kół, bardziej otwartą od przodu niż od tyłu, pozwoliło to zwiększyć o 20% skuteczność chłodzenia tarcz hamulcowych i zapewniło dłuższą i bardziej wydajną jazdę po torze.

Na potrzeby układu jezdnego A110 R zaprojektowano i dopracowano dwa nowe modele karbonowych obręczy kół. Obręcze stają się tutaj bardzo ważnym elementem prac nad układem jezdnym, obejmujących obniżenie masy nieresorowanej aż o 12,5 kg w porównaniu z A110 S oraz udoskonalenie właściwości jezdnych i parametrów mechanicznych (cele wyznaczone nowemu układowi jezdnemu).

Zespół konstruktorów rozpoczął prace od zera i zaprojektował dwie wersje obręczy kół, różniących się designem, dla przedniego i tylnego zawieszenia. Miało to na celu zwiększenie skuteczności chłodzenia tarcz hamulcowych z równoczesną poprawą aerodynamiki. Obręcze kół składają się z karbonowej obręczy właściwej połączonej z karbonową tarczą. Oba elementy są różne dla przedniego i tylnego zawieszenia. Tarcza, chroniona patentem, umożliwia kierowcom testerom udoskonalanie konstrukcji aż do ostatnich chwil prac nad tą wersją samochodu poprzez precyzyjne formowanie karbonowej tkaniny i zmiany grubości tarczy. Dzięki wrażliwości i bogatemu doświadczeniu kierowców testerów Alpine udało się dobrać właściwą grubość tarczy z dokładnością do 0,2 mm. Dzięki temu powstał niezwykle stabilny i błyskawicznie reagujący pojazd, wprost stworzony do jazdy torowej!

Prace, prowadzone w ciągu całego procesu udoskonalania modelu, zaowocowały stworzeniem bardzo dojrzałych konstrukcyjnie i wytrzymałych obręczy kół, poddanych całej serii testów wytrzymałości i trwałości, zapewniających najlepsze osiągi zarówno na torze, jak i na drogach.

W ramach dostrajania układu jezdnego zmodyfikowany został również układ kontroli toru jazdy ESP. Został specjalnie skalibrowany w celu dopasowania jego pracy do właściwości nowego układu jezdnego i charakterystyki wersji A110 R przy zachowaniu czterech trybów jazdy: normalny, sportowy, torowy i OFF.

OPIS OBNIŻANIA MASY SAMOCHODU

„Nowe Alpine A110 R to radykalna wersja, która postawiła przed nami wyjątkowe wyzwanie techniczne, polegające na znaczącym obniżeniu masy samochodu do rekordowo niskiego poziomu 1082 kilogramów. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu włókna węglowego zarówno na zewnątrz, jak i w kabinie A110 R jest najlżejszą ze wszystkich istniejących wersji Alpine A110. Udało nam się zaprojektować lżejszy i jeszcze bardziej żywiołowy samochód sportowy, zapewniający niezrównane doznania z jazdy na torze i na drogach” – Florent Hubert, naczelny inżynier Alpine ds. nadwozi i elementów kompozytowych

Alpine A110 R wyróżnia się najniższą spośród wszystkich wersji masą, która wynosi zaledwie 1082 kg. Pakiet elementów karbonowych, powstały we współpracy z Carl Composite, pozwolił zmniejszyć masę samochodu o 24 kg w porównaniu z A110 S. Usunięcie lub przeprojektowanie niektórych elementów przyczyniło się do obniżenia masy o kolejne 10 kg. Dzięki tym zabiegom nowe Alpine A110 R waży o 34 kg mniej w porównaniu z A110 S.

- W 100% karbonowe obręcze kół opracowane we współpracy z firmą Duqueine w znacznym stopniu przyczyniły się do obniżenia masy modelu aż o 12,5 kg. Obręcze składają się z dwóch części: identycznej ośmioramiennej konstrukcji dla kół przednich i tylnych, ażurowej tarczy w dla zapewnienia optymalnego chłodzenia hamulców kół przednich i pełnej tarczy kół tylnych, poprawiającej aerodynamikę.

- Wykonane w 100% z karbonu kubełkowe fotele podkreślają wyjątkowy charakter Alpine A110 R i znacząco przyczyniają się do obniżenia masy samochodu. Dzięki zastosowaniu włókna węglowego i odciążeniu mechanizmu prowadnic na obu fotelach udało się zaoszczędzić łącznie 5 kg. Zastąpienie standardowych pasów bezpieczeństwa unikatowym 6- punktowym systemem pasów bezpieczeństwa Sabelt, stosowanym w pojazdach wyścigowych do skuteczniejszego przytrzymywania ciał kierowców, pozwoliło obniżyć masę samochodu o kolejne 1,5 kg.

- Tylna szyba została wyeliminowana i zastąpiona nieprzezroczystym, karbonowym panelem. W celu obniżenia masy i uniknięcia montażu dodatkowych elementów, krata wlotu powietrza została wycięta bezpośrednio w płycie aluminiowej i wstawiona między zewnętrzne i wewnętrzne poszycie panelu. Wszystkie mocowania oraz trzecie światło stopu są również wbudowane w panel. Łącznie dało to kolejne 4 kg obniżenia masy samochodu.

 

- Wykonana w całości z karbonu maska waży zaledwie 3,9 kg i zastępuje ważącą 6,5 kg aluminiową maskę z modelu A110 S. Daje to obniżenie masy o 2,6 kg.

- Układ wydechowy został również zmodyfikowany poprzez wyeliminowanie przepustnicy i zamontowanie osłony podwójnej końcówki wydechu wykonanej w technologii druku 3D. Daje to kolejne obniżenie masy o 0,7 kg.

- Usunięto wiele innych elementów, takich jak szyba oddzielająca kabinę od komory silnika, osłona silnika czy wewnętrzne lusterko wsteczne, by zachować zgodność z definicją samochodu radykalnego, dostarczającego niezrównanych doznań z jazdy. Usunięcie powyższych elementów pozwoliło obniżyć masę samochodu łącznie o 8,9 kg.

- Wszystkie zmodyfikowane elementy, takie jak maska, pokrywa silnika, nowy dyfuzor, boczne lotki, tylny spojler ze wspornikami typu „gęsia szyja” oraz spojlery progowe współtworzą oczekiwaną sportową osobowość tej nowej radykalnej wersji i zapewniają jej lekkość, godną marki Alpine.

Tak wyjątkowy efekt udało się uzyskać dzięki optymalizacji parametrów każdego modyfikowanego elementu. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne elementy tej wersji projektowane były w taki sposób, aby nie powodować zwiększenia masy samochodu. I tak na przykład – kanały powietrzne w masce powstały poprzez wyprofilowanie zewnętrznego i wewnętrznego poszycia, co pozwoliło uniknąć konieczności montażu dwóch dodatkowych części. Zawiasy, wzmocnienia i elementy łączące zostały zaprojektowane z nastawieniem na jeden główny cel: stworzenie samochodu o wysokich osiągach, wykorzystującego całe bogate doświadczenie i know-how Alpine w zakresie maksymalnego zwiększania dynamiki i obniżania masy pojazdu.

Średnia grubość elementów karbonowych wynosi poniżej 1 mm, miejscami spada nawet do 0,2 mm. Tkaniny karbonowe o ukośnym splocie „serge” i ciężarze 200 g/m2 są wykorzystywane w elementach wystroju, natomiast tkaniny typu „serge” o ciężarze 630 g/m2 - do produkcji elementów wzmacniających. Zastosowanie elementów karbonowych i zaprojektowanie poszczególnych części na miarę dla wersji A110 R zapewnia temu modelowi miejsce w ścisłej czołówce tej klasy aut pod względem osiągów, z doskonałym stosunkiem mocy do masy 3,6 kg/KM i przyspieszeniem od 0 do 100 km/h wynoszącym zaledwie 3,9 sekundy.

OPIS AKUSTYKI

„Przyjemność z jazdy ma dla Alpine kluczowe znaczenie. Składają się na nią wszystkie doznania odczuwane w kabinie przez naszych klientów. Akustyka oddziałuje bezpośrednio na jeden z naszych zmysłów i jest bardzo istotnym nośnikiem przyjemności i emocji, zwłaszcza w samochodach sportowych, w przypadku których jest wręcz jednym z najbardziej oczekiwanych. Brzmienie silnika, czy to podczas ruszania z miejsca, przyspieszania i zwalniania, czy podczas zmiany biegów z użyciem techniki „heel-and-toe”, ma zasadnicze znaczenie. Mówi się wówczas, że samochód „mówi” do kierowcy. Dlatego ten parametr stanowi w Alpine integralną część fazy dopracowywania naszych modeli. Wyznaczamy sobie cele zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów i dokonujemy wyborów technicznych, aby je osiągnąć. W przypadku Nowego A110 R idea była jasna od samego początku – chcieliśmy stworzyć samochód z własną osobowością, który będzie dostarczał jeszcze bogatszych doznań z jazdy. Nasze zabiegi zmierzające do obniżenia masy samochodu potraktowaliśmy jak okazję do subtelnej zmiany jego brzmienia w kierunku czegoś bardziej wyrazistego, ale przy zachowaniu wystarczającego poziomu komfortu akustycznego w codziennym użytkowaniu”.

Louis Jeanne – ekspert Alpine ds. akustyki.

Techniczne modyfikacje, wprowadzone w Alpine A110 R, pozwoliły znacząco zwiększyć obecność dźwięku z układu dolotowego i wydechowego w kabinie, co jeszcze bardziej podkreśla perfekcję brzmienia.

Poniżej widać konkretny przykład wyniku uzyskanego w kabinie A110 R w postaci sonogramu (okresowa analiza widma ciśnienia akustycznego):

Zaznaczone elementy i strefy odegrały kluczową rolę w zharmonizowaniu jakości dźwięku i zwiększeniu obecności brzmienia silnika w kabinie nowego Alpine A110 R:

Tylna przegroda z aluminiową gofrowaną płytą w miejscu szyby: wpływa na transparentność akustyczną.

• Podwójna końcówka wydechu ze stali nierdzewnej wykonana w technologii druku 3D: generuje charakterystyczną sygnaturę dźwiękową wydechu. Jej geometria została zoptymalizowana pod kątem zminimalizowania szumu spalin na rzecz podbicia tonów harmonicznych.

Sound Pipe (rezonator na dolocie) został zachowany: poprawia jakość brzmienia samochodu poprzez wzmocnienie dźwięku w układzie dolotowym silnika.

Usunięcie elementów wygłuszających silnika: wpływa na transparentność akustyczną.

• W rezultacie tych zabiegów brzmienie zostało wzmocnione o 2,6 dB, co tworzy unikatową, radykalną sygnaturę dźwiękową.

 

 

 

 

 

 

 

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności