Duży wysiłek zespołu BWT Alpine F1 Team zaowocował podwójną zdobyczą punktową w Hiszpanii

Zespół BWT Alpine F1 Team zamienił swoje niskie pozycje startowe z dwunastego i dwudziestego pola na siódme i dziewiąte miejsce po przekroczeniu linii mety pod flagą w szachownicę. Stało się tak po doskonałych jazdach Estebana Ocona i Fernando Alonso, co pozwoliło zdobyć osiem punktów podczas upalnego, emocjonującego Grand Prix Hiszpanii na torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Esteban przedzierał się przez stawkę  na początku rywalizacji o punkty, a bohater gospodarzy Fernando wdarł się z ostatniego miejsca na starcie – w wyniku zmiany silnika – na dziewiąte miejsce na mecie.

Obaj kierowcy zastosowali strategię trzech postojów, zaczynając od miękkiej mieszanki opon, zmieniając ją na pośrednią podczas drugiego przejazdu, by ostatecznie skończyć z dwoma zestawami miękkich opon na drugą połowę wyścigu.

Esteban pokazał solidne tempo i wykazał się sprytnym wyścigiem, odrabiając kilka miejsc w wymagającym 66-okrążeniowym wyścigu, aby zająć wygodnie siódme miejsce na mecie, co stanowi jego piąty finisz w pierwszej dziesiątce podczas tego sezonu.

Ścigając się na ojczystej ziemi w Grand Prix Hiszpanii po raz dziewiętnasty w swojej karierze w Formule 1, Fernando wykonał doskonały wyścig z startując z końca stawki, wykazując się cierpliwością i umiejętnościami na drodze do zdobycia dwóch punktów.

Esteban Ocon, rozpoczął P12, ukończył P7:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego dobrego, podwójnego wyniku punktowego dla zespołu. To prawdopodobnie najlepszy wynik, na jaki mogliśmy liczyć po wczorajszym dniu, a zespół powinien być bardzo dumny z tego, co osiągnęliśmy dzisiaj. To był świetny pierwszy przejazd, z kilkoma dobrymi wyprzedzaniami i ogólnie nie sądzę, żebyśmy mogli zrobić coś lepiej. Wspaniale było zobaczyć Fernando w punktach po rozpoczęciu z tyłu stawki – a dokonanie tego tutaj, w Barcelonie, jest jeszcze lepsze. Po trudnej sobocie udowodniliśmy, że jest tempo, a samochód dobrze pracuje, więc ten wynik zdecydowanie mnie cieszy. Dzisiaj będę spać dobrze!”

Fernando Alonso, rozpoczął P20, ukończył P9:

„Wspaniale jest dzisiaj skończyć w punktach, zwłaszcza po naszych wczorajszych złych kwalifikacjach, więc jestem z tego bardzo zadowolony. Atmosfera była dzisiaj wyjątkowa i chociaż zaczynaliśmy jako ostatni, czuję, że udało nam się zrobić show dla fanów. To trochę jak zwycięstwo! Mamy nadzieję, że od tego momentu będziemy mogli zacząć zdobywać kolejne punkty. Myślę, że nadal musimy się poprawiać w niedziele, ale dzisiaj wykonaliśmy dobrą robotę i dobrze sobie poradziliśmy. W refleksji nad Miami i czwartkiem – może teraz widzę to inaczej. Stewardzi wykonali swoją pracę w Miami i być może widzimy niektóre rzeczy inaczej z wnętrza samochodu, w ferworze chwili. W pełni popieram pomysły FIA i chcemy z nimi współpracować, aby ulepszyć widowisko dla fanów.”

Laurent Rossi, CEO Alpine:

„Podczas gdy weekend nie wyglądał obiecująco przed wyścigiem, udało nam się odzyskać siły, gdyż oba samochody znalazły się w punktach. Przejście z dwudziestego i ostatniego na starcie miejsca z Fernando oraz dwunastego z Estebanem do ośmiu punktów na koniec wyścigu jest z pewnością satysfakcjonujące i zasłużone. Udało nam się odzyskać punkty po trudnych kwalifikacjach, co jest ważne w zaciętej walce o mistrzostwo, w jakiej jesteśmy. To oznacza, że musimy kontynuować ciężką pracę, w szczególności zapewniając większą spójność wyników przez cały weekend, aby poprawić nasze początkowe pozycje startowe. Zademonstrowaliśmy dzisiaj, na wymagającym torze w trudnych warunkach, że mamy wszystko, czego potrzeba, aby dobrze radzić sobie w niedziele. Teraz musimy upewnić się, że postawiliśmy się w sytuacji, w której będziemy regularnie walczyć o wyżej punktowane lokaty. W tych okolicznościach wszyscy w zespole wykonali dziś dobrą robotę. Teraz patrzymy w przyszłość, na wyścig w Monako w przyszłym tygodniu, gdzie wiemy, że sobotnie rezultaty często określają wynik niedzielnego wyścigu.”

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull– 110 punktów 
 2. Charles Leclerc – Ferrari – 104 punktów
 3. Sergio Perez – Red Bull – 85 punktów

...

 1. Esteban OconAlpine30 punktów
 2. Fernando AlonsoAlpine4 punkty

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 195 punktów
 2. Ferrari – 169 punktów
 3. Mercedes – 120 punktów
 4. McLaren – 50 punktów
 5. Alfa Romeo – 39 punktów
 6. Alpine – 34 punkty
 7. Alpha Tauri – 17 punktów
 8. Haas – 15 punktów
 9. Aston Martin – 6 punktów
 10. Williams – 3 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności