Alonso kontynuuje zdobywanie punktów po deszczu i czerwonej fladze, które wpłynęły na Grand Prix Monako

Fernando Alonso z BWT Alpine F1 Team po raz kolejny zdobywa punkty po zajęciu siódmego miejsca w dotkniętym deszczem i dwukrotnie zatrzymanym czerwoną flagą Grand Prix Monako. Esteban Ocon przekroczył linię mety na dziewiątym miejscu, ale pięciosekundowa kara czasowa za spowodowanie kolizji sprawiła, że ​​Francuz nie zdobył punktów, kończąc na dwunastej pozycji.

 

Ulewny deszcz w regionie na kilka minut przed wyścigiem o godzinie 15:00 spowodował, że start był dwukrotnie opóźniony, zanim okrążenia pod samochodem bezpieczeństwa zostały zatrzymane przez pierwszą z dwóch czerwonych flag. Po wznowieniu wyścigu obaj kierowcy jeździli na pełnych oponach typu mokrego podczas trudnego, pierwszego przejazdu, a inne zespoły wcześnie zjechały do ​​boksów na zmianę opon na przejściowe. Obaj kierowcy pozostali na mokrej nawierzchni, po czym zjechali do alei serwisowej na podwójną zmianę opon na twardą mieszankę na 21 okrążeniu, z myślą o dojechaniu na nich do końca 78-okrążeniowego wyścigu.

Druga czerwona flaga, wywołana przez ciężki wypadek Micka Schumachera po szykanie w okolicy basenu na 30 okrążeniu, spowodowała dalsze opóźnienie wyścigu. Zarówno Fernando, jak i Esteban w przerwie zmienili opony na pośrednie, chcąc oszczędzać i przejechać na nich do końca wyścigu - który wskazywała już nie liczba okrążeń, ale zegar. Fernando poradził sobie z oponami i tempem, by przekroczyć linię mety na dogodnym siódmym miejscu, a Esteban za dziewiątym. Jednak pięciosekundowa kara czasowa zastosowana po wyścigu za incydent z Lewisem Hamiltonem oznaczała, że ​​Esteban skończył na dwunastym miejscu i poza punktami.

Esteban Ocon, rozpoczął P10, ukończył P12:

„Dzisiejszy wynik jest trudny do przełknięcia i jestem sfrustrowany, że opuszczamy Monako bez zdobycia punktów. Wewnątrz bolidu wydawało się, że z Lewisem Hamiltonem miałem po prostu incydent wyścigowy – zwłaszcza na takim torze, jak Monako, gdzie każda próba wyprzedzenia może wiązać się z jakimś kontaktem. Zespół tak ciężko pracował przez cały weekend, zwłaszcza w odnajdywaniu zysków między piątkiem a sobotą, a teraz wyjeżdżamy bez zdobycia podwójnych punktów. Będziemy musieli iść do przodu i chcę zdobyć punkty w Baku, gdzie będziemy ścigać się w następnej kolejności.”

Fernando Alonso, rozpoczął P7, ukończył P7:

„Dzisiaj był bardzo trudny wyścig, biorąc pod uwagę warunki, więc możemy być zadowoleni z siódmego miejsca i większej liczby punktów dodanych do mistrzostw. To był trudny wyścig do zarządzania oponami, z trudnymi wyborami strategicznymi, ale jako zespół zrobiliśmy wszystko dobrze i wszystko było dobrze zarządzane. Za kierownicą nie było łatwo i czasami musiałem uważać, aby nie popełnić żadnego błędu, aby upewnić się, że dowieziemy samochód do mety w punktach. Na suchych przejazdach, z powodu tego, czego dowiedzieliśmy się w piątek, musieliśmy uważać na opony – szczególnie w moim przypadku, po drugiej czerwonej fladze. Wygodnie trzymaliśmy się jednak siódmej pozycji, więc jestem bardzo zadowolony z dzisiejszej pracy.”

Laurent Rossi, CEO Alpine:

„Dzisiejsze Grand Prix Monako było pełne wydarzeń i zawsze jest dobrze, gdy wracasz z tego wyścigu z mocnymi punktami dołożonymi do puli. Jako zespół spodziewaliśmy się, że będzie to wymagający weekend na torze z tyloma wolnymi zakrętami, które nie pasują do naszego samochodu. Musieliśmy szukać głęboko przez cały weekend, aby wprowadzić ulepszenia od piątku do soboty, co nie tylko pomogło nam w ten weekend, ale także dobrze wróży na przyszłość – w której będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę w dostosowywaniu naszego samochodu do wszystkich rodzajów torów. Obaj kierowcy pojechali dzisiaj dobry wyścig, aby przekroczyć linię mety pod flagą w szachownicę odpowiednio na siódmym i dziewiątym miejscu, co prawdopodobnie jest miejscem, na które zasłużyliśmy w dzisiejszym wyścigu. Kara czasowa dla Estebana jest trudna, ponieważ prawdopodobnie wina kierowcy wynosiła 50-50, więc nie będziemy się nad tym zbytnio rozwodzić, tylko bierzemy się w garść i będziemy patrzeć przed siebie. Chciałbym podziękować wszystkim w zespole za ich ciężką pracę po bardzo pracowitych dwóch tygodniach w Hiszpanii i Monako. W tym tygodniu odpoczniemy, zanim skoncentrujemy się na Azerbejdżanie i Kanadzie – następnych wyścigach, podczas których na pewno będziemy głodni, aby dodać dwukrotnie dużo podwójnych punktów.”

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 125 punktów
 2. Charles Leclerc – Ferrari – 116 punktów
 3. Sergio Perez – Red Bull – 110 punktów

...

 1. Esteban OconAlpine30 punktów
 2. Fernando AlonsoAlpine10 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 235 punktów
 2. Ferrari – 199 punktów
 3. Mercedes – 134 punkty
 4. McLaren – 59 punktów
 5. Alfa Romeo – 41 punktów
 6. Alpine – 40 punktów
 7. Alpha Tauri – 17 punktów
 8. Haas – 15 punktów
 9. Aston Martin – 7 punktów
 10. Williams – 3 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności