Alpine Elf Endurance Team w trybie Le Mans

  • FIA World Endurance Championship (FIA WEC) zmierza do Sarthe na trzecią rundę sezonu.
  • W tym roku Alpine będzie po raz dziesiąty startować w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, licząc od powrotu do rywalizacji w 2013 roku.
  • Odbywająca się w piątkowe popołudnie kontrola techniczna była pierwszym punktem kulminacyjnym tegorocznego show.
  • W niedzielę 05.06. Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere zasiądą za kierownicą Alpine A480 nr 36 podczas dnia testowego.

Lider długodystansowych mistrzostw świata FIA po pierwszych dwóch rundach w Sebring i Spa-Francorchamps – zespół Alpine Elf Endurance Team – przygotowuje się teraz do najważniejszego wyścigu sezonu: 24-godzinnego wyścigu Le Mans (11-12 czerwca).

Podobnie jak rywale, Alpine Elf Endurance Team na najbliższe dziesięć dni rozpoczął działalność w regionie Sarthe we Francji i spokojnie przygotowuje się do najdłuższego, najbardziej wymagającego i bez wątpienia najbardziej spektakularnego wyścigu roku.

Od ósmego z rzędu miejsca na podium trzy tygodnie temu na torze Spa-Francorchamps, zespół ściga się z czasem, aby przeprowadzić całkowity przegląd A480 i pierwszy test w poniedziałek w Lurcy-Lévis. Aby być przygotowanym na każdą ewentualność w wymagającym wyścigu zarówno dla kierowców, jak i maszyn, zespół skrupulatnie przygotował części zamienne przed tym wyjątkowym wyzwaniem.

Zespół Alpine Elf Endurance Team następnie udał się do Le Mans, gdzie w piątek o 15.30 czekała go kontrola techniczna prototypu. Kontrole administracyjne i techniczne na Place de la République są obowiązkowe dla wszystkich zawodników 24-godzinnego wyścigu Le Mans i są uwielbiane przez fanów. Stewardzi FIA i ACO przeanalizowali między innymi wymiary, wagę, płaską podłogę, elementy bezpieczeństwa i czujniki elektroniczne, a także wiele innych elementów modelu Alpine A480. Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere również byli obecni podczas kontroli, aby wejść na wagę z całym swoim sprzętem.

Po otrzymaniu zielonego światła, Les Bleus (Niebiescy) natychmiast skupili się na kolejnym zadaniu: niedzielnym dniu testów. Trzej kierowcy wykorzystają dwie czterogodzinne sesje, aby zorientować się w układzie toru 24-godzinnego wyścigu Le Mans o długości 13,626 km i jego słynnej na całym świecie prostej Mulsanne. Trio będzie na zmianę dostrajać swój prototyp Alpine A480, doskonalić swoje pit-stopy i analizować różne mieszanki opon Michelin.

Biorąc pod uwagę ich doświadczenie i pracę wykonaną w zeszłym roku na rzecz powrotu Alpine do najwyższej klasy po 43-letniej nieobecności, zespół i trzej kierowcy nie będą mieli ograniczeń co do liczby okrążeń, które mogą pokonać. Każdy członek zespołu będzie mógł wtedy spokojnie przygotować resztę programu, ponieważ przygotowania rozpoczną się od pierwszej wolnej sesji treningowej w środę i potrwają aż do rozpoczęcia wyścigu w sobotę 11 czerwca.

 

Nicolas Lapierre

„Miło jest wrócić do Le Mans. Brakowało nam tego publicznego badania kontrolnego w ciągu ostatnich kilku lat i wspaniale jest znów zobaczyć fanów. Myślę, że zespół wykonał dobrą robotę od zeszłego roku i bardzo się poprawiliśmy także w kontekście drobnych szczegółów, aby być jak najlepiej przygotowanym. Wyniki na początku sezonu były mocne i mam nadzieję, że w 24-godzinnym wyścigu Le Mans będzie podobnie.”

 

André Negrão

„Od początku roku zespół wykonał naprawdę dobrą robotę, co znajduje odzwierciedlenie w naszych bardzo dobrych wynikach w Sebring i Spa oraz naszej pozycji jako liderów mistrzostw. Myślę, że nie możemy być bardziej przygotowani na 24-godzinny wyścig Le Mans 2022. Choć sam wyścig będzie jak zwykle trudny, myślę, że może nas czekać bardzo fajne ściganie się z naszymi rywalami. Jestem przekonany, a zespół również, że wszystko jest w naszych rękach!”

 

Matthieu Vaxiviere

„To mój piąty 24-godzinny wyścig Le Mans, ale w tak prestiżowym wyścigu zawsze jest presja. Pomaga mi to, że startuję w mojej drugiej edycji z rzędu z Alpine i z tymi samymi kolegami z drużyny. Naprawdę miło było zobaczyć w Le Mans znowu tłumy – zarówno na torze, jak i w centrum miasta. Jesteśmy tu również po to, aby wspólnie dzielić się emocjami i tymi chwilami!”

 

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Elf Endurance

„Przygotowania do 24-godzinnego wyścigu Le Mans to zawsze intensywny okres, który wymaga ogromnego zaangażowania wszystkich członków zespołu. Powrót do tradycyjnych dat sprawił, że było to jeszcze trudniejsze, bo wyścig jest zaledwie trzy tygodnie od poprzedniej imprezy na Spa-Francorchamps. Zespół wykonał dobrą robotę w kontekście trudnej logistyki międzynarodowej i jesteśmy gotowi do drogi, gotowi do walki. W tym roku to nasz dziesiąty udział w barwach Alpine. To wspaniały znak wzajemnego zaufania, zwłaszcza że ten okres przyniósł wiele sukcesów i niezapomniane wspomnienia. Naszym celem jest lepsze miejsce niż zdobyta w ubiegłym roku trzecia lokata, ale nasi rywale też się poprawili. Pokora pozostaje cennym atutem w wyścigu pełnym niepewności, takim jak ten. Ta edycja to także okazja do powrotu do klasyki 24-godzinnej trasy Le Mans – w tym dużego tłumu kibiców, których widzieliśmy już podczas pierwszego badania kontrolnego, odbywającego się w centrum miasta od 2019 roku. Kontrole są zawsze obowiązkowe w dobrym tego słowa znaczeniu, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia emocji. To chwila nawiązania więzi z fanami i ostatnia szansa na relaks przed przejściem do trybu Le Mans!”

 

HARMONOGRAM 24H LE MANS:

 

Niedziela, 5 czerwca

9:00-13:00: Dzień testowy

14:00-18:00: Dzień testowy

Środa, 8 czerwca

14:00-17:00: 1. sesja treningowa

19:00-20:00: Kwalifikacje

20:00-24:00: 2. sesja treningowa

Thursday 9 czerwca

15:00-18:00: 3. sesja treningowa

20:00-20:30: Hyperpole

22:00-24:00:  4. sesja treningowa

Friday 10 czerwca

19:00-21:00: Parada w centrum miasta

Saturday 11 June

10:30-10:45: Rozgrzewka (warm-up)

16:00: Start 90. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności