Hyper Nico kwalifikuje Alpine Elf Endurance Team na trzecim miejscu podczas Hyperpole

  • Tempo przyspieszyło w środę i czwartek dzięki wolnym treningom, kwalifikacjom oraz Hyperpole do 24-godzinnego wyścigu Le Mans.
  • Nicolas Lapierre umieścił Alpine Elf Endurance Team w drugim rzędzie stawki, wykonując wyjątkowe okrążenie w trakcie Hyperpole.
  • Zespół zakończył przygotowania, pokonując w ciągu obu dni 137 okrążeń – prawie 1900 kilometrów – na torze Circuit de la Sarthe.

Podczas pierwszej środowej sesji treningowej na torze Circuit de la Sarthe słońce stopniowo wychodziło, pomimo przelotnego deszczu przed otwarciem alei serwisowej.

André Negrão rozpoczął program zespołu, sprawdzając różne systemy i uruchamiając mechaniczne i elektroniczne komponenty Alpine A480. Załoga przejechała 30 okrążeń pomimo wolnego okrążenia spowodowanego wadliwą nakrętką koła.

Dwie godziny później tempo w kwalifikacjach przyspieszyło. Nicolas Lapierre uzyskał pierwszy referencyjny czas 3:32.634s, po czym poprawił się do 3:30.563s. Francuz wrócił do boksów po nowe opony i skrócił czas do 3:29.656s. Po zniknięciu z toru czerwonej flagi wywołanej przez kierowcę kategorii GTE Am pojawił się wiatr i pierwsze krople deszczu, które odebrały zawodnikom szansę na poprawę.

Po zabezpieczeniu miejsca w Hyperpole trio kontynuowało przygotowania, pokonując 29 kolejnych okrążeń podczas pierwszej nocnej sesji tygodnia w Le Mans. W jej trakcie André Negrão, Mathieu Vaxiviere i Nicolas Lapierre znaleźli się w całkowitej ciemności.

Biorąc pod uwagę deficyt prędkości maksymalnej Alpine A480 w porównaniu z jego rywalami, stewardzi postanowili w czwartek dopracować równowagę osiągów, pozwalając francuskiemu prototypowi uzyskać dodatkowe 7 kW. Zespół techniczny podszedł do trzeciej wolnej sesji treningowej z nowymi parametrami do zrozumienia zaledwie kilka godzin przed Hyperpole.

Nicolas Lapierre szaleńczo polował na szybkie okrążenie, gdy tylko o godzinie 20:00 otwarto pt lane, a jego pierwsze okrążenie nie zostało zaliczone z powodu przekroczenia limitów toru. Nie poddając się z tego powodu, Francuz wykręcił trzeci rezultat sesji – 3:26.568s – jeszcze przed założeniem nowych opon. Po powrocie na tor Nicolas Lapierre wykorzystał pełny potencjał Alpine A480, aby poprawić się do 3:24,850s, co było wystarczającym wynikiem dla tymczasowego Pole Position, zanim Toyoty pozbawiły go pozycji startowej w pierwszym rzędzie o zaledwie 0,022 s na samym końcu sesji. Jednak wyjątkowy występ Nicolasa Lapierre'a sprawia, że Alpine Elf Endurance Team wystartuje z trzeciego miejsca w stawce.

Przygotowania zespołu zakończyły się ostatnim treningiem, trwającym do północy. Trio wykorzystało tę ostatnią sesję, aby dokończyć dostosowywanie swoich automatyzmów, pracować nad długimi przejazdami w ramach przygotowań do wyścigu i przeprowadzić nowe kontrole w wielu obszarach.

Po paradzie kierowców w centrum miasta w piątek wieczorem, zespół weźmie udział w 15-minutowej rozgrzewce w sobotni poranek, zanim Nicolas Lapierre zasiądzie za kierownicą Alpine A480 #36, gotowy na start 90. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans 24 o godzinie 16:00.

 

Nicolas Lapierre

„Świetnie się bawiłem na tym okrążeniu! To zawsze wyjątkowe, gdy masz okazję jeździć po tym torze na nowych oponach, bez korków i lekkim samochodem. Zespół wykonał fantastyczną robotę, dając mi wyjątkowo dobrze wyważony prototyp. Naprawdę dobrze się bawiłem, zwłaszcza, że ​​mogłem skorzystać przez chwilę ze strumienia powietrza [za poprzedzającym mnie kierowcą] podczas mojej najlepszej jazdy. To było niesamowite okrążenie i wynik, o którym nawet nie odważyliśmy się marzyć dziś rano. Jednak wiemy, że kwalifikacje nie są reprezentatywne dla wyścigu i musimy ciężko pracować do niedzieli wieczorem”.

 

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Elf Endurance

„To doskonały wynik, który w dużej mierze wynika z wyjątkowej zdolności Nicolasa do przekraczania siebie w najważniejszych momentach. Jestem również zadowolony, ponieważ wróciliśmy do gry z ciaśniejszą niż kiedykolwiek stawką podczas Hypercar. Równowaga osiągów pozwoliła różnym prototypom pokonać w czasie krótszym niż dwie sekundy dystans toru o długości ponad 13 km. To fantastyczna wiadomość dla tego show i podkreśla, że ​​sprawa została załatwiona prawidłowo. Naruszenia limitów toru wpłynęły na zakończenie sesji, ponieważ nikt nie został oszczędzony. Nie powinniśmy jednak wyciągać pochopnych wniosków ani przekładać wyników na rezultaty wyścigu, ale ten występ jest dobry dla morale zespołu”.

 

Hyperpole

    1. Toyota Gazoo Racing n°8 3:24.408s
    2. Toyota Gazoo Racing n°7 +0.420s

 

  • Alpine Elf Endurance Team n°36 +0.442s

 

  1. Scuderia Glickenhaus Racing n°709 +1.433s
  2. Scuderia Glickenhaus Racing n°708 +1.951s

 

HARMONOGRAM 24H LE MANS:

 

Piątek 10 czerwca

19:00-21:00: Parada w centrum miasta

Sobota 11 czerwca

10:30-10:45: Rozgrzewka (warm-up)

16:00: Start 90. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans

 

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności