Mocne podwójne punkty dla Estebana i Fernando jako najlepszy wynik BWT Alpine F1 Team w tym sezonie

BWT Alpine F1 Team zdobył swój najlepszy w sezonie rezultat punktowy, przywożąc dziesięć punktów z dzisiejszego Grand Prix Kanady. Esteban Ocon zajął szóste miejsce, a Fernando Alonso był tuż za nim na siódmej pozycji na torze Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu. Kara po wyścigu dla Fernando dodała mu jednak pięć sekund do czasu wyścigu, co oznaczało, że Hiszpan ukończył wyścig ostatecznie na dziewiątym miejscu.

 

Zaczynając od drugiego miejsca w stawce – swojego najlepszego wyniku kwalifikacyjnego od dziesięciu lat – Fernando poradził sobie z  podejrzeniem przecieku powietrza w swoim samochodzie, aby zdobyć dwa punkty. Esteban z kolei grał drużynowo, przeprowadzając swojego kolegę z zespołu przez linię mety, kompensując deficyt prędkości Hiszpana na prostych odcinkach toru i umożliwiając mu korzystanie z DRS w końcówce wyścigu.

Z dziesięcioma punktami zdobytymi dzisiaj, zespół pozostaje na piątym miejscu w klasyfikacji mistrzostw konstruktorów, osiem punktów za McLarenem.

Fernando cieszył się czystym startem z pierwszej linii, aby utrzymać drugie miejsce w stawce na pierwszych okrążeniach, a Esteban był w stanie awansować na szóste miejsce. Fernando pozostał na torze po pierwszej z dwóch neutralizacji wirtualnego samochodu bezpieczeństwa (VSC) na dziewiątym okrążeniu. Druga neutralizacja – na 19. okrążeniu – została niestety ogłoszona w czasie, gdy Fernando przekroczył wjazd do pit stopu i przegapił okazję do zatrzymania się. Esteban był w stanie skorzystać z drugiego VSC, zmieniając opony na twardą mieszankę.

Fernando ostatecznie zmienił ogumienie na 28. okrążeniu, aby zająć siódme miejsce, zanim samochód bezpieczeństwa na 49. okrążeniu pozwolił zespołowi na podwójne zatrzymanie obu samochodów i zmianę opon na pośrednią mieszankę, aby uzyskać 18-okrążeniowy sprint do flagi w szachownicę. Fernando brakowało tempa w wyniku podejrzenia przecieku powietrza, a Esteban taktycznie dał mu DRS, nawigując go do końca wyścigu. Po wyprzedzeniu przez Charlesa Leclerca z Ferrari, Esteban i Fernando byli w stanie obronić się przed Valtterim Bottasem, zdobywając szóste i siódme miejsce pod koniec 70-okrążeniowego wyścigu, przed karą dla Fernando po zakończeniu wyścigu, co wydłużyło jego czas o pięć sekund.

 

Esteban Ocon, rozpoczął P7, ukończył P6:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku i zdobycia ośmiu punktów. Zespół wykonał świetną robotę z samochodem i strategią, i ogólnie wszystko było dobrze zarządzane. Wyjeżdżamy z Kanady z dobrymi punktami dla zespołu i dużym awansem w mistrzostwach konstruktorów. Cieszę się, że mogłem pomóc Fernando na końcu z DRS, aby utrzymać Valtteriego [Bottasa] w tyle. Wciąż jest wiele do omówienia i nauczenia się, jeśli chodzi o przebieg weekendu, ale ważne jest, aby utrzymać tę dynamikę i zapewniać dobre wyniki w kolejnych wyścigach”.

 

Fernando Alonso, rozpoczął P2, ukończył P9:

„Myślę, że w ten weekend zasłużyliśmy na lepszą pozycję niż dziewiąta, ale nadal jest dobrze, oba samochody zdobyły w końcu punkty. Ostatecznie straciliśmy dużą szansę na walkę o potencjalne podium, ponieważ czułem, że mam na to odpowiednie tempo. Trafiliśmy na wirtualny samochód bezpieczeństwa w złym momencie, tuż przed naszym pierwszym postojem. Byłem na głównej prostej, kiedy został wprowadzony, a potem przegapiłem okazję do pit-stopu, zanim się skończył. Mieliśmy wtedy od 20. okrążenia problem z silnikiem, który staraliśmy się rozwiązać. Nie wycofaliśmy samochodu i użyliśmy DRS do obrony, ponieważ traciliśmy dużo czasu na prostych. To rozczarowujące, zwłaszcza po wczorajszym występie, ale udamy się na Silverstone, spróbujemy rozwiązać nasze problemy z niezawodnością i zdobyć więcej punktów”.

 

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Zespół opuszcza Kanadę z dumą po zdobyciu dobrych punktów w dzisiejszym wyścigu z Estebanem na szóstym miejscu i Fernando na dziewiątym po karze, otrzymanej po wyścigu. Nawet po tak mocnej sobocie przystąpiliśmy do wyścigu z realistycznym nastawieniem i wiedzieliśmy, że zdobycie wielu punktów obydwoma samochodami i zmiana tempa w mistrzostwach było absolutnym celem. Fernando był z pewnością bardzo nieszczęśliwy z powodu czasu pojawienia się na torze obu wirtualnych samochodów bezpieczeństwa na początku wyścigu, a także miał mały problem ze swoim samochodem, który powstrzymał go przed dalszym postępem i walką o kolejne lokaty. Esteban skorzystał na świetnym początku wyścigu i dobrze zrealizował swój plan, aby awansować na szóste miejsce pod koniec, dzięki swojej sprytnej, zespołowej jeździe, która umożliwiła Fernando korzystanie DRS na końcowych etapach – co było kluczem do umocnienia naszych końcowych pozycji. Zademonstrowaliśmy nasze umiejętności w ten weekend i czekamy na kolejną serię poprawek do naszych bolidów w następnej rundzie, aby walczyć dalej w stawce”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

 

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 175 punktów
 2. Sergio Perez – Red Bull – 129 punktów
 3. Charles Leclerc – Ferrari – 126 punktów

...

 1. Esteban OconAlpine39 punktów
 2. Fernando AlonsoAlpine18 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 304 punkty
 2. Ferrari – 228 punktów
 3. Mercedes – 188 punktów
 4. McLaren – 65 punktów
 5. Alpine – 57 punktów
 6. Alfa Romeo – 51 punktów
 7. Alpha Tauri – 27 punktów
 8. Aston Martin – 16 punktów
 9. Haas – 15 punktów
 10. Williams – 3 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności