Fernando zajmuje mocne piąte miejsce po ekscytującym i pełnym incydentów Grand Prix Wielkiej Brytanii

Fernando Alonso z BWT Alpine F1 Team zajął piąte miejsce w dzisiejszym Grand Prix Wielkiej Brytanii - wyścigu pełnym dramatów od startu do mety na torze Silverstone. Esteban Ocon wyglądał na gotowego dołączyć do Fernando w punktacji, ale został zmuszony do wycofania się z ósmego miejsca, na 14 okrążeń przed końcem wyścigu, z podejrzeniem awarii pompy paliwa.

 

Dzisiejsze 10 punktów Fernando oznacza, że ​​drużyna zmniejsza dystans do czwartego miejsca w mistrzostwach konstruktorów do zaledwie sześciu punktów.

Czerwona flaga po incydencie na pierwszym zakręcie podczas pierwszego okrążenia spowodowała prawie godzinne opóźnienie w zaplanowanym na 52 okrążenia wyścigu. Esteban został uwikłany w incydent – z udziałem kilku samochodów, w tym Guanyu Zhou, Alexandra Albona i George’a Russella – w wyniku czego uszkodzeniu uległ prawy przedni róg jego bolidu Alpine A522. Esteban dobrze poradził sobie z utrzymaniem samochodu w ryzach i dojechaniu do boksów w okresie czerwonej flagi, co pozwoliło zespołowi na dokonanie niezbędnych napraw jego samochodu podczas opóźnienia.

Po wznowieniu rywalizacji i ponownym starcie wyścigu Fernando na pośredniej mieszance opon przesunął się do przodu, aby wywrzeć presję na bolid McLarena z Lando Norrisem za kierownicą, jadący na piątym miejscu, podczas gdy Esteban na miękkich oponach zbliżył się do pierwszej dziesiątki i wszedł do rywalizacji o punkty. Na 11. okrążeniu Fernando był szósty, a Esteban siódmy.

Esteban zjechał zmienić opony na twardą mieszankę na 22. okrążeniu, podczas gdy Fernando pozostał na torze, aby pokonać Norrisa. Zjechał dopiero na 33. okrążeniu, zmieniając opony na twarde tuż przed wycofaniem się z wyścigu Estebana z podejrzenia problemu z pompą paliwową na starej prostej start-meta, co poskutkowało pojawieniem się samochodu bezpieczeństwa. Fernando pokusił się o łatwy zysk, zjeżdżając do boksów i zmieniając opony na miękkie, a następnie przeskakując Norrisa, który dokonał pit stopu dopiero okrążenie później.

Trwający siedem okrążeń do mety sprint do mety pomiędzy sześcioma samochodami i pięcioma różnymi zespołami spowodował, że Fernando dobrze poradził sobie w miksie i przez moment jechał nawet na pozycji dającej podium. Po ekscytującej walce o pozycję na kilku okrążeniach z paroma samochodami, Fernando zadowolił się ostatecznie zasłużoną piątą lokatą, właśnie na tym miejscu przejeżdżając pod flagą w szachownicę.

Esteban Ocon, rozpoczął P15, nie ukończył wyścigu:

„Najważniejsze, co powinniśmy wynieść z tego wyścigu to fakt, że Zhou jest w porządku po tej ogromnej katastrofie. Stało się to tuż przede mną i miałem szczęście, że udało mi się uniknąć większości wydarzeń z tej kraksy, ale potem doznałem uszkodzenia po prawej stronie samochodu w wyniku kontaktu z Alexem [Albonem]. Muszę powiedzieć, że chłopaki wykonali niesamowitą robotę, zabierając się do naprawy samochodu i przygotowując go do ponownego startu w wyścigu, więc dziękuję i ogromne brawa dla nich. Po ponownym starcie wyścigu ruszyliśmy dobrze, a tempo w samochodzie było dobre. Problem z pompą paliwową na 38. okrążeniu niestety zakończył nasz wyścig i musieliśmy wycofać samochód. Podsumowując, nie był to spokojny weekend z niektórymi problemami z samochodem w 2 części sesji kwalifikacyjnej i podczas dzisiejszego wyścigu, więc będziemy musieli przyjrzeć się temu wszystkiemu z bliska. To był weekend z dużą dawką nauki i cieszę się, że zespół ma dziś solidne punkty zdobyte przez Fernando. Do następnego wyścigu już tylko kilka dni”.

Fernando Alonso, rozpoczął P7, ukończył P5:

„Dzisiaj był fajny wyścig i cieszymy się, że możemy finiszować na piątej pozycji. Miałem nadzieję, że na końcu będzie jakiś dramat i będziemy mogli przekraść się na podium w takiej sytuacji, ale fajnie było walczyć między nimi w pierwszej piątce. Myślę, że nasza ostateczna pozycja powinna być realistycznie czwarta, ponieważ widziałem Charlesa [Leclerca] jadącego wiele razy slalomem przed Lewisem [Hamiltonem] i w porównaniu do tego, co przydarzyło mi się w Kanadzie, myślę, że to niedozwolone i powinno być za to kara. Patrząc wstecz na cały weekend, myślę, że samochód był bardzo dobry i czułem się bardziej konkurencyjny niż w jakimkolwiek innym wyścigu do tej pory w tym sezonie. Bardzo dobrze wykonaliśmy nasz wyścig i pokazaliśmy stałe tempo. Oczekuję, że utrzymamy ten trend i mam nadzieję, że utrzymamy naszą konkurencyjność przez kilka następnych wyścigów. Muszę pogratulować Carlosowi [Sainzowi] jego pierwszego zwycięstwa, a także cieszę się, że Zhou jest w porządku po incydencie na starcie. To pokazuje, jak wysoki jest poziom bezpieczeństwa we współczesnych wyścigach Formuły 1”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Przede wszystkim to dobra wiadomość, że kierowcy biorący udział w incydencie na początku wyścigu są cali i zdrowi. To, że po dość przerażającym incydencie ze wszystkimi jest OK, to świadectwo nadzwyczajnych standardów bezpieczeństwa, jakie zostały wdrożone w Formule 1. W każdym razie, tego popołudnia byliśmy świadkami całkiem genialnego Grand Prix, które dla Formuły 1 jest świetną reklamą wyjątkowej rozrywki jako aspektu tego sportu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z piątego miejsca Fernando. Pojechał dobrze wymierzony wyścig i podziękował zespołowi za zjazd do pit stopu podczas neutralizacji i obecności samochodu bezpieczeństwa, co pozwoliło mu istotnie przeskoczyć Lando [Norrisa] i walczyć na froncie pod koniec wyścigu. Po stronie Estebana, on również jechał znakomicie po tym, jak doznał uszkodzeń na początku wyścigu. Zespół wykonał świetną robotę podczas naprawy jego samochodu, a następnie Esteban skupił się na rywalizacji o zdobycie dobrych punktów. Niestety, podejrzewany problem z pompą paliwową zmusił go do wycofania z wyścigu. Szybko zajmiemy się tymi problemami, aby zapewnić osiągnięcie naszych celów. Wyjeżdżamy stąd z dziesięcioma punktami, mocnym zacięciem i nie możemy się doczekać wyjazdu do Austrii w tym tygodniu, gotowi zdobyć podwójne punkty”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 181 punktów
 2. Sergio Perez – Red Bull – 147 punktów
 3. Charles Leclerc – Ferrari – 138 punktów

...

 1. Esteban OconAlpine39 punktów
 2. Fernando AlonsoAlpine28 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 328 punktów
 2. Ferrari – 265 punktów
 3. Mercedes – 204 punkty
 4. McLaren – 73 punkty
 5. Alpine – 67 punktów
 6. Alfa Romeo – 51 punktów
 7. Alpha Tauri – 27 punktów
 8. Haas – 20 punktów
 9. Aston Martin – 18 punktów

 

 1. Williams – 3 punktyInne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności