A110 E-TERNITÉ

100% ELEKTRYCZNY PROTOTYP NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE INNOWACJI ALPINE

 

  • Światowa premiera w 100% elektrycznego A110 E-ternité podczas Grand Prix Francji Formuły 1.
  • Alpine świętuje 60. rocznicę swojego A110 prototypem z innowacjami „Made in Alpine”, projektując markę w przyszłość.
  • Prawdziwe laboratorium na kołach - A110 E-ternité to w 100% elektryczny samochód z otwartym dachem, który zachowuje legendarną zwinność Alpine z lekkością niezrównaną w przypadku samochodów elektrycznych z tego segmentu!

 

„Chcę zelektryfikować Alpine, aby zachować jego markę na całą wieczność”.

 

To zdanie ukuł Luca de Meo wkrótce po przybyciu do Grupy Renault. Wyzwanie zaakceptował Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine, wraz z inżynierami marki. W niecały rok zespół komandosów urzeczywistnił ten szalony pomysł, a na dodatek nawet uwzględnił możliwość zdjęcia dachu.

 

Wynikiem tych prac badawczych jest A110 E-ternity, w 100% elektryczny samochód, który pojawił się, aby uczcić 60. rocznicę marki. Łącząc w sobie prestiżową przeszłość ze stuprocentowo elektryczną przyszłością, ilustruje on pracę, którą Alpine obecnie wdraża w celu rozwoju swojej gamy nowych modeli.

 

NIEMOŻLIWE WYZWANIE?

Od ponad dziesięciu lat Grupa Renault jest pionierem w dziedzinie pojazdów elektrycznych i nabyła bogate, cenne doświadczenie we wszystkich dziedzinach przemysłu motoryzacyjnego. Jest zatem dość naturalnie, że zespoły Alpine bardzo wcześnie zaczęły myśleć o tym temacie.

Przybycie Luca de Meo i ogłoszenie w Alpine w 100% elektrycznego celu dały jasno do zrozumienia kierunek pracy zespołów i możliwość pracy nad elektryką w sposób eksploracyjny. W duchu „restomod”, łącząc stare i nowe technologie, A110 stał się idealną platformą dla tych prac badawczych, pomostem między prestiżową przeszłością i jeszcze bardziej ambitną przyszłością.

Tak więc cel był jasny: zelektryfikować kolejne pojazdy Alpine. Dlaczego więc nie zacząć od A110, wzoru sportowego charakteru, znanego ze swojej lekkości i zwinności, przy realistycznym budżecie.

„Nierozwiązywalna sprzeczność” dla niektórych, „wyzwanie godne Alpine” dla pełnych pasji pracowników marki.

TECHNOLOGIA I INNOWACJE W SERCU PROJEKTU

Pomysł był prosty: zelektryfikować A110 i dopasować osiągi, równowagę i zwinność samochód z silnikiem spalinowym Alpine A110, wykorzystujący mocne strony Grupy, doświadczenie i technologie.

 

Aby jeszcze bardziej urozmaicić to wyzwanie, firma Alpine zamierza dodać docelowo jeszcze cztery innowacje:

 

▪ innowacyjny system multimedialny wykorzystujący osobisty tablet kierowcy dla intuicyjnej i naturalnej łączności, opartej na Google lub Android, pozwalającej wszystkim aplikacjom użytkownika scentralizować się na jednym urządzeniu, 

▪ najnowocześniejszy system audio z 8 głośnikami do odtwarzania dźwięku przestrzennego,

▪ innowacyjne materiały łączące wydajność i zrównoważony rozwój,

▪ rozwiązanie „top-off”, które pozwala cieszyć się spokojem technologii elektrycznej: to marzenie jeździć elektrycznym Alpine A110 na otwartej przestrzeni, bez dźwięku.

 

 

WYZWANIA UKŁADU NAPĘDOWEGO

▪ NAPĘD I MODUŁY BATERII Z GRUPY RENAULT

Dla marki Grupy Renault naturalne było, że w przypadku tego nowego projektu najpierw przyjrzymy się częściom i technologiom już dostępnym we własnym zakresie. Moduły akumulatorowe są identyczne jak w 100% elektrycznym Megane ETech. Jednak, aby osiągnąć optymalny rozkład masy i pomieścić dwanaście modułów baterii, konieczne było zaprojektowanie konkretnych obudów baterii dla A110 i dostosowanie wewnętrznej architektury. Dlatego cztery moduły zostały umieszczone z przodu i osiem z tyłu samochodu. Aby spełnić to wyzwanie, inżynierowie pozwolili sobie na umieszczenie tych modułów w przestrzeni w „nietypowym” stylu.

 

Pomimo dodania tych dwunastu modułów, całkowita waga Alpine A110 E-ternité pozostaje wyjątkowo lekka przy wzroście o zaledwie 258 kg, dzięki zawartej masie pakietu baterii (392 kg).

▪ SKRZYNIA BIEGÓW SPECJALNIE OPRACOWANA PRZEZ ALPINE

Aby uciec od kompromisu w przypadku prędkości maksymalnej od 0 do 100 km/h i nieustannej pogoni za przechowywaniem energii elektrycznej, która wymaga dużych akumulatorów, do „standardowego” silnika Grupy dodano innowacyjną skrzynię biegów.

 

Brak dostępnej we własnym zakresie skrzyni biegów pozwolił inżynierom Alpine spełnić podstawowe wymagania, stawiane przez model A110 E-ternité. Pragnieniem było znalezienie płynnej i wydajnej skrzyni biegów bez zrywania momentu obrotowego, ale zarazem lekkiej i kompaktowej.

 

Przekładnia została przeanalizowana we własnym zakresie, wraz z dostawcą skrzyń biegów dla Alpine, w wersji z podwójnym sprzęgłem (DCT) ze sterowaniem elektronicznym, jak w silniku spalinowym A110, ale ze sprzęgłami o wymiarach pozwalających na zmiany podczas wysokich momentów obrotowych silnika. Rozwiązanie z podwójnym sprzęgłem pozwala uniknąć przerwy w momencie obrotowym, równocześnie pozostając kompaktowe i lekkie.

▪ SYSTEM ELEKTRONICZNY: UDANY TRANSPLANT DWÓCH TECHNOLOGII

Zespół Alpine wykazał się pomysłowością w systemie elektronicznym, mieszając dwa urządzenia architektury elektronicznej, wytworzone 10 lat po sobie. Ta innowacja daje nowe możliwości uproszczenia architektury lub ciągłego doskonalenie w całym produkcie, ponieważ umożliwiła zachowanie funkcji silnika spalinowego AS1 przy równoczesnym dodaniu nowych funkcji z sektora EV, a także innych, takich jak funkcja „Overtake” czy możliwość włączenia komunikacji między dwoma bateriami.

 

Zainstalowano jedną jednostkę ECU, aby zapewnić komunikację między tymi dwoma systemami. Ta innowacja przynosi nowe możliwości upraszczania architektur lub ciągłego doskonalenia na każdym etapie życia produktu.

INNOWACYJNE FUNKCJE

A110 E-ternité oferuje jeszcze więcej dzięki nowemu wyposażeniu, opracowanemu symultanicznie przez inżynierów Alpine.

▪ DŁUGO OCZEKIWANY DACH OTWARTY

Przez długi czas można było słyszeć żądania dotyczące kabrioletu A110. Alpine zdecydowało się podjąć o jedno

więcej wyzwanie w tym samym czasie. Trudność polegała przede wszystkim na znalezieniu rozwiązania umożliwiającego szybką integrację zdejmowanego dachu na konstrukcji Alpine A110. Inżynierowie Alpine w ten sposób wyobrazili sobie proste i

lekkie rozwiązanie, bez wpływu na sztywność produkcji A110, z dwoma poszyciami dachowymi z wtryskiwanym węglem z recyklingu. Element ten został zaprojektowany i zbudowany całkowicie we własnym zakresie.

▪ CENTRALNY EKRAN I SYSTEM AUDIO

Inżynieria Alpine postawiła sobie za priorytet opracowanie pojazdu, który jest równie piękny, co wydajny. Kokpit musi więc to odzwierciedlać. Zespołowi udało się połączyć wymagania projektu z architekturą elektroniczną. Rozwiązanie: okablowanie zostało wykonane bezpośrednio wraz z deską rozdzielczą, użyto też tego samego interfejsu komputera. Wynik spełnia oczekiwania, co więcej - integruje również:

- najnowocześniejszy system audio z 8 głośnikami, w tym subwooferem do odtwarzania otaczającego nas dźwięku dzięki jednemu centralnemu i dwóm tylnym nowym głośnikom,

- innowacyjny system multimedialny, wykorzystujący osobisty tablet kierowcy jako ekran multimedialny, w celu wyświetlenia zwykłego środowiska i aplikacji użytkownika. To rozwiązanie zapewnia zawsze aktualny system operacyjny w połączeniu z najnowszym technologicznie ekranem.

▪ INNOWACYJNE MATERIAŁY

Lniane materiały, z których wykonano niektóre kluczowe elementy, są lekkie i bardziej przyjazne dla środowiska. Opracowano również drugi prototyp E-ternité, w którym zastosowano tę nową technologię do takich części, jak poszycie maski, dach, tylna szyba, grill, poszycia siedzeń i tylna osłona. Materiał pochodzi z firmy Terre de Lin z siedzibą w pobliżu Dieppe (Normandia, Francja). Tak mocny jak włókno węglowe, a zarazem cechujący się lepsza akustyką, len jest materiałem przyszłości.

 

To nowe doświadczenie umożliwia również przygotowanie się na przyszłość. Rzeczywiście, design części jest

teraz kompatybilny z różnymi materiałami kompozytowymi, co oznacza, że ​​można użyć tej samej formy

do produkcji kompozytów z włókien węglowych, szklanych lub lnianych.

 

To obiecujący research na przyszłość!

UKŁAD NAPĘDOWY I MODUŁY BATERII

 

 

 

Skontaktuj się z nami 

Alpine Manager

Adam Augustin

adam.augustin@grupapietrzak.pl

+48 602 481 867

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności