BWT Alpine F1 Team wchodzi w wakacyjną przerwę na czwartym miejscu po podwójnych punktach zdobytych na Węgrzech

BWT Alpine F1 Team wchodzi w wakacyjną przerwę w tegorocznym sezonie Formuły 1 na czwartym miejscu w Mistrzostwach Konstruktorów po zdobyciu sześciu punktów podczas dzisiejszego Grand Prix Węgier, z Fernando Alonso na ósmym i Estebanem Oconem na dziewiątym miejscu na torze Hungaroring.

 

To był ciężki wyścig na 70 okrążeniach w Budapeszcie, w którym obaj kierowcy stosowali strategię jazdy na jeden pit stop, zaczynają od pośredniej mieszanki opon, a wyścig kończąc na twardym ogumieniu. Po pojawieniu się pod koniec wyścigu wirtualnego samochodu bezpieczeństwa Esteban musiał walczyć na ostatnim okrążeniu, aby utrzymać za sobą Sebastiana Vettela, od którego flagę w szachownicę przekroczył szybciej o 0,1 sekundy.

Obaj kierowcy wystartowali na pośrednich oponach i stracili kilka pozycji na starcie. Na 12. okrążeniu Esteban był ósmy, a Fernando dziewiąty. Fernando zrobił swój jedyny pit stop na 22. okrążeniu, zmieniając opony na twardą mieszankę. Esteban powtórzył ten manewr dwa okrążenia później, zjeżdżając do pit-stopu po tę samą mieszankę opon.

Od tego momentu cierpliwość była kluczem do wykonania kompleksowej pracy i jazdy aż do flagi w szachownicę. Fernando pokazał wysokie tempo, a zespół zamienił kierowców miejscami na 41 okrążeniu, gdy Fernando wyprzedził Estebana w pierwszym zakręcie. Obaj kierowcy dobrze sobie radzili w swoich drugich przejazdach, aby ostatecznie ukończyć wyścig na ósmej i dziewiątej pozycji.

 

Esteban Ocon, rozpoczął P5, ukończył P9:

„Możemy być szczęśliwi, że dzisiaj udało nam się zdobyć punkty obydwoma samochodami. To zawsze jest pozytywne, zwłaszcza gdy wchodzimy w przerwę wakacyjną w środku sezonu. Nie sądzę, abyśmy zmaksymalizowali do granic możliwości nasz potencjał podczas wyścigu i jako team z pewnością omówimy, co możemy zrobić, aby się poprawić. Jazda na jeden pit stop była dziś trudna, ale udało nam się zdobyć punkty i musiałem mocno bronić przed Sebastianem [Vettelem] na ostatnim okrążeniu. Ogólnie rzecz biorąc, wciąż zmierzamy na przerwę wakacyjną zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji, jeśli chodzi o  mistrzostwa konstruktorów i będziemy głodni, aby za kilka tygodni zwiększyć tę przewagę. Jestem dumny z zespołu za poprawę wyników w ciągu ostatnich kilku miesięcy i zamierzamy kontynuować tę trajektorię w górę, gdy wrócimy do ścigania po zasłużonym odpoczynku”.

 

Fernando Alonso, rozpoczął P6, ukończył P8:

„Dzisiaj był ciężki wyścig i cieszymy się, że udało nam się ukończyć z podwójnymi punktami. Udało nam się uniknąć innych samochodów na ruchliwym pierwszym zakręcie podczas pierwszego okrążenia, ale straciliśmy kilka pozycji. Potem skoncentrowaliśmy się głównie na naszym tempie wyścigowym i chcieliśmy, aby strategia „one-stop” zadziałała na twardej mieszance opon. Nie mieliśmy do wyboru dwóch pośrednich mieszanek na wyścig, a zamiast tego zmaksymalizowaliśmy wybór opon na sobotnie kwalifikacje. Nasze wczorajsze tempo napawało nas optymizmem na dzisiejszy dzień i spodziewaliśmy się lepszego wyniku. Podsumowując, wciąż jesteśmy przed McLarenem, zmierzając na wakacyjną przerwę, więc to mocny wynik zespołowy. Musimy tylko nadal zdobywać punkty, tak jak robiliśmy to dzisiaj i mam nadzieję, że ta konsekwencja będzie naszą siłą w walce o czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej konstruktorów”.

 

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Po zdobyciu sześciu punktów z dzisiejszego Grand Prix Węgier zespół pozostaje na czwartym miejscu w mistrzostwach konstruktorów przed letnią przerwą wakacyjną. To samo w sobie jest wielkim osiągnięciem i daje nam możliwość realnej koncentracji na kontynuowaniu tej passy i atakowaniu podczas pozostałej części sezonu, kiedy w przyszłym miesiącu udamy się do Belgii. To był dla nas trudny wyścig z różnymi strategiami u kierowców. Zdecydowaliśmy się na jazdę na jeden pit stop z obydwoma samochodami, co oznaczało, że musieliśmy być dość ostrożni podczas obu przejazdów na średnich i twardych oponach, aby upewnić się, że dotrzemy do flagi w szachownicę z wystarczającym tempem wyścigowym. W końcu wykonaliśmy dobrą robotę, aby powstrzymać kilku innych kierowców, jadących na dwa pit stopy, którzy mieli lepsze tempo na świeższych oponach. Jak zawsze, dokonamy przeglądu naszego wyścigu, aby zobaczyć, co możemy ulepszyć następnym razem. Będziemy gotowi kontynuować przyjemną walkę w mistrzostwach z naszymi konkurentami, gdy wyścigi powrócą pod koniec sierpnia. Na razie, po pracowitym do tej pory sezonie, cały zespół zasługuje na przerwę i na pewno doładujemy energię, by być gotowi do wznowienia sezonu”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

 

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 258 punktów
 2. Charles Leclerc – Ferrari – 178 punktów
 3. Sergio Perez – Red Bull – 173 punkty

...

 1. Esteban OconAlpine58 punktów
 2. Fernando AlonsoAlpine41 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 431 punktów
 2. Ferrari – 334 punkty
 3. Mercedes – 304 punkty
 4. Alpine – 99 punktów
 5. McLaren – 95 punktów
 6. Alfa Romeo – 51 punktów
 7. Haas – 34 punkty
 8. AlphaTauri – 27 punktów
 9. Aston Martin – 20 punktów
 10. Williams – 3 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności