Podwójna pierwsza dziesiątka i słodkie szesnaście punktów dla BWT Alpine F1 Team w fascynującym Grand Prix Belgii

BWT Alpine F1 Team zapewnił sobie czwarte z rzędu podwójne miejsce w pierwszej dziesiątce wyścigu, podczas gdy Fernando Alonso zajął piąte, a Esteban Ocon siódme miejsce w ekscytującym, pełnym incydentów Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps, zdobywając łącznie 16 punktów.

 

Fernando przekroczył flagę w szachownicę na szóstej pozycji, ale po karze dla Charlesa Leclerca, nałożonej na niego po wyścigu Hiszpan awansował na piątą lokatę, zdobywając 10 punktów. Esteban cieszył się wspaniałym, zdominowanym przez wyprzedzanie pokazem, awansując z szesnastego na siódme miejsce i tym samym zyskując sześć punktów.

Fernando szybko wystartował z trzeciego miejsca, aby wkrótce przeskoczyć na drugą pozycję, zanim zderzył się z Lewisem Hamiltonem w Les Combes. Na szczęście jego bolid A522 uległ minimalnym uszkodzeniom i był w stanie kontynuować wyścig. Esteban wykonał solidny start i rozsądnie jechał na początku wyścigu, dobrze sobie radząc i unikając kłopotów, gdy wykonywał manewry wyprzedzania, zmierzając w kierunku punktowanych pozycji.

Obaj kierowcy stosowali strategię dwóch postojów. Fernando zaliczył dwa przejazdy na pośredniej mieszance opon, zanim przeszedł na twarde ogumienie, Esteban natomiast działał według planu pośrednie-twarde-pośrednie.

Esteban wykonał dwa podwójne manewry wyprzedzania, w tym jeden w końcowej szykanie – w spektakularny sposób wyprzedzając w końcowych etapach wyścigu Sebastiana Vettela i Pierre'a Gasly'ego w zakręcie Les Combes, aby wskoczyć z dziewiątego na siódme miejsce.

Zespół pozostaje na czwartej pozycji w mistrzostwach konstruktorów, przekraczając pułap 100 punktów i mając ich na koncie 115. Teraz pora skierować się do Zandvoort, na drugi wyścig z tego potrójnego zestawienia GP w kalendarzu – Grand Prix Holandii.

 

Esteban Ocon, rozpoczął P16, ukończył P7:

„Co za sposób na zakończenie tego, co było fantastycznym weekendem dla zespołu. Samochód był szybki i osobiście świetnie się bawiłem, ścigając się dzisiaj, zwłaszcza z tymi podwójnymi wyprzedzeniami. Brawa dla zespołu za pracę w ten weekend, wszyscy możemy być z siebie dumni. Czułem się pewnie przez cały wyścig, a samochód spisywał się świetnie i kto wie, co by się stało, gdybyśmy jechali dalej! Wyjeżdżamy ze Spa zadowoleni, wiedząc, że to dobrze wykonana robota, a także dobry zasób punktów dla zespołu, aby umocnić się na naszej czwartej pozycji w Mistrzostwach Konstruktorów. Nie mogę doczekać się Zandvoort”.

 

Fernando Alonso, rozpoczął P3, ukończył P5:

„Jestem zadowolony z dzisiejszego wyniku z piątym miejscem. Nasz występ pokazuje, że konsekwentnie prowadzimy w środku stawki. Oczywiste jest, że jeśli dobrze wykonujemy nasze wyścigi, to są to wyniki, których możemy się spodziewać. Na koniec dostaliśmy też mały prezent w postaci kary dla Charlesa [Leclerca], więc go przyjmiemy. Incydent z Lewisem [Hamiltonem] również był niefortunny, ale to incydent wyścigowy i samochód wydawał się w porządku pomimo kontaktu. Możemy spojrzeć wstecz i być bardzo zadowoleni z naszego weekendu tutaj z większą liczbą punktów zdobytych w obu mistrzostwach, gdy patrzymy w przyszłość na Zandvoort”.

 

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Możemy być wyjątkowo zadowoleni z naszego występu w dzisiejszym wyścigu. Zdobycie słodkich szesnastu punktów po starcie z trzeciego i szesnastego pola to bardzo dobry rezultat – i z pewnością zasłużony. To był pracowity wyścig dla kierowców, którzy dobrze sobie radzili i wyszli bez szwanku po emocjonujących pierwszych okrążeniach tego wyścigu. Fernando niefortunnie zderzył się z Lewisem [Hamiltonem] na pierwszym okrążeniu i miał szczęście, że nie odniósł zbyt dużych obrażeń. Esteban również musiał jechać w sposób rozsądny, aby wykorzystać pewne okazje z przodu, co pozwoliło mu na regularne przesuwanie się w kierunku pozycji punktowych. Wspaniale było widzieć, jak obaj nasi kierowcy cieszą się czasami świetnym ściganiem koło w koło z innymi, a równie przyjemnie było widzieć fantastyczne manewry wyprzedzania przez cały czas. To było kolejne wspaniałe wydarzenie dla kibiców, którzy z radością wrócą do Belgii w przyszłym roku, co jest bardzo dobrą wiadomością dla całej Formuły 1. Zastanowimy się nad dzisiejszym wyścigiem, ocenimy, gdzie możemy się jeszcze doskonalić i udamy się do Zandvoort, gotowi powtórzyć nasz dzisiejszy rezultat!”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

 

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 284 punktów
 2. Sergio Perez – Red Bull – 191 punktów
 3. Charles Leclerc – Ferrari – 186 punktów

...

 1. Esteban OconAlpine64 punkty
 2. Fernando AlonsoAlpine51 punktów

 

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 475 punktów
 2. Ferrari – 357 punkty
 3. Mercedes – 316 punktów
 4. Alpine – 115 punktów
 5. McLaren – 95 punktów
 6. Alfa Romeo – 51 punktów
 7. Haas – 34 punkty
 8. AlphaTauri – 29 punktów
 9. Aston Martin – 24 punkty
 10. Williams – 4 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności