BWT Alpine F1 Team wraca do domu z dziesięcioma punktami po solidnym występie podczas Grand Prix Holandii

Zespół BWT Alpine F1 Team sięgnął piąty raz z rzędu po podwójne punkty, ponieważ obaj kierowcy osiągnęli solidne pozycje w dzisiejszym Grand Prix Holandii. Fernando Alonso zajął bowiem szóste miejsce, a Esteban Ocon dziewiąte na wypełnionym publicznością torze Zandvoort.

 

Zdobywając dziesięć punktów z dzisiejszego wyścigu, zespół umacnia się coraz bardziej na czwartym miejscu w mistrzostwach konstruktorów, z 125 punktami w swoim dorobku.

Esteban świetnie rozpoczął wyścig, awansując o trzy pozycje na pierwszym okrążeniu, a Fernando utrzymał swoją startową lokatę, czyli trzynaste miejsce.

Hiszpanowi udało się wyprzedzić oba samochody AlphaTauri na kolejnych okrążeniach na wczesnych etapach wyścigu, zanim zjechał do boksów, by na 12. okrążeniu zmienić opony na twardą mieszankę. Esteban zjechał do boksów po twarde ogumienie  na 19. okrążeniu, a Fernando dawał z siebie wszystko, w celu zdobycia punktów. Fernando ponownie zatrzymał się na zmianę opon na 47. okrążeniu podczas wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Zmienił opony na miękką mieszankę, po czym wykręcał najszybsze okrążenia jeden po drugim, wywierając presję na jadącego przed nim Lando Norrisa. Esteban dziewięć okrążeń później zjechał do boksów podczas obecności samochodu bezpieczeństwa na torze, by zmienić opony na miękką mieszankę, co pozwoliło mu przejąć kontrolę w walce z Lance Strollem.

Gdy Norris również zjechał do alei serwisowej w trakcie wyjazdu samochodu bezpieczeństwa, Fernando spędził ostatnie etapy wyścigu, próbując zmniejszyć dystans do Carlosa Sainza, który miał pięć sekund kary, jednocześnie broniąc się przed Norrisem. Przejeżdżając pod flagą w szachownicę Fernando zajmował siódme miejsce, jednak awansował na szóstą pozycję w wyniku kary Sainza, tym samym osiągając swój dziesiąty z rzędu wynik punktowy, a Estebanowi do wyprzedzenia ukaranego bolidu Ferrari zabrakło 0,2 sekundy i dojechał ostatecznie na dziewiątym miejscu.

 

Esteban Ocon, rozpoczął P12, ukończył P9:

„Cieszę się, że zdobyłem dzisiaj punkty – to był miły powrót do normy po rozczarowaniu w kwalifikacjach w sobotę. Ponownie pokonaliśmy McLarena, co jest pozytywne w naszej walce w mistrzostwach konstruktorów. Ze swojej strony miałem mega start, odrobiłem kilka miejsc na początku wyścigu, co dało nam możliwość zdobycia punktów. Zawsze możesz zrobić więcej, więc ocenimy rzeczy, które możemy poprawić, aby następnym razem sięgnąć po jeszcze lepszy rezultat. Kolejny wyścig jest tuż za rogiem i już nie mogę się doczekać Monzy – toru, który kocham i który prawdopodobnie będzie lepiej pasował do naszego samochodu. Będziemy dalej naciskać!”.

 

Fernando Alonso, rozpoczął P13, ukończył P6:

„To był dla nas dobry wyścig, zakończony szóstym miejscem, a tym samym zdobyciem większej liczby punktów w klasyfikacji. Oczywiście straciliśmy kilka miejsc na starcie, ale odrobiliśmy straty i zatrzymaliśmy się bardzo wcześnie w boksie po twarde opony. Tempo samochodu było dobre i cały czas robiliśmy postępy. Jedynym momentem wyścigu, w którym czułem, że możemy się trochę zrelaksować, był zjazd do boksów celem założenia miękkich opon – wszystko wydawało się działać na naszą korzyść, ale wtedy pojawił się samochód bezpieczeństwa i całkowicie zmienił reguły gry. Musieliśmy ciężko walczyć do ostatniego okrążenia z kierowcami za nami, jadącymi na świeższych oponach – to było jak sesja kwalifikacyjna do flagi w szachownicę. To znowu dobry wynik dla zespołu i moje dziesiąte punkty z rzędu, więc trzymajmy tak dalej w następny weekend we Włoszech!”.

 

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Cieszymy się, że możemy zwiększyć naszą przewagę na czwartym miejscu w mistrzostwach konstruktorów, zdobywając dziś dziesięć punktów w Zandvoort. Przeprowadzenie naszych bolidów z dwunastego i trzynastego miejsca do punktowanych pozycji zawsze było trudnym zadaniem, ale udało nam się to osiągnąć po bardzo mocnym wyścigu. Nasza strategia była decydująca, wykorzystaliśmy naszą wiedzę na temat twardej opony, zdobytą podczas piątkowych treningów, co pozwoliło obu samochodom na zdobycie dobrych punktów. Fernando pojechał kolejny świetny wyścig, wstrzymując na końcu Lando [Norrisa], a Esteban również wykonał fantastyczną robotę, aby ukończyć wyścig na dziewiątym miejscu i przywieźć do domu cenne punkty. Wybieramy się w przyszły weekend na Monzę, gdzie zamierzamy zakończyć tę potrójną kumulację weekendów wyścigowych kolejnym podwójnym finiszem w punktach – i nie widzę powodu, dla którego nie byłoby to możliwe po dwóch konkurencyjnych weekendach w Spa i tutaj, w Holandii. To owoc świetnej roboty wszystkich w zespole”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

 

Klasyfikacja kierowców

 1. Max Verstappen – Red Bull – 310 punktów
 2. Charles Leclerc – Ferrari – 201 punktów
 3. Sergio Perez – Red Bull – 201 punktów

 

...

 1. Esteban OconAlpine66 punkty
 2. Fernando AlonsoAlpine59 punktów

 

 

Klasyfikacja konstruktorów

 1. Red Bull – 511 punktów
 2. Ferrari – 376 punktów
 3. Mercedes – 346 punktów
 4. Alpine – 125 punktów
 5. McLaren – 101 punktów
 6. Alfa Romeo – 51 punktów
 7. Haas – 34 punkty
 8. AlphaTauri – 29 punktów
 9. Aston Martin – 25 punktów
 10. Williams – 4 punkty

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności