Fernando wywalczył solidne siódme miejsce w pełnym incydentów Grand Prix Stanów Zjednoczonych

Fernando Alonso z BWT Alpine F1 Team wywalczył sobie drogę po ciężkim uderzeniu, zdobywając zasłużone sześć punktów w dzisiejszym ekscytującym Grand Prix Stanów Zjednoczonych w Austin, a jego kolega z zespołu Esteban Ocon awansował po starcie z alei serwisowej na jedenaste miejsce.

Fernando nawiązał kontakt z Lance Strollem z Astona Martina na 22. okrążeniu podczas wyprzedzania na prostej, w wyniku czego wyrzuciło Hiszpana w powietrze w kierunku bariery. Pomimo ciężkiego uderzenia w ogrodzenie armco, Fernando zdołał dotrzeć do boksów, zanim sprytną jazdą dotarł do mety, zajmując w wyścigu siódme miejsce.

Esteban wystartował z alei serwisowej po dodaniu nowych komponentów jednostki zasilającej w warunkach parc ferme. Przy strategii dwóch pit stopów i wykorzystaniu na starcie twardej mieszanki opon, by zmienić je na kolejną twardą mieszankę, a następnie pośrednią, Esteban zbliżył się do punktów, a szarża na pośrednich oponach podczas ostatniego przejazdu sprawiła, że zaledwie dwie sekundy dzieliły go od zdobycia ostatniego punktowanego miejsca.

Zespół pozostaje na czwartym miejscu w mistrzostwach konstruktorów z wynikiem 149 punktów.

Esteban Ocon, rozpoczął z alei serwisowej, ukończył P11:

„Byliśmy bardzo blisko ukończenia wyścigu na punktowanej pozycji po starcie z alei serwisowej. Cieszymy się, że z dobrym tempem wracamy z końca stawki na jedenaste miejsce. Myślę, że możliwe było więcej – zgarnięcie punktów byłoby fantastyczne – więc przyjrzymy się, co mogliśmy zrobić, aby to osiągnąć następnym razem. Będziemy podsumowywać, uczyć się i iść naprzód, aby wrócić silniejszymi jako zespół. Wyścig w Meksyku już w przyszły weekend, więc jest to dla nas szansa, aby ponownie pojechać i zdobyć punkty. Walka o czwarte miejsce jest bliska, a każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie dla nas cenne. Gratulacje również dla Red Bull Racing za bardzo zasłużony tytuł w mistrzostwach konstruktorów”.

Fernando Alonso, rozpoczął P14, ukończył P7:

„To był fantastyczny wyścig dla wszystkich dzisiaj. Mieliśmy szczęście z pierwszym samochodem bezpieczeństwa, a potem byliśmy bardzo szybcy na oponach pośrednich. Przy restarcie próbowałem wyprzedzić Lance'a Strolla, podjechał mi jednak i dotknęliśmy się kołami. Myślałem, że po incydencie wycofam samochód i było to dość przerażające. Ale samochód jest zrobiony z mocnego materiału i po zmianie przedniego skrzydła mogliśmy kontynuować jazdę. Jestem bardzo dumny z naszych dzisiejszych wysiłków jako zespołu. To niesamowite, że udało nam się sprawić, by opony były trwałe podczas ostatniego przejazdu i pomimo przegranej z Lando Norrisem na ostatnich kilku okrążeniach, nadal wyjeżdżamy z tego wyścigu z kilkoma dobrymi punktami”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„To był niezły wyścig i jesteśmy bardziej niż zadowoleni z sześciu punktów zdobytych przez Fernando na siódmym miejscu. Wyścig idealnie pasował do elektryzującej atmosfery w Austin i cieszę się, że mogliśmy zorganizować ekscytujący pokaz dla fanów. Po niefortunnym incydencie Fernando z Lance'em Strollem wyglądało na to, że będzie dobrze, jeśli w ogóle dotrze do flagi w szachownicę, więc chwała Fernando za znakomitą jazdę i zdobycie zasłużonych punktów. Po stronie Estebana, po starcie z alei serwisowej zawsze kierowcę czeka trudny wyścig. Odwalił kawał dobrej roboty, zbliżając się do pierwszej dziesiątki i był bardzo bliski zdobycia dziesiątego miejsca pod koniec wyścigu. Ogólnie rzecz biorąc, mamy kilka obszarów do oceny, ponieważ ten weekend był daleki od naszych najlepszych. W przyszły weekend mamy kolejny wyścig w Meksyku, gdzie chcemy zademonstrować nasz prawdziwy potencjał obydwoma samochodami, aby jeszcze bardziej umocnić naszą pozycję w mistrzostwach. Gratulujemy Red Bull Racing wygrania mistrzostw konstruktorów. Zasługują na to po bardzo dominującym roku i jest to stosowny hołd dla zmarłego Dietricha Mateschitza – pioniera i wizjonera ich udanego projektu”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 391 punktów
2. Charles Leclerc – Ferrari – 267 punktów
3. Sergio Perez – Red Bull – 265 punktów

...

8. Esteban OconAlpine78 punktów
9. Fernando AlonsoAlpine71 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 656 punktów
2. Ferrari – 469 punktów
3. Mercedes – 415 punktów
4. Alpine – 149 punktów
5. McLaren – 138 punktów
6. Alfa Romeo – 52 punkty
7. Aston Martin – 49 punktów
8. Haas – 36 punktów
9. AlphaTauri – 35 punktów
10. Williams – 8 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności