Doohan debiutuje, podczas gdy BWT Alpine F1 Team przygotowuje się do Grand Prix Meksyku

Jack Doohan z BWT Alpine F1 Team po raz pierwszy pojawił się na torze podczas weekendu wyścigowego, gdy przejął obowiązki kierowcy w 1. sesji treningowej w miejsce Estebana Ocona podczas piątkowego treningu przed Grand Prix Meksyku.

Jack przejechał 13 okrążeń na twardych oponach podczas godzinnej sesji na torze Autodromo Hermanos Rodriguez o długości 4,304 km, z najlepszym czasem okrążenia wynoszącym 1 min 24,615 s.

Sesja kierowcy Alpine Academy zakończyła się dość szybko, ponieważ zespół zidentyfikował podejrzany problem w jednostce napędowej, co zmusiło go do zatrzymania się w garażu jako środek ostrożności.

Zespół wymienił jednostkę napędową przed 2. sesją treningową, podczas której Esteban wznowił swoje zwykłe obowiązki. Na miękkiej mieszance opon Esteban zakończył sesję na trzecim miejscu, uzyskując czas 1min 21,177sek. Esteban następnie dołączył do Fernando, używając prototypowych opon testowych Pirelli 2023 przez pozostałą część sesji.

3. sesja treningowa rozpocznie się o 12:00 czasu lokalnego (19:00 czasu polskiego) przed kwalifikacjami o 15:00 (22:00 czasu polskiego).

Esteban Ocon:

„Dobrze było sprawdzić się na tym wymagającym torze, który ma dość niską przyczepność, ale cechuje się długimi, szybkimi prostymi i wymagającymi zakrętami. Nie jeździłem w pierwszej sesji, ponieważ Jack prowadził mój samochód. Byłem w jego sytuacji już wcześniej, więc brawa dla niego podczas pierwszej sesji. W 2. sesji treningowej ukończyliśmy wiele okrążeń, na których mogliśmy się sporo nauczyć. Zostało to nieco przerwane, ale dziś wieczorem mamy zgromadzone mnóstwo danych do przejrzenia i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co możemy zrobić w ciągu najbliższych dwóch dni”.

Fernando Alonso:

„Powiedziałbym, że to był dla nas dzisiaj solidny trening i miło jest być z powrotem tutaj w Meksyku. Tor w Mexico City zawsze charakteryzuje się różnym poziomem przyczepności, a wyjątkowa duża wysokość wywiera presję zarówno na samochód, jak i na kierowcę. Musimy dostosować się i przystosować do tych trudnych warunków, z którymi bez wątpienia będziemy musieli się zmierzyć przez cały weekend wyścigowy. Ogólnie rzecz biorąc, zakończyliśmy nasz piątkowy program i ruszamy w jutro, pewni dobrego wyniku”.

Jack Doohan:

„To było fantastyczne doświadczenie, jeździć dzisiaj w 1. sesji treningowej, więc dziękuję Alpine za danie mi tej możliwości. Włożyłem wiele przygotowań do dzisiejszego dnia, w tym pracę z inżynierami w Enstone i na torze, a także jazdę na symulatorze. Zaplanowaliśmy więcej przejazdów, ale niestety musieliśmy zatrzymać się wcześniej z powodu drobnego problemu z samochodem. Takie rzeczy zdarzają się w sportach motorowych, ale przejechanie 13 okrążeń tutaj podczas weekendu Grand Prix było niesamowitym przeżyciem i czymś, co zapamiętam na zawsze. Nie mogę się doczekać dalszej nauki z zespołem w ten weekend, podczas którego mam nadzieję, że zarówno Esteban, jak i Fernando zdobędą kilka punktów”.

Alan Permane, dyrektor sportowy:

„Jack wykonał dziś świetną robotę podczas swojej pierwszej oficjalnej sesji Formuły 1. Tutejszy tor w Mexico City nie jest łatwy w prowadzeniu bolidu, zwłaszcza podczas debiutu, a on z pewnością dobrze o tym sobie zdawał sprawę. Niestety jego sesja zakończyła się nieco wcześniej z powodu problemu z jednostką napędową, ale podczas jazdy na torze był bardzo rozsądny, budował prędkość z okrążenia na okrążenie i dał nam dobre opinie. Potem wiele obserwował, po prostu patrząc. Fernando miał spokojny dzień, a samochód zachowywał się rozsądnie podczas obu sesji. Esteban nie był w stanie ukończyć pełnego programu opon wyścigowych z powodu czerwonej flagi w połowie sesji oraz testów prototypowych opon Pirelli, ale mamy wystarczająco dużo danych do oceny w ramach przygotowań do reszty weekendu, podczas którego celem, jak zwykle, jest umieszczenie obu kierowców w pierwszej dziesiątce”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności