Alpine Elf Endurance Team w walce o dwa tytuły mistrzów świata w Bahrajnie

  • Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA zakończą swój sezon 2022 na torze Bahrain International Circuit.
  • Zespół Alpine Elf Endurance Team wciąż walczy o tytuły mistrza świata kierowców i konstruktorów, a jego trójka kierowców będzie dążyła do dokonania tego wyczynu podczas pożegnania prototypu A480.

Ogłoszony we wrześniu 2020 r. powrót Alpine na najwyższy poziom wyścigów długodystansowych przyniósł francuskiemu zespołowi wspaniałe wyniki, w tym miejsce na podium w Le Mans w 2021 r. oraz zwycięstwa w Sebring i na torze Monza w 2022 r. W tym tygodniu odbędzie się finał obecnego sezonu. To ostatnie pojawienie się marki z charakterystyczną, wykonaną ze strzałek literą „A” w logotypie w klasie premium, zanim Alpine czeka rok przejściowy przed planowanym powrotem z nowym prototypem w 2024 roku.

Dzięki swoim występom zespół udaje się do Bahrajnu, aby rzucić wyzwanie Toyota Gazoo Racing, broniącej trzykrotnego tytułu mistrza świata, rywalizując z nią o obie korony. Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere udają się do Sakhir z równą liczbą punktów co trio Buemi-Hartley-Hirakawa, przy czym obie załogi mają 26 punktów przewagi nad Kobayashim, Lopezem i Conwayem, a 39 punktów będzie do zdobycia na Bliskim Wschodzie.

W walce przeciwko swojemu głównemu rywalowi, Alpine Elf Endurance Team będzie również musiał liczyć na wszystkie swoje cechy i wytrzymałość, aby nadrobić 26-punktowy deficyt w Mistrzostwach Konstruktorów, ponieważ jego rywale muszą być sklasyfikowani tylko z jednym z ich dwóch hypercarów, aby Alpine mogło sięgnąć po koronę jako konstruktor.

W tym podwójnym starciu Dawida z Goliatem najdrobniejsza różnica może mieć znaczenie, a Les Bleus zrobią wszystko, aby wykorzystać swoją szansę. Jednym z atutów Alpine Elf Endurance Team jest fakt, że Nicolas Lapierre, Matthieu Vaxiviere i André Negrão doskonale znają tor w Bahrajnie i będą zdeterminowani, aby zdetronizować aktualnych mistrzów.

Miejsce trzech kolejnych pole position dla Alpine w LMP2 w latach 2015-2017, Bahrain International Circuit, jest również jedynym przystankiem w kalendarzu, w którym Alpine A480 wziął już udział w dwóch wyścigach przed tym sezonem. W zeszłym roku Hypercar #36 zajął trzecie miejsce w 6-godzinnym wyścigu w Bahrajnie, a następnie trzecie w 8-godzinnym wyścigu w Bahrajnie, pomimo problemu ze sterowaniem skrzynią biegów, który zmusił ekipę do szaleńczej jazdy po miejsce na podium.

Inżynierowie zebrali następnie cenne informacje na temat różnych opcji strategicznych dotyczących opon, zużycia paliwa i czasu jazdy na tym torze, który znany jest ze swojej ściernej nawierzchni z powodu burz piaskowych nadchodzących z pustyni. Kierowcy będą starali się wykorzystać każdą okazję, jednocześnie wykorzystując doskonałość operacyjną, która charakteryzowała dotychczasowy sezon Alpine.

Ostatnia runda kalendarza rozpocznie się w czwartek pierwszą sesją treningową. Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere wykorzystają ten czas, aby przygotować się do piątkowych kwalifikacji. Wyścig rozpocznie się w sobotę w południe czasu środkowoeuropejskiego. Zawodnicy zobaczą, jak słońce stopniowo słabnie, gdy tor zanurza się w magię nocy, gdzie prawdziwy niebieski sen może stać się rzeczywistością.

Zaraz po finiszu wyścigu i sezonu Alpine zwróci swoją uwagę w kierunku przyszłości. W przyszłym roku marka Alpine i jej zespół Signatech postanowili na rok przejściowy wejść do FIA WEC w kategorii LMP2. Równolegle do tej współpracy z okazji dziesięciu lat od powrotu Alpine do wyścigów długodystansowych, zespoły z Viry-Châtillon staną na czele rozwoju Alpine LMDh, który dołączy do innych konstruktorów zgłoszonych do kategorii Hypercar w 2024 roku.

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Elf Endurance

„Mieliśmy już wspaniały sezon i mamy o co walczyć w finale obecnego sezonu w Bahrajnie. Gdybyśmy wiedzieli o tym na początku roku, bylibyśmy zachwyceni. To prawdziwa okazja i czuję ogromne podekscytowanie i impet w zespole w kwestii tego, o co toczy się gra. Wszyscy przygotowują się i są gotowi, by włożyć serce w tę ostateczną bitwę. Poza zwykłymi wyzwaniami na torze Sakhir, mamy nadzieję, że wszystko się ułoży we właściwy sposób, aby cieszyć się fantastycznym festiwalem sportowym ze wspaniałym widowiskiem, podobnie jak w przypadku Monzy. Rozpoczynając nasz projekt na początku 2021 r., chcieliśmy położyć podwaliny pod długoterminowe zaangażowanie firmy Alpine na najwyższym poziomie. Było to możliwe dzięki marce, ale także dzięki fundamentom ustanowionym przez ACO oraz wszystkich interesariuszy i zainteresowane strony. Chcemy im podziękować za ich pracę i pogratulować sukcesów tych dwóch lat. Mieliśmy wspaniałe chwile z Alpine A480, od pierwszych okrążeń wykonanych w lutym 2021 r., poprzez nasze zwycięstwo w lipcu na torze Monza, nie zapominając o naszym podium w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2021 lub naszym zwycięstwie w Sebring w marcu tego roku. Mamy nadzieję, że najlepsze wspomnienia dopiero nadejdą, ponieważ we właściwy sposób chcemy pożegnać się z tym wspaniałym prototypem, który jednoczy nas wokół naszych obecnych i przyszłych projektów”.

 

HARMONOGRAM WEEKENDU

Czasy poszczególnych sesji (GMT+1)

Czwartek, 10 listopada

10:15-11:45: 1. sesja treningowa

15:30-17:00: 2. sesja treningowa

Piątek, 11 listopada

09:00-10:00: 3. sesja treningowa

15:10-16:10: Kwalifikacje klasy Hypercar

Sobota, 12 listopada

12:00-20:00: 8 Hours of Bahrain

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności