Esteban szósty, Fernando siódmy w dramatycznych kwalifikacjach w Sao Paulo

BWT Alpine F1 Team rozpocznie trzeci i ostatni sprint kwalifikacyjny w tym sezonie z Estebanem Oconem na szóstym miejscu oraz Fernando Alonso na siódmym miejscu, po dramatycznej, deszczowej sesji kwalifikacyjnej w Interlagos przed Grand Prix São Paulo.

Sesja była napięta i emocjonująca przez cały czas, kiedy wczesny deszcz obecny w pierwszej części czasówki złagodniał w Q2, po czym powrócił podczas Q3, przynosząc trudne rozmowy między kierowcami a pit wallem w sprawie strategii opon ze względu na zmienne warunki.

Ostatecznie zarówno Esteban, jak i Fernando zdecydowali się na miękkie opony na początku Q3, wykonując na nich jedyne okrążenia – 1 min 12,425 sek dla Estebana i 1 min 12,504 sek dla Fernando. Okazały się one wystarczająco dobre, by zająć szóste i siódme miejsce na starcie do sobotniego, 24-okrążeniowego wyścigu sprinterskiego, który ustali kolejność w stawce do niedzielnego Grand Prix.

Fernando wskakiwał na szczyt tabeli z czasami przez całe popołudnie, szybko adaptując się do warunków na oponach pośrednich i miękkich między Q1 a Q2. Esteban podążył za Fernando do Q3, gdy na tor zbliżył się deszcz.

Obaj kierowcy przejechali okrążenie na miękkiej mieszance opon na początku trzeciej części czasówki, zanim czerwona flaga po incydencie z udziałem George'a Russella przerwała kwalifikacje w chwili, gdy deszcz przybrał na sile, kładąc kres ustalaniu znaczących czasów podczas sesji.

Sprint, decydujący o ustawieniu do niedzielnego wyścigu, rozpoczyna się o godzinie 16:30 czasu lokalnego.

Esteban Ocon, P6, 1:12.425:

„Najpierw chciałbym pogratulować Haasowi i Kevinowi Magnussenowi ich dzisiejszego wyniku. Zaryzykowali i opłaciło się, więc cieszę się z nich szczęścia. Dla nas była to oczywiście wymagająca sesja kwalifikacyjna, ale ostatecznie to dobry wynik dla zespołu, który zajął szóste i siódme miejsce. Pogoda była dzisiaj bardzo ciężka i dobrze poradziliśmy sobie z wyborem opon, co było ważne. Jutro czeka nas świetna okazja, ponieważ stawka jest dość pomieszana w porównaniu z tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, więc będziemy musieli dać z siebie wszystko, aby zabrać do domu cenne punkty oferowane podczas wyścigów typu Sprint”.

Fernando Alonso, P7, 1:12.504:

„Jestem zadowolony z dzisiejszych kwalifikacji, które musieliśmy przeprowadzić w bardzo trudnych warunkach. Na początku z oponami przejściowymi typu Intermediate szybko się dostosowaliśmy do klimatu na torze i fajnie było być na pierwszym miejscu w tabeli z czasami! Kiedy przeszliśmy na opony przeznaczone na suchą nawierzchnię, przez pewien czas znów byliśmy na pierwszym miejscu i wydawaliśmy się szybcy w tych trudnych warunkach. W Q3, kiedy zaczęło padać, zawsze było to korzystne dla tych z przodu kolejki na torze. Prawdopodobnie przegapiliśmy szansę, aby wystartować wyżej do Sprintu, ale jutro celem jest odrobienie kilku miejsc i jestem pewien, że jest to możliwe”.

Alan Permane, Dyrektor sportowy:

„Jesteśmy zadowoleni z naszych dzisiejszych kwalifikacji. Esteban znalazł się na szóstym miejscu, a Fernando na siódmym miejscu przed jutrzejszym sprintem. Te sesje, w mieszanych warunkach, są zawsze trudne do zarządzania oponami, ponieważ chodzi o zachowanie równowagi między ryzykiem a nagrodą. Oczywiście mamy oko na naszą pozycję w mistrzostwach i podchodziliśmy ostrożnie do podejmowania decyzji w tych mokrych i suchych warunkach. Nie musieliśmy dzisiaj podejmować żadnego ryzyka, ponieważ wiemy, że przed sprintem i głównym wyścigiem, podczas których zdobędziemy punkty, przed nami długa droga. Dzisiejszy Q3 był szczególnie wymagające, ponieważ chodziło o to, by albo wykonać wczesne okrążenie na suchych oponach przed deszczem, albo zdecydować się na przejściowe opony i czekać na to, co może nadejść. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na szybkie wykonanie okrążenia na miękkich oponach – jak większość kierowców – i cieszymy się, że możemy wystartować z szóstego i siódmego miejsca. Oznacza to, że jutro będziemy w walce o wysokie pozycje, zdobywając kilka punktów i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić sobie konkurencyjne miejsca na starcie do niedzielnego wyścigu”.

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności