Rozczarowujący wyścig sprinterski dla BWT Alpine F1 Team

Zespół BWT Alpine F1 rozpocznie niedzielne Grand Prix São Paulo z Estebanem Oconem na osiemnastym miejscu i Fernando Alonso na piętnastym miejscu po rozczarowujących kwalifikacjach w formie sprintu, w którym obaj kierowcy spadli na dół stawki z pierwotnych pól startowych.

Po bardzo mocnym starcie Esteban chciał zyskać na Lando Norrisie z McLarena, posuwając się w zakręcie 4, co zmusiło Francuza do szerokiego wzięcia zakrętu. Niestety, w rezultacie Esteban przejechał szeroko obok Fernando i zepchnął go na krawężnik, wytrącając z równowagi jego samochód i uderzając nim w prawą tylną część podłogi Estebana, powodując znaczne uszkodzenia. Na tym samym okrążeniu, na ostatnim zakręcie, Fernando próbował wyprzedzić Estebana na dojeździe do głównej prostej. Zbliżając się do wykonania tego ruchu, Hiszpan uderzył w tył A522 Estebana, uszkadzając przy tym swoje przednie skrzydło i musiał zjechać do boksu w celu wymiany.

Stamtąd Fernando jechał mocno, aby wspiąć się z końca stawki na szesnaste miejsce pod flagą w szachownicę. Odziedziczył dodatkową pozycję w wyniku kary czasowej Lance'a Strolla. Uszkodzenie w bolidzie Estebana oznaczało spadek o wiele pozycji – zajął osiemnaste miejsce.

Po wyścigu podejrzewany wyciek paliwa spowodował zapalenie się samochodu Estebana. Zespół aktywnie szuka przyczyny i bada późniejsze szkody w wyniku incydentu.

Niedzielne Grand Prix na dystansie 71 okrążeń rozpocznie się o godzinie 15:00 czasu lokalnego (19:00 czasu polskiego).

Esteban Ocon, rozpoczął P6, ukończył P18:

„Dzisiaj nie był to dzień, którego potrzebowaliśmy. Byliśmy optymistami, patrząc jak dotarliśmy do dzisiejszego sprintu po dobrej sesji kwalifikacyjnej w piątek, ale niestety incydent wyścigowy na pierwszym okrążeniu po prostu zakończył nasz dzisiejszy wyścig. Uszkodzenia samochodu były rozległe i straciliśmy znaczną wydajność, a potem nie było już nic do zrobienia. Naprawdę szkoda, ponieważ w ten weekend radziliśmy sobie dobrze i potrzebowaliśmy wszystkich punktów, które mogliśmy zdobyć w walce o mistrzostwo. Będziemy musieli zjednoczyć się jako zespół, aby jutro przebić się przez stawkę i wrócić na punktowane pozycje”.

Fernando Alonso, rozpoczął P7, ukończył P15:

„To nie był sprint, jakiego chcieliśmy dzisiaj. Niestety, dotknąłem Estebana na pierwszym okrążeniu wyścigu i od tego momentu straciliśmy impet. Z czasem utraconym w pit-stopie, sprint jest zbyt krótki, aby odzyskać miejsca. Jeśli chodzi o pozytywy, samochód jest bardzo szybki, a my mamy dobre tempo wyścigowe, więc w ten weekend jeszcze nie wszystko stracone. Do niedzielnego wyścigu startujemy z piętnastego miejsca i mamy szansę na zdobycie punktów i to jest nasz cel. Oboje staraliśmy się dać z siebie wszystko i niestety dzisiaj nie wyszło. Pomyślimy o tym jutro i postaramy się zdobyć punkty dla zespołu”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Jesteśmy bardzo rozczarowani dzisiejszym wynikiem sprintu, który stawia nas w gorszej pozycji na starcie przed jutrzejszym wyścigiem głównym. Toczymy bardzo zaciętą i konkurencyjną walkę w mistrzostwach o czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów; cel, dla którego ponad 1000 pracowników niestrudzenie pracuje i do którego dąży. Szczerze mówiąc, zarówno Esteban, jak i Fernando muszą wykonać lepszą robotę, aby uzupełnić fantastyczne wysiłki wszystkich członków zespołu, unikając incydentów na torze i pogarszając wyniki całego zespołu. Dziś obaj kierowcy zawiedli zespół. Oczekuję od nich więcej jutro, bo musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby odzyskać kilka punktów z weekendu na poczet mistrzostwa. Naszym celem jest upewnienie się, że pojedziemy do Abu Zabi w następny weekend w pozycji, w której możemy osiągnąć nasze cele sezonowe. Jutro jest nowy dzień”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 421 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 284 punktów
3. Charles Leclerc – Ferrari – 278 punktów

...

8. Esteban OconAlpine82 punkty
9. Fernando AlonsoAlpine71 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 705 punktów
2. Ferrari – 497 punktów
3. Mercedes – 461 punktów
4. Alpine – 153 punkty
5. McLaren – 148 punktów
6. Alfa Romeo – 53 punkty
7. Aston Martin – 49 punktów
8. Haas – 37 punktów
9. AlphaTauri – 35 punktów
10. Williams – 8 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności