Alpine wicemistrzem w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC

 • Alpine Elf Endurance Team zdobywa piąte podium w sezonie, zajmując trzecie miejsce w 8-godzinnym wyścigu w Bahrajnie.
 • Dzięki temu wynikowi i dwóm tegorocznym zwycięstwom Nicolas Lapierre, André Negrão, Matthieu Vaxiviere i Alpine zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w Długodystansowych Mistrzostwach Świata 2022.
 • Ten występ stanowi zwieńczenie wyjątkowej dwuletniej przygody, która położyła podwaliny pod obiecującą przyszłość firmy Alpine w wyścigach długodystansowych.

Z dwoma zwycięstwami i dwoma dodatkowymi miejscami na podium w tym sezonie, zespół Alpine Elf Endurance Team udał się do Bahrajnu, by walczyć o tytuły mistrza świata kierowców i konstruktorów w kategorii Hypercar.

Dwa miesiące po Fuji, zespół i Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere wrócili na tor w Sakhir w czwartek. Zespół nabrał tempa podczas trzech wolnych treningów, zanim Matthieu Vaxiviere zajął się kwalifikacjami. Francuz jako pierwszy zjechał z boksów o zmierzchu i wykonał dwie próby na dwóch kompletach opon, aby zająć piąte miejsce na starcie.

W sobotę Nicolas Lapierre jechał Alpine A480 na starcie 8-godzinnego wyścigu w Bahrajnie. Francuz ruszył w szaleńczo w dusznym upale, pokonując Peugeota z numerem 94, a kilka zakrętów później odważnie wyprzedzając Toyotę z numerem 7. Chociaż Nicolas Lapierre spadł na czwarte miejsce po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa, pozostawał w kontakcie z liderami, dopóki samochodu nie przejął Matthieu Vaxiviere. Po walce o pozycję z Peugeotem nr 94, przekazał go André Negrão, który przypieczętował lokatę.

Gdy światło na torze Bahrain International Circuit stopniowo przygasało, Nicolas Lapierre wykorzystał wysiłki swoich kolegów z drużyny, aby zająć trzecie miejsce, po czym połączył serię przejazdów z Matthieu Vaxiviere, aby umocnić pozycję. Szukając najmniejszej okazji strategicznej w wyścigu, w którym brakowało neutralizacji, załoga kontynuowała pilną pracę aż do flagi w szachownicę, wspomagana w tej misji bezbłędnym działaniem mecehaników zespołu.

Alpine A480 z numerem 36 przekroczył linię mety na trzecim miejscu i zapewnił sobie piąte podium w tym roku. Po tym występie Nicolas Lapierre, André Negrão i Matthieu Vaxiviere zajmują drugie miejsce w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC w klasyfikacji generalnej kierowców, podobnie jak sam zespół Alpine w mistrzostwach konstruktorów.

Wynik ten zamyka również pierwszy rozdział powrotu Alpine do najwyższej kategorii. Od debiutu w 2021 roku A480 zdobył dwa pole position, dwa zwycięstwa i jedenaście miejsc na podium w dwunastu startach. Trzecie miejsce w 24-godzinnym wyścigu Le Mans 2021, a także zwycięstwa w wyścigu 1000 Miles of Sebring i 6-godzinnym wyścigu na torze Monza w tej wyjątkowej kampanii 2022 podkreślają ten mocny rekord.

Kierując się determinacją swoich kierowców oraz doskonałością operacyjną inżynierów i mechaników, która pozwoliła mu kilkakrotnie pokonać przeciwności losu, zespół Alpine Elf Endurance Team podjął wyzwanie najwyższej klasy, aby położyć podwaliny pod wieloletnią zobowiązanie terminowe.

Alpine pragnie pogratulować Toyota Gazoo Racing czwartego z rzędu podwójnego tytułu FIA World Endurance Championship i teraz patrzy w przyszłość. W przyszłym roku marka oznaczona literą A i Signatech będą rywalizować w FIA WEC w przejściowym sezonie w klasie LMP2, w której mają już na koncie dwa tytuły mistrza świata i trzy zwycięstwa w klasie w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Ta współpraca będzie oznaczać dziesiątą rocznicę powrotu Alpine do wyścigów długodystansowych, podczas gdy zespoły opracowują prototyp Alpine LMDh, który dołączy do kilku konstruktorów w kategorii Hypercar w 2024 roku.

Nicolas Lapierre

„Walczyliśmy tak mocno, jak tylko mogliśmy, ale brakowało nam dosłownie niewiele, aby zyskać przewagę. Nasi przeciwnicy byli silniejsi i zasłużyli na ten tytuł. To trochę frustrujące, ale możemy być zadowoleni, że mieliśmy kolejny czysty wyścig i zdobyliśmy to miejsce na podium. Gratulacje dla całego zespołu, który ogromnie się rozwinął w ciągu ostatnich dwóch lat. To był nasz główny cel i teraz jesteśmy gotowi, aby przewrócić stronę i rozpocząć nowe, ekscytujące wyzwanie”.

André Negrão

„Chciałbym pogratulować wszystkim w ekipie: moim kolegom z zespołu, inżynierom, mechanikom i naszym partnerom. Mieliśmy wspaniały sezon, z naszymi fantastycznymi zwycięstwami na Sebring i Monzy, ale także podium na Spa, Fuji i wreszcie w Bahrajnie w ten weekend. Fantastycznie było rywalizować z tak trudnymi rywalami aż do ostatniego wyścigu. Czas pożegnać się z A480. To wspaniały samochód, o którym wiele się nauczyliśmy przez ostatnie dwa lata. Jestem dumny i szczęśliwy, że mogłem być częścią tej wspaniałej przygody”.

Matthieu Vaxiviere

„Ogólnie rzecz biorąc, był to pozytywny sezon. Poczyniliśmy postępy, o czym świadczą nasze pierwsze dwa zwycięstwa w kilku świetnych bitwach w tym roku. Staraliśmy się dać sobie szansę, robiąc to, co robimy najlepiej. Byliśmy na podium wtedy, kiedy tego potrzebowaliśmy. Nasza niezawodność również była nienaganna, ponieważ ukończyliśmy nasze dwanaście wyścigów na A480 w latach 2021 i 2022. Możemy więc być dumni z włożonej pracy i poprawy, jaką poczyniliśmy w tym drugim sezonie w najwyższej kategorii!”

Philippe Sinault, szef zespołu Alpine Elf Endurance

„Wynik jest logiczny, chociaż żałujemy, że nie było walki, na którą wszyscy liczyliśmy. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że będziemy mieli kłopoty w ruchu. Staraliśmy się radzić sobie najlepiej, jak potrafiliśmy. Po raz kolejny zarówno kierowcy, jak i zespół wykonali świetną robotę. Musimy delektować się tą chwilą. Nie mamy powodu do rozczarowania zakończeniem wspaniałego sezonu z dwoma zwycięstwami, pięcioma miejscami na podium, rekordem niezawodności i brakiem błędów po naszej stronie. Ta dwuletnia przygoda rozpoczęło pozytywną dynamikę wokół naszego projektu, co dobrze wróży na przyszłość przy pełnym zaangażowaniu marki Alpine. Wszystko to tylko wzmacnia naszą chęć podejmowania przyszłych wyzwań!".

KLASYFIKACJA

8 Hours of Bahrain 2022

 1. Toyota Gazoo Racing #7 – 245 okrążeń
 2. Toyota Gazoo Racing #8 – +45:471s
 3. Alpine Elf Endurance Team #36 – + 2 okrążenia
 4. Peugeot TotalEnergies #93 – + 6 okrążeń
 5. WRT #31 – + 8 okrążeń

FIA World Endurance Championship Hypercar

Kierowcy

 1. Buemi – Hartley – Hirakawa – 149 punktów
 2. Lapierre – Negrão – Vaxiviere – 144 punkty
 3. Conway – Kobayashi – Lopez – 133 punkty
 4. Dumas – Pla – 70 punktów
 5. Derani - 47 punktów

Zespoły

 1. Toyota Gazoo Racing – 186 punktów
 2. Alpine Elf Endurance Team – 144 punkty
 3. Glickenhaus Racing – 70 punktów
 4. Peugeot TotalEnergies – 42 punkty

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności