Zespół BWT Alpine F1 Team zademonstrował wspaniały występ podczas Grand Prix São Paulo

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył 14 punktów we wczorajszym Grand Prix w São Paulo po tym, jak Fernando Alonso przeskoczył z siedemnastego na piąte miejsce, a Esteban Ocon z szesnastego na ósme miejsce w genialnym pokazie siły zespołu na emocjonującym torze Interlagos.

Zespół zdobywa 167 punktów w klasyfikacji konstruktorów i powiększa swoją przewagę na czwartym miejscu.

Obaj kierowcy wykazali się dobrą pracą zespołową w wyścigu na długości 71 okrążeń z Estebanem w strategii dwóch postojów miękkie-średnie-miękkie, a Fernando w odważnej trzypostojowej strategii, ponieważ polegał na późnej szarży na miękkich oponach, aby przeskoczyć kilka miejsc w stawce na ostatnich etapach wyścigu.

Zespół wyglądał na zdeterminowany, by obydwoma samochodami zająć solidne miejsce w pierwszej dziesiątce, zanim wirtualny samochód bezpieczeństwa, zmieniony ostatecznie na fizyczny samochód bezpieczeństwa, pojawił się na torze z powodu zatrzymania się Lando Norrisa w zakręcie numer 10 na 50. okrążeniu. To dało dramatyczny finał, gdy Esteban imponująco wyprzedził zarówno Sebastiana Vettela, jak i Valtteriego Bottasa, zajmując wygodne ósme miejsce. Fernando był w stanie czysto wyprzedzić Estebana w zakręcie numer 10, skupiając się na ściganiu samochodów z przodu stawki. Hiszpan wyprzedził następnie Sergio Pereza, zajmując piąte miejsce i zgarniając zasłużone 10 punktów po przekroczeniu linii mety.

Esteban Ocon, rozpoczął P16, ukończył P8:

„To wspaniały wynik dla zespołu dzisiaj i jestem bardzo zadowolony z naszego wyścigu. Zmaksymalizowaliśmy różne strategie w obu samochodach i zdobyliśmy czternaście punktów przed ostatnim wyścigiem sezonu. To była dobra regeneracja ze strony Fernando i mnie po tym, jak wystartowaliśmy z miejsc, na których zaczęliśmy wyścig, więc chwała zespołowi za taki wynik. Wiedzieliśmy, że po wczorajszym rozczarowaniu musimy dać z siebie wszystko i właśnie to zrobiliśmy w wyścigu. Sezon się nie skończył, a przed nami jeszcze jeden wyścig. To będzie pełne natarcie, aż do flagi w szachownicę w Abu Zabi”.

Fernando Alonso, rozpoczął P17, ukończył P5:

„To był dla nas bardzo dobry wyścig tutaj w São Paulo. Samochód był bardzo konkurencyjny, a przy naszej strategii wyścigowej nie byliśmy zsynchronizowani z większością samochodów. Potem, na koniec, podczas okresu samochodu bezpieczeństwa, miałem nowsze opony i naciskaliśmy tak blisko czołówki, jak tylko mogliśmy; Wyprzedziłem Sergio Pereza, a potem próbowałem dogonić Charlesa Leclerca, ale był o krok za szybki, by go wyprzedzić. Popełniłem wczoraj błąd, kiedy Esteban i ja nawiązaliśmy kontakt, więc dzisiaj chcieliśmy dać z siebie wszystko i ścigać się ciężko dla zespołu. Potrzebowaliśmy tych punktów jadąc do Abu Dhabi. Przed nami jeszcze jeden wyścig z zespołem, a moje serce bije dla wyścigów”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Jeżeli wczorajszy dzień był najsłabszym punktem w naszym sezonie, dzisiejszy dzień jest z pewnością najlepszym. Gratuluję całemu zespołowi – obu fabrykom w Viry i Enstone, wszystkim przy torze i kierowcom za fantastyczny niedzielny wysiłek, dzięki któremu zdobyliśmy 14 punktów i, co ważne, powiększyliśmy naszą przewagę na czwartym miejscu w klasyfikacji konstruktorów. Wyścig był dobrze przeprowadzony, a obaj kierowcy pokazali bardzo dobre tempo wyścigowe, co pozwoliło im zbliżyć się do pierwszej dziesiątki. Mieliśmy Estebana stosującego strategię dwóch postojów, w której wykorzystywał tempo na miękkich oponach na starcie oraz Fernando na trzech postojach, aby zaatakować pod koniec wyścigu na swoim nowym zestawie miękkich opon. Poszło dobrze, ponieważ Esteban bardzo dobrze czuł się w pierwszej dziesiątce, a Fernando korzystał z pojawienia się wirtualnej neutralizacji i samochodu bezpieczeństwa na końcowych etapach, imponująco wyprzedzając kilka samochodów w drodze na piąte miejsce. Mistrzostwa jeszcze się nie skończyły, dopóki flaga w szachownicę nie spadnie w Abu Zabi. Pozostaniemy skoncentrowani, poczynimy nasze normalne przygotowania w następny weekend i damy z siebie wszystko, aby oba samochody zakończyły sezon tak dobrze, jak to możliwe. Jesteśmy prawie w domu…”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 429 punktów
2. Charles Leclerc – Ferrari – 290 punktów
3. Sergio Perez – Red Bull – 290 punktów
...
8. Esteban OconAlpine86 punkty
9. Fernando AlonsoAlpine81 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 719 punktów
2. Ferrari – 524 punkty
3. Mercedes – 505 punktów
4. Alpine – 167 punktów
5. McLaren – 148 punktów
6. Alfa Romeo – 55 punktów
7. Aston Martin – 50 punktów
8. Haas – 37 punktów
9. AlphaTauri – 35 punktów
10. Williams – 8 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności