BWT Alpine F1 Team przygotowuje się do zakończenia sezonu 2022 po ciasnych kwalifikacjach w Abu Zabi

Zespół BWT Alpine F1 Team wystartuje wraz z Estebanem Oconem na ósmym miejscu i Fernando Alonso na dziesiątym miejscu na starcie jutrzejszego Grand Prix Abu Zabi – finału sezonu Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2022.

Kwalifikacje toczyły się zaciekle pod światłami na torze Yas Marina Circuit, z zaciętymi bitwami o postęp w każdym segmencie kwalifikacji. Fernando był w stanie przejść przez Q1 z zapasem zaledwie 0,052 sekundy, ale później stracił jedną dziesiątą sekundy, ponieważ przegapił Q3 tylko o 0,028 sekundy. Podczas gdy Hiszpan zakwalifikował się na jedenastym miejscu, awansuje o jedno miejsce na dziesiątą pozycję w wyniku kary startowej nałożonej na Daniela Ricciardo.

Esteban zaliczył swój jedenasty występ w Q3 w tym sezonie, skupiając się na pokonaniu McLarena i Sebastiana Vettela w walce pierwszej dziesiątki kierowców o pozycje na starcie. Po pierwszym przejeździe na używanych miękkich oponach Esteban poprawił czas okrążenia do 1 minuty 24,830 sekundy na nowym zestawie opon i zakwalifikował się na ósmym miejscu, tracąc zaledwie 0,061 sekundy do Lando Norrisa na siódmym miejscu.

Jutrzejszy wyścig na dystansie 58 okrążeń – ostatni z Fernando w składzie zespołu – rozpocznie się o godzinie 17:00 czasu lokalnego (14:00 czasu polskiego).

Esteban Ocon, P8, 1:24.830:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszych kwalifikacji, więc brawo dla zespołu za jedną z naszych najlepszych sesji w sezonie. Każdy przejazd sprawiał wrażenie, jakbyśmy zrobili krok naprzód, starając się zmaksymalizować dzisiejsze osiągi samochodu. Nasi główni konkurenci są szybcy w ten weekend, być może szybsi niż początkowo myśleliśmy, więc jutro będziemy musieli być skoncentrowani, aby mieć dobry wyścig i odzyskać trochę punktów. To nasz ostatni wyścig, więc sprawmy, by był jak dotąd najlepszy”.

Fernando Alonso, P11, 1:25.096:

„Nie mieliśmy dzisiaj tempa w kwalifikacjach, więc ostatecznie myślę, że możemy być całkiem zadowoleni, że startujemy z dziesiątej pozycji w wyścigu. Było blisko w Q1, a mniej niż jedna dziesiąta oddzieliła pewną liczbę samochodów w Q2. Wiemy, że jutro trudno będzie wyprzedzić, ale zrobimy co w naszej mocy, aby dobrze się bawić i zdobyć kilka miejsc w pierwszej dziesiątce. To ostatni raz, kiedy wskakuję do bolidu zespołu Alpine, więc będę starał się jak najlepiej wykorzystać jutrzejszy wyścig i mam nadzieję, że zakończę go wysoko z zespołem”.

Alan Permane, Dyrektor sportowy:

„Jutro rozpoczniemy ostatni wyścig roku z Estebanem na ósmym miejscu i Fernando na dziesiątym miejscu i ogólnie jesteśmy całkiem zadowoleni z tych miejsc startowych. Fernando nie wydobył dziś z samochodu maksimum możliwości – przez cały czas brakowało jednej dziesiątej lub dwóch – i skupia się już na jutrzejszym wyścigu, w którym wiemy, że jesteśmy silni. Ten tor zawsze był dość trudny w kwalifikacjach ze względu na niskie temperatury toru i ruch uliczny, ponieważ samochody ustawiają się w kolejce w ostatnim sektorze, co powoduje trudności z utrzymaniem opon w dobrym oknie ich pracy. Esteban i jego zespół wykonali dziś świetną robotę, zarządzając tymi elementami, aby zakwalifikować się na ósmym miejscu – był nawet bliski sięgnięcia po siódmego miejsce, zabrakło zaledwie pół dziesiątej sekundy. Z niecierpliwością czekamy na jutrzejszy wyścig, w którym celem jest wykorzystanie naszego mocnego tempa wyścigowego i umieszczenie obu samochodów w punktacji, aby zakończyć sezon na wysokim poziomie”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności