BWT Alpine F1 Team zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej F1 2022

Zespół BWT Alpine F1 zajął czwarte miejsce w Mistrzostwach Świata Konstruktorów FIA Formuły 1 2022 po tym, jak Esteban Ocon zdobył sześć punktów w kończącym sezon Grand Prix Abu Zabi. Jego kolega z zespołu, Fernando Alonso, w swoim ostatnim wyścigu dla zespołu, niestety wycofał się z rywalizacji.

Zespół kończy rok ze 173 punktami, Esteban z 92 punktami zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji kierowców, a Fernando z 81 punktami zajmuje dziewiąte miejsce.

Strategia okazała się kluczem w dzisiejszym wyścigu na dystansie 58 okrążeń – zespoły musiały podjąć trudne decyzje na ten wyścig, stawiając na plan z jednym lub dwoma postojami. Po wycofaniu się Fernando z powodu podejrzenia wycieku wody na 27. okrążeniu, strategia Estebana zakładała dwa postoje, dlatego na 14. i 41. okrążeniu zjechał do boksów po twarde opony. Ostatecznie Esteban minimalnie nie zdążył wyprzedzić Lando Norrisa, przekraczając linię mety zaledwie o sekundę za swoim rywalem z McLarena.

Zespół aż jedenaście razy kończył wyścig z dwoma kierowcami w punktowanej pierwszej dziesiątce w całym sezonie 2022, z najlepszym wynikiem czwartego miejsca osiągniętego przez Estebana podczas Grand Prix Japonii. Ponadto 173 punkty zespołu to poprawa o 18 punktów w porównaniu z kampanią w 2021 roku, ponieważ zespół kontynuuje wzrostową trajektorię zgodnie z planem 100 wyścigów.

Esteban Ocon, rozpoczął P8, ukończył P7:

„Chciałbym bardzo pogratulować całemu zespołowi, tutaj przy torze oraz w fabrykach w Viry i Enstone, za zdobycie czwartego miejsca w mistrzostwach konstruktorów. To był długi i intensywny sezon i dobrze jest osiągnąć cel, który wyznaczyliśmy na początku roku. Z mojej strony to najlepszy wynik punktowy w mojej karierze, więc to bardzo satysfakcjonujące. Jeśli chodzi o dzisiejszy wyścig, siódme miejsce to świetny wynik, a jeszcze jedno okrążenie dłużej i mogłoby być szóste, bo na końcu dogoniłem Lando Norrisa. Cieszyłem się ostatnimi latami z Fernando i życzę mu wszystkiego najlepszego w przyszłym roku. Zawsze będzie legendą tego zespołu oraz sportu i nie mogę się doczekać ścigania się nim na torze w przyszłym sezonie. Teraz czas na przerwę przed powrotem do pracy, aby przygotować się na następny rok”.

Fernando Alonso, rozpoczął P10, nie ukończył wyścigu:

„Niestety, dziś jest to dla nas kolejne wycofanie z wyścigu po tym, jak walczyliśmy o punkty i wyglądaliśmy całkiem komfortowo. Co ważne, zespół zajął czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów, co było celem na ten weekend, więc gratulacje dla wszystkich w zespole za osiągnięcie tego celu. Mimo że po tym weekendzie pożegnałem się z zespołem, zawsze będę myślał o Alpine z dobrymi wspomnieniami. Spędziłem dziewięć lat mojego życia w tym zespole i zdobyłem dwa mistrzostwa w przeszłości z Renault, więc życzę im powodzenia w przyszłości”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Przede wszystkim gratulacje dla całego zespołu BWT Alpine F1 Team za to fantastyczne osiągnięcie, jakim jest zapewnienie sobie czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów. To był nasz cel na początku roku i z pewnością na to zasłużyliśmy po tym, jak regularnie wykazywaliśmy wysoki poziom konkurencyjności i zdobywaliśmy dobre punkty w większości wyścigów. To zasługa całego zespołu w Viry i Enstone, który wykonał wspaniałą robotę, dostarczając szybki samochód wyścigowy. Oczywiście mieliśmy kilka wzlotów i kilka gorszych momentów, ale wszystkie te doświadczenia są częścią naszej podróży i będziemy nadal się uczyć, poprawiać i rozwijać jako zespół. Chciałbym przekazać podziękowania Fernando za jego wysiłki w trakcie tegorocznej kampanii i kilka występów, które wszyscy zapamiętamy na zawsze. Życzymy Fernando wszystkiego najlepszego w przyszłości. Gratulacje dla Estebana za osiągnięcie wspólnie najlepszego miejsca w karierze w mistrzostwach kierowców i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co może zrobić w przyszłym roku. W tej chwili cały zespół zasługuje na trochę czasu wolnego po długim sezonie i jestem pewien, że wrócimy w 2023 roku, czując się świeżo, a zarazem zdeterminowani, aby pojechać ponownie i kontynuować realizację naszych celów”.

Laurent Rossi, CEO Alpine:

„Gratulacje dla całego zespołu za zajęcie czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów po bardzo ciężkim sezonie. Wiedzieliśmy, że kampania będzie trudna pod wieloma względami, między innymi z tak znaczącymi zmianami zasad i zupełnie nową, czystą kartką papieru w zakresie projektowania samochodów. Dziękuję wszystkim w Enstone i Viry za szybkie tempo rozwoju pakietu, dzięki czemu mogliśmy poczynić znaczne postępy przez cały rok. Osiągnięcie czwartego miejsca było naszym celem na ten rok, więc zaznaczenie tego pola i osiągnięcie tego kamienia milowego jest niezwykle satysfakcjonujące. Wszyscy w Alpine pozostają głodni i zdeterminowani, aby potraktować to osiągnięcie jako odskocznię na następny sezon, w którym chcemy utrzymać naszą trajektorię w kierunku przodu stawki. Na razie będziemy cieszyć się czasem wolnym poza sezonem i wrócimy w przyszłym roku z oczami skierowanymi w przyszłość. Na koniec specjalne podziękowania dla Fernando za jego wybitne osiągnięcia w drużynie na przestrzeni lat i życzymy mu wszystkiego najlepszego w następnym rozdziale jego kariery”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 454 punktów
2. Charles Leclerc – Ferrari – 308 punktów
3. Sergio Perez – Red Bull – 305 punktów
...
8. Esteban OconAlpine92 punkty
9. Fernando AlonsoAlpine81 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 759 punktów
2. Ferrari – 554 punkty
3. Mercedes – 515 punktów
4. Alpine – 173 punkty
5. McLaren – 159 punktów
6. Alfa Romeo – 55 punktów
7. Aston Martin – 55 punktów
8. Haas – 37 punktów
9. AlphaTauri – 35 punktów
10. Williams – 8 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności