Pierwsze punkty dla zespołu BWT Alpine F1 Team na inaugurację sezonu w Bahrajnie

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył dwa punkty w otwierającym sezon Grand Prix Bahrajnu, a Pierre Gasly – w debiucie w barwach zespołu – wspiął się z ostatniego miejsca na dziewiąte, otwierając konto punktowe Alpine w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1 2023. Esteban Ocon przeżył niefortunne popołudnie w Sakhir, kiedy wycofał się z rywalizacji na 16 okrążeń przed końcem 57-okrążeniowego wyścigu.

Wyścig Estebana był zagrożony od samego początku, ponieważ otrzymał pięciosekundową karę czasową za naruszenie dotyczące ustawienia na polu startowym. W zakręcie numer 2 na pierwszym okrążeniu lekkie dotknięcie Lando Norrisa spowodowało uszkodzenie jego lewego przedniego skrzydła, co oznaczało, że Esteban dwukrotnie zjechał do boksów w ciągu pierwszych 15 okrążeń. Kolejna kara została nałożona za błąd operacyjny podczas odbywania pierwszej kary. Kolejne, trzecie wykroczenie za przekroczenie prędkości w alei serwisowej zakończyło wieczór frustracji zespołu i Estebana.

Z dwudziestego pola startowego Pierre miał czysty start i wcześnie zyskał kilka pozycji. Był pierwszym samochodem, który zjechał do boksu na 9. okrążeniu, sięgając po nowe twarde opony i skupiając się na awansowaniu do pierwszej dziesiątki. Drugi pit stop ze zmianą na twarde opony na 25. okrążeniu sprawił, że Pierre był w stanie wyprzedzić Yukiego Tsunodę, a także wywrzeć presję na Alexa Albona, który zajmował wówczas ostatnie punktowane miejsce w wyścigu. Wirtualny samochód bezpieczeństwa na 40 okrążeniu wywołany przez Ferrari Charlesa Leclerca dał Pierre'owi szansę zjechania do boksu i zmiany opon na miękkie, dojeżdżając na nich do końca wyścigu. Po wyprzedzeniu Albona i awansie na dziewiąte miejscu, zdobywając przy okazji najszybsze okrążenie, Pierre ścigał Valtteriego Bottasa na ósmym miejscu. Wyścig ukończył zaledwie 1,1 sekundy za nim po zniwelowaniu aż 17-sekundowej straty do rywala.

Esteban Ocon, rozpoczął P9, nie ukończył wyścigu:

„Dzisiaj nie był nasz dzień. Niestety, popełniliśmy zbyt wiele błędów operacyjnych i to nas dzisiaj kosztowało. Musimy wszystko przeanalizować, dostrzec wszystkie szczegóły i szybko wyciągnąć z nich wnioski. Podejmiemy wyzwanie razem jako zespół i nie możemy się doczekać następnego wyścigu, w którym jestem pewien, że wrócimy silniejsi. Z pozytywnych rzeczy, nasze tempo wyścigowe i osiągi były dobre i wyraźnie mieliśmy prędkość, aby oba samochody znalazły się w punktach. Już nie mogę się doczekać wizyty w Dżuddzie. Jedziemy tam zdeterminowani, aby się odbić i rozpocząć sezon”.

Pierre Gasly, rozpoczął P20, ukończył P9:

„Jestem zadowolony z dzisiejszego wyścigu – to świetny sposób na zaznaczenie mojego debiutu w Alpine. Po wczorajszych kwalifikacjach wszyscy czuliśmy się rozczarowani, ponieważ nie o to nam chodziło. Gratulacje dla całego zespołu za ciężką pracę nad odwróceniem losów w wyścigu. Zdobycie punktów zawsze było wyzwaniem, ale wierzyliśmy w osiągi naszego samochodu wyścigowego i wiedzieliśmy, że mamy szansę na zdobycie punktów dzięki dobrej strategii. Musimy nadal ciężko pracować. Mamy dobrą bazę i ważne jest, abyśmy teraz na tym budowali. Wiem, że jeszcze wiele przed nami. Szkoda tego, co stało się z Estebanem, a my wspólnie przeanalizujemy sytuację, aby upewnić się, że jesteśmy w lepszej pozycji, aby pomóc obu samochodom zdobyć punkty”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Chociaż możemy być zadowoleni z punktów z dzisiejszego wyścigu, biorąc pod uwagę to, jak wszystko się potoczyło, wyjeżdżamy również z Bahrajnu wiedząc, że czeka nas dużo ciężkiej pracy. Po stronie Estebana i pod względem operacyjnym musimy zrobić więcej, aby upewnić się, że nie powtórzy się to, co stało się dzisiaj. Pokazaliśmy, że mamy dzisiaj tempo, aby oba samochody znalazły się w punktach i to musi być cel na przyszłość. Pierre wykonał fantastyczną robotę, kończąc bardzo rozczarowującą sobotę i wrócił mocno, aby przejść z końca stawki do punktów, więc należy mu się uznanie za solidny debiut. To były pracowite i intensywne dwa tygodnie dla zespołu w Bahrajnie i nie możemy się doczekać powrotu do Viry i Enstone, gdzie przeprowadzimy podsumowanie jako zespół, zanim wrócimy na tor w Dżuddzie, gdzie dążymy do znacznie lepszych wyników.”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 25 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 18 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 15 punktów
...
9. Pierre Alpine2 punkty
18. Esteban OconAlpine0 punktów

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 43 punkty
2. Aston Martin – 23 punkty
3. Mercedes – 16 punktów
4. Ferrari – 12 punktów
5. Alfa Romeo – 4 punktów
6. Alpine – 2 punkty
7. Williams – 1 punkt
8. AlphaTauri – 0 punktów
9. Haas – 0 punktów
10. McLaren – 0 punktów

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności