Sześć punktów i podwójny finisz w TOP10 dla zespołu BWT Alpine F1 Team w Arabii Saudyjskiej

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył po raz drugi podwójne punkty w pierwszych dwóch wyścigach Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA 2023. Esteban Ocon zajął ósme miejsce, a Pierre Gasly dziewiąty w Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah Corniche Circuit.

Cztery punkty Estebana zapewniły mu zdobycie pierwszych punktów w kampanii 2023, podczas gdy Pierre był w stanie powtórzyć swój wynik i zająć 9 lokatę, tak jak w Bahrajnie w debiucie z zespołem dwa tygodnie temu.

To był w dużej mierze spokojny wieczór dla zespołu, w którym obaj kierowcy stosowali strategię z jednym postojem – przechodząc od pośredniej do twardej mieszanki opon – w wyścigu na 50 okrążeń. Pierre miał mały strach na pierwszym okrążeniu, kiedy został dotknięty przez Oscara Piastriego z McLarena na wyjeździe z zakrętu nr 2, ale pojechał dalej bez uszkodzenia swojego A523.

Pierre zjechał do boksów jako pierwszy na 14. okrążeniu, a Esteban zjechał do boksów dwa okrążenia później, by zmienić opony na tę samą mieszankę co zespołowy kolega. Samochód bezpieczeństwa na 17. okrążeniu w związku z wycofaniem się Lance'a Strolla oznaczał, że obaj kierowcy zostali przeskoczeni przez Yukiego Tsunodę, który jeszcze nie zjechał do boksów na tym etapie wyścigu. Podczas restartu Esteban minął Alpha Tauri na 24. okrążeniu, po czym Pierre powtórzył ten ruch zgrabnym wyprzedzeniem w zakręcie 1.

Stamtąd obaj kierowcy zachowawczo jechali aż do flagi w szachownicę, aby zagwarantować zespołowi zasłużone sześć punktów.

WYPOWIEDZI:

Esteban Ocon, rozpoczął P6, ukończył P8:

„Ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, że był to rozsądny wyścig dla zespołu. Końcowy wynik odzwierciedla nasze pozycje w wyścigu, a ósme miejsce to maksimum, jakie mogliśmy dziś osiągnąć. Posiadanie obu samochodów w punktach jest zdecydowanie pozytywne, zwłaszcza po Bahrajnie, ale nie możemy być całkowicie zadowoleni z tego, gdzie jesteśmy w tej chwili. Nasz samochód ma potencjał i będziemy nadal się uczyć i budować, aby dogonić naszych konkurentów. Chcemy walczyć o wyższe pozycje w tabeli i będziemy ciężko pracować, aby to osiągnąć. Podsumujemy rezultat w ten weekend, a nasza uwaga szybko zwróci się w stronę Australii, gdzie będziemy dążyć do zdobycia większej liczby punktów”.

Pierre Gasly, rozpoczął P9, ukończył P9:

„Zdecydowanie satysfakcjonujące jest zdobycie dwukrotnie punktów w moich pierwszych dwóch wyścigach z zespołem. Myślę jednak, że ukończenie na ósmym i dziewiątym miejscu było najlepszym, co mogliśmy dzisiaj osiągnąć. Podejmujemy pozytywne kroki; uczymy się rzeczy za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu i musimy nadal stosować tak nabytą wiedzę, aby ulepszać cały pakiet. Z mojej strony jest jeszcze wiele do zrobienia, zwłaszcza w wydobyciu maksimum w kwalifikacjach, co pozwoli nam uzyskać lepszą pozycję na torze przed wyścigiem. Nie mogę się doczekać podsumowania z zespołem, kontynuowania nauki i ponownego wyjazdu do Australii, gdzie chcemy pokazać dalsze ulepszenia”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Dzisiejszy wyścig uwydatnił wiele rzeczy: obszary, w których wiemy, że są pozytywy i inne obszary, w których musimy się poprawić. Finisz z Estebanem na ósmym miejscu i Pierrem na dziewiątym miejscu był prawdopodobnie najlepszym, co mogliśmy dzisiaj osiągnąć i robimy kroki we właściwym kierunku, by osiągnąć nasze cele. Nie jesteśmy teraz tam, gdzie chcielibyśmy być, to jasne – i mamy przed sobą dużo ciężkiej pracy, jeśli mamy przenieść walkę wyżej w tabeli. Oddaliliśmy się od zespołów, które były przed nami w mistrzostwach w zeszłym roku i musimy nadal zmniejszać tę lukę i ją zamykać. Jako zespół przeprowadzimy podsumowanie w ten weekend, ponieważ jest wiele pozytywów, a także kilka drobniejszych szczegółów, które możemy poprawić. Zgodnie z naszym planem rozwoju mamy sporo ulepszeń i nie możemy się doczekać Australii za dwa tygodnie, gdzie zamierzamy zastosować naszą wiedzę i skąd chcemy ponownie wyjechać do domu z dobrym wynikiem zespołowym”.

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 44 punkty
2. Sergio Perez – Red Bull – 43 punkty
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 30 punktów
...
10. Esteban OconAlpine4 punkty
11. Pierre GaslyAlpine4 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 87 punkty
2. 
Aston Martin – 38 punktów
3. Mercedes – 38 punktów
4. Ferrari – 26 punktów
5. Alpine – 8 punktów
6. Alfa Romeo – 4 punktów
7. Haas – 1 punkt
8. Williams – 1 punkt
9. AlphaTauri – 0 punktów
10. McLaren – 0 punktów

 

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności