Frustracja zespołu BWT Alpine F1 Team w Melbourne podczas chaotycznego Grand Prix Australii

BWT Alpine F1 Team opuszcza Melbourne bez punktów po pełnym incydentów Grand Prix Australii, podczas którego trzykrotnie wywieszano czerwoną flagę i trzykrotnie wznawiano rywalizację.

Pierre Gasly przez większość wyścigu jechał pewnie na piątym miejscu i był na równi z rywalami z przodu, ścigającymi się o miejsca na podium. Esteban Ocon również jechał w punktach w ostatnich etapach wyścigu po tym, jak wywalczył sobie drogę w górę stawki, co obejmowało wysublimowany ruch na zewnątrz zakrętu 9 na bolidzie Oscara Piastriego, aż pod koniec wyścigu pojawiła się czerwona flaga po tym, jak Haas Kevina Magnussena uderzył w ścianę.

To oznaczało sprint na dwa okrążenia od startu zatrzymanego aż do końca wyścigu. Pierre pojechał szeroko w zakręcie numer 1 podczas trzeciego restartu, co wymusiło niestabilny powrót na tor. Esteban chciał wykorzystać mocny zjazd z zakrętu nr 1 i niefortunnie nawiązał kontakt z tyłem samochodu Pierre'a, gdy obaj kierowcy nabrali prędkości na wyjeździe z zakrętu nr 2. Zderzenie obu samochodów zmusiło obu kierowców do wycofania się z wyścigu.

Do tego momentu Pierre zmienił opony z miękkich na twarde, podczas pierwszego zatrzymania rywalizacji na siódmym okrążeniu po wypadku Williamsa Alexa Albona, chcąc dojechać na tych oponach do końca wyścigu. Tymczasem Esteban zjechał na drugim okrążeniu, by zmienić opony na twardą mieszankę, wykorzystując samochód bezpieczeństwa po tym, jak z rywalizacji odpadło Ferrari Charlesa Leclerca.

WYPOWIEDZI:

Esteban Ocon, rozpoczął P11, ukończył P14:

„To wielka szkoda, że oba samochody nie ukończyły dzisiejszego wyścigu, zwłaszcza po pokazaniu świetnego tempa przez cały weekend. Mieliśmy szanse, by walczyć z Ferrari i Aston Martinami, więc odejście z niczym jest trudne dla nas wszystkich. Restart na końcu był bardzo chaotyczny i wszystko poszło bardzo szybko. Starcie z Pierrem było niefortunne i cieszę się, że u nas wszystko w porządku. Rozmawialiśmy o tym i wszyscy jesteśmy dobrzy i nie ma urazy. Obaj już nie możemy się doczekać następnego wyścigu i wiem, że cały zespół będzie chciał zostawić ten weekend za sobą”.

Pierre Gasly, rozpoczął P9, ukończył P13:

„Jestem bardzo rozczarowany wynikiem dzisiejszego wyścigu. Przez większość czasu byliśmy na piątym miejscu, ścigając Carlosa [Sainza] w walce o czwarte miejsce i pokazaliśmy naprawdę dobre tempo wyścigowe. Bycie tak blisko zdobycia dziesięciu punktów i odejście bez żadnego jest dla nas gorzkim przeżyciem. W tej chwili musimy skupić się na pozytywach i na tym, jak zarządzaliśmy naszym wyścigiem i jak byliśmy w stanie podjąć walkę z naszymi rywalami z przodu stawki. Cieszę się, że Esteban i ja czujemy się dobrze po incydencie. Jako zespół pójdziemy dalej i skupimy się na następnym wyścigu”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Chociaż to rozczarowujące, że wyjeżdżamy stąd bez punktów, możemy być zadowoleni i pozytywnie nastawieni do osiągów naszego samochodu dzisiaj. Pokazaliśmy, że możemy ścigać się z naszymi bliskimi rywalami przed nami, a nawet wyprzedzać samochody i być bardzo precyzyjnymi na torze, gdy to się liczy. Pierre jechał dziś bardzo dobrze, przejeżdżając większość wyścigu na piątym miejscu i walcząc o podium obok Mercedesa, Astona Martina i Ferrari. Musimy wyciągnąć z tego pozytywy i wykorzystać je jako motywację do dalszych działań. Esteban z pewnością miał pecha z sekwencją wydarzeń na początku wyścigu, ale wykonał dobrą robotę, aby wspiąć się z powrotem na punktowane pozycje dzięki dobrze przemyślanym manewrom wyprzedzania. To było niefortunne, że oba nasze samochody spotkały się na trzecim starcie zatrzymanym i cieszę się, że obaj kierowcy mają się dobrze, biorąc pod uwagę charakter incydentu. Będziemy iść naprzód, a te trudne chwile zbliżają zespół. Już nie możemy się doczekać Baku, gdzie planowana jest modernizacja naszego bolidu”.

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 69 punktów

2. Sergio Perez – Red Bull – 54 punkty

3. Fernando Alonso – Aston Martin – 45 punktów

...

12. Esteban OconAlpine4 punkty

14. Pierre GaslyAlpine4 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 123 punkty
2. 
Aston Martin – 65 punktów
3. Mercedes – 56 punktów
4. Ferrari – 26 punktów
5. McLaren – 12 punktów
6. Alpine – 8 punktów
7. Haas – 7 punktów
8. Alfa Romeo – 6 punktów
9. AlphaTauri – 1 punkt
10. Williams – 1 punkt

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności