Zespół BWT Alpine F1 Team dąży do zakończenia weekendu w Baku z punktami

Zespół BWT Alpine F1 Team ukończył wyścig z Pierre’em Gaslym na trzynastym miejscu i Estebanem Oconem na osiemnastym w dzisiejszym wyścigu sprinterskim podczas Grand Prix Azerbejdżanu. W ten weekend Formuła 1 była gospodarzem pierwszej w historii sesji Sprint Shootout.

Po piątkowym nieszczęściu zespół dążył do silniejszego występu w sobotę podczas inauguracyjnej sesji kwalifikacyjnej Sprint Shootout, aby stworzyć układ stawki do wyścigu sprinterskiego, który odbywał się później tego dnia. Esteban zakwalifikował się na trzynastym miejscu, podczas gdy Pierre miał prawdopodobnie wyciek z wydechu, co oznaczało, że jego sesja SQ1 była zagrożona, ponieważ zakończył wyścig na dziewiętnastym miejscu.

Zespół zdecydował się na zmiany w zawieszeniu w bolidzie A523 Estebana, wyprowadzając samochód z parku zamkniętego. Oznacza to, że Esteban rozpoczął wyścig sprinterski z alei serwisowej i wystartuje również w jutrzejszym wyścigu na 51 okrążeń w identycznych okolicznościach.

W bezproblemowym wyścigu sprinterskim Pierre był w stanie zdobyć cztery miejsca – najwięcej ze wszystkich kierowców – i awansować z siedemnastego na trzynaste, podczas gdy Esteban dwukrotnie zjeżdżał do boksów, zmieniając opony na miękkie. Ostatecznie ukończył wyścig na osiemnastym miejscu podczas popołudnia, wypełnionego nauką o mieszankach opon i gromadzeniem wiedzy na temat potencjalnych strategii wyścigowych przed jutrzejszym Grand Prix Azerbejdżanu.

 

REZULTATY CZASOWE

Sprint Shootout

SQ1

Esteban, P14, 1:44,433 sek;

Pierre, P19, 1:46,951 sek

SQ2

Esteban, P13, 1:44,088 sek

Wyścig sprinterski (17 okrążeń)

Esteban wystartował z Pit Lane na używanych oponach pośrednich. Na trzecim okrążeniu zjechał, by zmienić ogumienie na używane opony miękkie, a na 12 okrążeniu zmienił je na identyczny zestaw. Wyscig ukończył na 18. pozycji.

Pierre zaczął od startu z 17. lokaty na nowych pośrednich oponach, rywalizację skończył na pozycji P13.

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„To był dla nas trudny dzień, ale są pozytywy, które możemy wyciągnąć z dzisiejszego dnia. Kluczowa była dla nas zmiana ustawień samochodu przed wyścigiem sprinterskim. To zbiorowa decyzja, o której wiedzieliśmy, że jest konieczna, aby dać nam większe szanse w ten weekend. Po południu samochód był znacznie lepszy po naszych zmianach i udało nam się zebrać cenne dane, czego niestety brakowało nam do tej pory w ten weekend. Jutro znów będę startował z Pit Lane przed Grand Prix, ale jeśli istnieje miejsce, gdzie wszystko może się wydarzyć, to jest to Baku. Damy z siebie wszystko i będziemy gotowi wykorzystać każdą okazję, która może się pojawić w wyścigu”.

Pierre Gasly:

„Ważne było dla nas, aby po dzisiejszym wyścigu sprinterskim po bardzo wymagającym weekendzie dla zespołu mieć czysty przejazd w dzisiejszym wyścigu. Rano mieliśmy problem z sprintem, ale cieszę się, że ukończyliśmy kilka okrążeń w wyścigu sprinterskim i zyskaliśmy kilka pozycji. Musieliśmy się trochę pouczyć i myślę, że mamy kilka pomysłów na to, co możemy zrobić jutro w głównym wyścigu. Będziemy dalej ciężko pracować jako zespół i zobaczymy, jakie decyzje podejmiemy, aby zmaksymalizować nasze szanse jutro. Wierzę, że mamy szybki samochód wyścigowy i celuję w pierwszą dziesiątkę, aby zdobyć trochę punktów z tego trudnego weekendu”.

Alan Permane, dyrektor sportowy:

„To był kolejny frustrujący dzień dla zespołu w Baku, ale jesteśmy mocno skupieni na jutrzejszym wyścigu, w którym można zdobyć punkty. Niestety, podobnie jak wczoraj, dzień Pierre’a został zakłócony przez wyciek z wydechu w sesji Sprint Shootout. Oznaczało to, że nie mógł ustawić konkurencyjnego czasu okrążenia i musieliśmy zjechać z nim do boksu podczas sesji, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Po tym, jak Esteban odpadł w SQ2, postanowiliśmy wprowadzić zmiany w ustawieniach jego samochodu, zmieniając przednie i tylne zawieszenie z myślą o niedzielnym wyścigu i maksymalizacji naszych szans na zdobycie punktów. Z pewnością wiele nauczyliśmy się z dzisiejszego wyścigu sprinterskiego i mamy kilka pomysłów na potencjalne strategie na jutrzejsze Grand Prix. Naszym celem jest awans obu samochodów na punktowane pozycje. Zrobiliśmy to w Bahrajnie na początku sezonu, awansując z ostatniego na dziewiąte miejsce i wiemy, że nadal możemy coś osiągnąć w ten weekend”.

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności