Niezapomniane podium w Monako dla Estebana i mocne siódme miejsce dla Pierre’a

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył pierwsze podium w sezonie Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2023, kiedy Esteban Ocon poprowadził bolid z mistrzowską klasą zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni i zachował zimną krew, zajmując imponujące trzecie miejsce w Grand Prix Monako w Monte Carlo. Pierre Gasly zakończył fantastyczną niedzielę dla zespołu, zajmując siódme miejsce.

W 50. starcie Alpine w Formule 1 Esteban sprawił, że była to niezapomniana okazja, zdobywając trzecie podium w swojej karierze. Równocześnie była to jego pierwsza wizyta na podium od czasu wygrania Grand Prix Węgier w 2021 roku.

Esteban musiał zachować spokój pod ciągłą presją Carlosa Sainza z Ferrari i Lewisa Hamiltona z Mercedesa przez cały wyścig na dystansie 78 okrążeń. Kiedy deszcz zaczął padać na tor w ostatniej tercji wyścigu, obaj kierowcy zmienili opony na przejściowe i zachowali spokój w trudnych warunkach, osiągając fantastyczny wynik zespołowy, zdobywając 21 punktów.

Zespół awansował na piąte miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Esteban znajduje na dziewiątym miejscu, a Pierre na dziesiątym miejscu w rankingu kierowców.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Na 32 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, twarde opony, a na 54 okrążeniu zmienił ogumienie na opony przejściowe typu Intermediate). Najszybsze okrążenie: 1:16.528

Pierre również wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Na 47 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, pośrednie opony, a na 54 okrążeniu ponownie pojawił się w boksach, by załozyć opony przejściowe. Najszybsze okrążenie: 1:15.831

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P3, ukończył P3:

„Co za uczucie! Jestem bardzo szczęśliwy z powodu tego niesamowitego osiągnięcia, jakim jest zajęcie trzeciego miejsca na tym fantastycznym torze i legendarnym wydarzeniu w Monako. Dziękuję całemu zespołowi zarówno w Viry i Enstone, jak i tutaj na torze za to, co wspólnie osiągnęliśmy. Wszyscy bardzo ciężko pracowali i ten wynik jest dla nich. Musi to nam posłużyć jako motywacja do dalszych postępów jako zespół i aktualizowania samochodu przez cały sezon. W następny weekend mamy kolejny wyścig w Barcelonie i musimy się na nim skupić, aby osiągnąć kolejny dobry wynik. Na razie to wspaniałe uczucie, a zespół i ja będziemy się cieszyć świętowaniem!”

Pierre Gasly, rozpoczął z P7, ukończył P7:

„Gratulacje dla całego zespołu i Estebana za dzisiejsze podium, to był naprawdę mocny dzień dla zespołu i wspaniała nagroda za ciężką pracę wszystkich. Z mojej strony oczywiście dobrze jest zdobyć ważne punkty, ale wiemy, że mogło być ich więcej, gdyby sprawy potoczyły się po naszej myśli. Przeanalizujemy wszystko, aby zobaczyć, co można zrobić lepiej następnym razem. Jednak teraz skupimy się na pozytywach, a to fakt, że samochód był bardzo dobry przez cały weekend, nasze ulepszenia działają i nie możemy się doczekać następnego weekendu w Barcelonie. Tam musimy dążyć do poparcia naszych osiągów stąd w Monako na bardziej konwencjonalnym torze wyścigowym”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Co za wspaniały dzień dla zespołu tutaj w Monako. Gratulacje dla wszystkich dzisiaj, zarówno dla tych przy torze, jak i dla naszych pracowników w Enstone i Viry za ich ciężką pracę w dostarczeniu samochodu, który udowodnił swoją zdolność do walki o podium. Dzisiejszy dzień polegał przede wszystkim na opanowaniu się pod presją – szczególnie dla naszej załogi pit-stopu, inżynierów i strategów – w radzeniu sobie z trudnymi okolicznościami przy różnych strategiach dotyczących opon i nieprzewidywalnej pogodzie. Chodziło również o dwie światowej klasy jazdy wyścigowe obu kierowców: Estebana i Pierre'a, którzy osiągnęli tak dobry wynik zespołowy. Gratulacje dla wszystkich, ten wynik musi być motywacją do zdobywania kolejnych takich wyników w tym sezonie".KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 144 punkty
2. Sergio Perez – Red Bull – 105 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 93 punkty

...

9. Esteban OconAlpine21 punktów
10. Pierre GaslyAlpine14 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 249 punktów
2. Aston Martin – 120 punktów
3. Mercedes – 119 punktów
4. Ferrari – 90 punktów
5. Alpine – 35 punktów
6. McLaren – 17 punktów
7. Haas – 8 punktów
8. Alfa Romeo – 6 punktów
9. AlphaTauri – 2 punkty
10. Williams – 1 punkt

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności