Pierre czwarty, Esteban siódmy w zaciętych kwalifikacjach do Grand Prix Hiszpanii

Zespół BWT Alpine F1 Team zakwalifikował się z Pierre’em Gaslym na czwartym miejscu – ze stratą 0,082 sekundy do pierwszego rzędu – i Estebanem Oconem na siódmym miejscu w pełnych napięcia i bardzo bliskich kwalifikacjach na torze Circuit de Barcelona-Catalunya przed Grand Prix Hiszpanii.

Oba samochody były mocne przez całą bardzo konkurencyjną sobotę, z garstką kierowców podzielonych niewielką przewagą we wszystkich trzech segmentach kwalifikacji. Esteban i Pierre bez problemu przeszli przez Q1 i Q2, plasując się w pierwszej piątce i wokół niej, zanim dobre okrążenie Pierre’a w trzeciej części czasówki sprawiło, że zajął czwarte miejsce, a Esteban był siódmy.

Dwie oddzielne kary po trzy miejsca, dodane po sesji za utrudnianie jazdy innym kierowcom oznaczają, że Pierre ustawi się na dziesiątym miejscu, a Esteban na szóstym miejscu przed jutrzejszym 66-okrążeniowym Grand Prix Hiszpanii, które rozpocznie się o 15:00 czasu lokalnego.

 

REZULTATY CZASOWE

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P6, 1:13.433 sek
Pierre, P7, 1:13.471 sek

Q2
Esteban, P5, 1:13.001 sek
Pierre, P9, 1:13.186 sek

Q3
Esteban, P7, 1:12.816 sek
Pierre, P4, 1:13.083 sek
Pierre wystartuje z pozycji P10 po wspomnianych dwóch karach przesunięcia o trzy miejsca.

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„To był dla nas kolejny pozytywny dzień. Wielkie brawa dla ekip w Enstone i Viry, ponieważ samochód znów był mocny w ten weekend, a poprawki, które wprowadziliśmy, działały dobrze. Mieliśmy obydwa samochody w Q3, co było naszym dzisiejszym celem, więc duże brawa należą się zespołowi za to osiągnięcie. Dobrze radziliśmy sobie przez całe kwalifikacje aż do ostatniego przejazdu w Q3, gdzie nie do końca udało mi się przejechać jak najlepiej okrążenie i straciłem trochę cennego czasu okrążenia. Co istotne, siódme miejsce na starcie jutro nie jest złym miejscem na rozpoczęcie wyścigu i damy z siebie wszystko, aby zakończyć go z kilkoma mocnymi punktami. Muszę też powiedzieć, że wspaniale jest widzieć trochę zamieszania na starcie przed wyścigiem. To wspaniałe dla sportu i myślę, że czeka nas ekscytująca niedziela i oczywiście będziemy walczyć o kilka dobrych punktów”.

Pierre Gasly:

„Jestem bardzo zadowolony, że zameldowałem się dzisiaj na czwartym miejscu w kwalifikacjach, to mój najlepszy wynik w Alpine w tym sezonie. Tam było bardzo blisko, bardzo małe marginesy między wieloma samochodami, a na koniec brakuje nam tylko jednej dziesiątej sekundy do bycia w pierwszym rzędzie. Dobrze zbudowaliśmy naszą sesję, ciągle szukaliśmy ulepszeń, a potem zakończyliśmy z bardzo dobrym okrążeniem w Q3, co było naprawdę przyjemne, muszę powiedzieć. Szkoda, że jutro po karze za utrudnianie nie wystartujemy z drugiego rzędu. Myślę, że to było bardzo niefortunne z powodu korków, samochodów tak blisko siebie i szybkich końcowych zakrętów. Musimy to zaakceptować, iść dalej i nie spuszczać głowy na jutro, bo wiem, że nadal możemy mieć mocny wyścig”.

Alan Permane, dyrektor sportowy:

„Wszyscy możemy być zadowoleni z osiągów naszych samochodów dzisiaj, Pierre kwalifikuje się na czwartym miejscu, a Esteban na siódmym miejscu. Samochód był mocny przez cały weekend – wczoraj mieliśmy solidny dzień przygotowań – i wiedzieliśmy, że będziemy bardzo blisko zaciętej walki w górnej części Q3 i w pierwszej piątce. Esteban nie do końca zmaksymalizował swoje okrążenie w Q3 i prawdopodobnie brakuje mu kilku miejsc do miejsca, w którym utrzymywał tempo przez cały weekend, podczas gdy Pierre wykonał doskonałe okrążenie na koniec i był bardzo blisko czołowej trójki. Niestety kara dla Pierre’a oznacza, że jutro startujemy na szóstym i dziesiątym miejscu, ale wiemy, że stamtąd możemy mieć dobry wyścig. Podczas wyścigu będzie prawdziwa mieszanka strategii, a my zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zdobyć kilka miejsc i wyjechać stąd z zasłużonymi podwójnymi punktami”.

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności