Podwójne punkty dla zespołu BWT Alpine F1 Team po Grand Prix Hiszpanii

Zespół BWT Alpine F1 Team dodał pięć punktów do swojego dorobku w Mistrzostwach Świata FIA Formuły 1 2023 po tym, jak Esteban Ocon zajął ósme miejsce, a Pierre Gasly był dziesiąty w Grand Prix Hiszpanii na torze Circuit de Barcelona-Catalunya.

Wyścig był w dużej mierze spokojny, a obaj kierowcy stosowali strategię dwóch postojów, używając wszystkich trzech mieszanek opon. Esteban przez cały wyścig walczył o miejsce w pierwszej szóstce – ostatecznie kończąc na ósmym miejscu. Pierre jechał na krawędzi pierwszej dziesiątki po trudnym starcie do 66-okrążeniowego Grand Prix, w którym stracił cztery pozycje na pierwszym okrążeniu.

Ostatecznie Esteban zaciekle wywalczył ósme miejsce i cztery cenne punkty, a Pierre zajął dziesiąte miejsce pod flagą w szachownicę i zdobył jeden punkt. Zespół pozostaje piąty w klasyfikacji konstruktorów z dorobkiem 40 punktów.

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 13 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, pośrednie opony, a na 35 okrążeniu zmienił je na nowy komplet twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:18.946

Pierre również wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 19 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, pośrednie opony, a na 39 okrążeniu zjechał ponownie, by założyć nowy komplet twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:18.946

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P6, ukończył P8:

„Znowu opuszczamy Barcelonę z podwójną liczbą punktów, więc myślę, że możemy być zadowoleni z naszej pracy w ten weekend. Ostatecznie zajęliśmy ósme miejsce i nie wydaje mi się, że mogliśmy dzisiaj zrobić dużo więcej, ponieważ naszego tempa wyścigowego chyba trochę brakowało w porównaniu z naszymi konkurentami, którzy ukończyli wyścig z przodu. Na pewno przyjrzymy się, jak możemy to poprawić, ale ogólnie rzecz biorąc, była to dla nas mocna sobota i przyzwoita niedziela. Możemy być dumni z ostatnich kilku tygodni, ale wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby podążać we właściwym kierunku”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P10, ukończył P10:

„Kolejne podwójne punkty, ale zawsze dążymy do więcej. Z mojej strony to frustrujące po tak mocnych wczorajszych kwalifikacjach, ale ważne, że pokazaliśmy dzisiaj dobre tempo wyścigowe, z którym jesteśmy w stanie walczyć w pierwszej szóstce. Niestety, kary i słaby start miały duży wpływ na mój wyścig. Wspólnie dokonamy przeglądu, aby zobaczyć, co możemy poprawić następnym razem. Samochód spisuje się dobrze – to trzeci wyścig pod rząd z podwójnymi punktami – i musimy dalej walczyć o więcej. Nie mogę się doczekać chwili przerwy, zanim za dwa tygodnie zmierzę się z Kanadą”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Wyjeżdżamy z Grand Prix Hiszpanii z pięcioma punktami po tym, jak Esteban zajął ósme miejsce, a Pierre był dziesiąty. To był trudny wyścig z różnymi strategiami i planami gry. Jeśli chodzi o Estebana, wykonał dobrą robotę, by znaleźć się w pierwszej szóstce, po prostu przegrywając na końcu. Z pewnością jest kilka aspektów jego wyścigu, które należy poprawić następnym razem. Pierre stracił już sześć pozycji z powodu kary startowej po świetnych wczorajszych kwalifikacjach, w których był czwarty, a następnie stracił kolejne cztery pozycje na pierwszym okrążeniu po tym, jak został złapany po złej stronie tłumu samochodów w pierwszych zakrętach. Wykonał świetną robotę, aby w końcu odzyskać te miejsca i zdobyć punkt. Oczywiście celujemy w coś więcej niż drobne punkty – jak w zeszłym tygodniu w Monako – ale osiągi samochodu są solidne i podejmujemy walkę z tymi, którzy są przed nami. Jest kilka rzeczy, które musimy poprawić – drobne szczegóły, aby zrobić to dobrze – i nie możemy się doczekać ścigania się w Kanadzie pod koniec tego miesiąca, gotowi do dalszej walki o te wyższe pozycje”.