Esteban szósty, a Pierre z niefortunną przeszkodą w kwalifikacjach do Grand Prix Kanady

Zespół BWT Alpine F1 Team zakwalifikował się z Estebanem Oconem na szóstym miejscu i Pierre’em Gaslym na siedemnastym miejscu po pełnych wrażeń kwalifikacjach do Grand Prix Kanady w mieszanych warunkach na torze Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu.

Pierre był szczególnie pechowy w Q1, gdzie poprawiając swój czas okrążenia, zobaczył, że jego główna linia okrążenia została naruszona przez Carlosa Sainza, który przeszkodził Francuzowi na ostatnim zakręcie. W rezultacie Pierre nie był w stanie poprawić swojego czasu na tym okrążeniu i w efekcie opuścił Q1 na siedemnastym miejscu.

Esteban przeszedł przez Q1 na ósmym miejscu, zanim tor wysechł przed Q2. Następnie przedarł się do Q3 w czwartym wyścigu z rzędu po tym, jak osiągnął swój czas w Q2 na miękkich oponach, zanim deszcz wrócił do gry podczas Q3. Okrążenie Estebana na oponach przejściowych – 1 minuta 27,945 sekundy – wystarczyło do zdobycia szóstego miejsca. Jutrzejsze Grand Prix Kanady na dystansie 70 okrążeń rozpocznie się o godzinie 14:00 czasu lokalnego (20:00 czasu polskiego).

 

REZULTATY CZASOWE

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P8, 1:22.114sek;
Pierre, P17, 1:22.886 sek

Q2
Esteban, P9, 1:20.406 sek

Q3
Esteban, P6, 1:27.945 sek

Pierre wystartuje z pozycji P15 po karach przesunięcia o 3 miejsca na starcie, nałożonych na Lance’a Strolla i Yukiego Tsunodę.

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„Jutrzejszy start z szóstego miejsca na starcie to dla nas bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę warunki i pełen wyzwań weekend, jaki mieliśmy do tej pory. Uznanie dla zespołu, który znakomicie zarządzał wszystkimi sesjami w kwalifikacjach, ponieważ nie było dzisiaj łatwo. Skupiamy się teraz na jutrze, w pełni wiedząc, że nie zrobiliśmy zbyt wielu okrążeń w ten weekend, aby się przygotować – zarówno na mokrej, jak i na suchej nawierzchni. Jak już mówiłem, jestem pewny samochodu i zespołu i mamy nadzieję, że pod koniec wyścigu zdobędziemy kilka dobrych punktów. Na koniec, pozdrowienia i słowa uznania dla tłumu, który kręcił się licznie pomimo ulewnego deszczu dzisiaj. Widzieliśmy Was i czuliśmy Wasze wsparcie na torze – i mamy nadzieję, że jutro damy Wam dobre show”.

Pierre Gasly:

„Jestem bardzo rozczarowany wynikiem dzisiejszych kwalifikacji i możemy uważać się za nieszczęśliwych, że zaczynamy tak daleko na starcie. Miałem dobry czas okrążenia w Q1, mogłem bezpiecznie przejść do Q2, a potem zostałem w niebezpieczny sposób zablokowany w strefie hamowania przed ostatnim zakrętem. Incydent zagroził zarówno temu, jak i następnemu okrążeniu i wykluczył nas z Q1. To bardzo frustrujące, ponieważ mieliśmy dziś dużą okazję w mieszanych warunkach i nie byliśmy w stanie pokazać naszego potencjału. Przed nami trudne zadanie w wyścigu z końca stawki, ale jak zawsze dam z siebie wszystko, aby awansować w kierunku punktów, mając na celu powrót z kolejnymi w moim dorobku”.

Alan Permane, dyrektor sportowy:

„To był dla nas kolejny mieszany wynik w kwalifikacjach, w których Esteban awansował do Q3, kończąc na szóstym miejscu, podczas gdy Pierre miał ogromnego pecha, że nie awansował dalej niż w Q1 na siedemnastym miejscu. Jeśli chodzi o Pierre’a, był na szybkim okrążeniu, które mogło mu dać mniej więcej szóste miejsce w sesji, zanim napotkał na ruch w ostatnim zakręcie. Oznaczało to, że jego najszybsze okrążenie zostało zagrożone i wykluczyło go to z Q1. Esteban wykonał kolejną dobrą robotę, awansując do Q3 czwarty wyścig z rzędu, zwłaszcza w zmieniających się warunkach. Nigdy nie jest łatwo zarządzać oponami, gdy tor wysycha, a potem znów grozi deszcz, ale zespół wykonał świetną robotę, aby Esteban był na torze z odpowiednimi oponami we właściwym czasie. Jest na dobrej pozycji, aby jutro zdobyć mocne punkty. Oczywiście jest to frustrujące dla Pierre'a, ale nie wszystko stracone i w wyścigu damy z siebie wszystko, aby oba samochody znalazły się w punktach”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności