Esteban ósmy, Pierre dwunasty w Grand Prix Kanady

Zespół BWT Alpine F1 Team przedłużył passę zdobywania punktów do czterech wyścigów z rzędu, a Esteban Ocon zajął ósme miejsce w Grand Prix Kanady na torze Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu. Jego kolega z zespołu, Pierre Gasly, finiszował niewiele poza punktami na dwunastym miejscu po starcie do wyścigu z piętnastego miejsca.

Wyścig rozpoczął się pomyślnie dla zespołu. Esteban awansował z szóstego na piąte miejsce pod koniec pierwszego okrążenia, a Pierre awansował o dwa miejsca z piętnastego na trzynaste. Pierre zjechał do boksu wcześnie po tym, jak utknął w korku, zanim samochód bezpieczeństwa dwa okrążenia później przekreślił wszelkie nadzieje na wyprzedzenie samochodów z przodu.

Esteban zjechał podczas obecności samochodu bezpieczeństwa, jadąc na czwartym miejscu, co przyniosło korzyść kierowcom jadącym ze strategią jednego postoju, zwłaszcza obu bolidom Ferrari, jak i Sergio Perezowi w Red Bullu. Od tamtej pory obaj kierowcy Alpine utrzymywali pozycje – Pierre zjechał do boksu na 34. okrążeniu, a Esteban na 37. okrążeniu, by zmienić opony na twarde. Esteban nie był w stanie wyprzedzić Alexa Albona z Williamsa, który jechał na mocnej strategii jednego pit stopu, a Pierre znalazł się o mały włos od punktów przekraczając flagę w szachownicę po tym, jak naciskał na kilka samochodów z przodu.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Na 12 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, twarde opony, a na 37 okrążeniu zmienił je na kolejny, nowy komplet twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:16.782

Pierre z kolei wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 10 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, twarde opony, a na 34 okrążeniu zjechał ponownie, by znów założyć nowy komplet twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:16.425

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P6, ukończył P8:

„Myślę, że możemy być usatysfakcjonowani ukończeniem kolejnego wyścigu w punktach, ale wiemy, że być może nie zmaksymalizowaliśmy naszych dzisiejszych możliwości w Montrealu. Nasz samochód i nasze tempo były mocne, ale ostatecznie nie wystarczyło to, by wyprzedzić Alexa [Albona] w Williamsie, który był szybszy na prostych. Przeanalizujemy wszystko jako zespół pod kątem tego, jak możemy się poprawić, a także jak możemy lepiej wykorzystywać nadarzające się okazje w niedziele. Nasze tempo w kwalifikacjach było dobre i musimy to kontynuować. Podobały mi się walki z Valtterim [Bottasem] i Lando [Norrisem]; to była dobra zabawa! Ogólnie rzecz biorąc, musimy się wiele nauczyć po trudnym weekendzie i już nie mogę się doczekać występu w Austrii za dwa tygodnie”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P15, ukończył P12:

„Niestety nie udało nam się zdobyć punktów z dzisiejszego wyścigu. Po raz kolejny pokazuje to, jak ważna jest pozycja na torze i myślę, że nasz weekend został uszkodzony przez to, co wydarzyło się wczoraj w kwalifikacjach, gdy odpadliśmy już w Q1. Mieliśmy dziś bardzo dobre tempo w samochodzie, czego nie byliśmy w stanie zademonstrować w dalszej części stawki i na ważnych pozycjach. Mieliśmy trochę pecha z czasem wyjazdu pierwszego samochodu bezpieczeństwa, ale mimo to mieliśmy przyzwoity wyścig pod względem tempa. Dałem z siebie wszystko pod koniec wyścigu, wyprzedzanie było trudne i nie mogliśmy dotrzeć do punktowanych pozycji. Już patrzę w przyszłość na Austrię, gdzie musimy być mocni od początku weekendu i wyjechać z punktami zdobytymi zarówno w sprincie, jak i w głównym wyścigu”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„To nie było proste popołudnie z Estebanem w punktach i niestety Pierre’em poza nimi. Myślę, że możemy się wiele nauczyć z wyścigu, ponieważ widzieliśmy, jak zarówno bolidy Ferrari, jak i Sergio [Perez] czy też Alex [Albon] wykonali strategię jednego postoju, podczas gdy my planowaliśmy jeden postój, ale zamieniliśmy go na dwa postoje na obu samochodów, co prawdopodobnie nie było optymalnym podejściem, biorąc pod uwagę ostateczny wynik. To jest coś, co przeanalizujemy, aby zobaczyć, co możemy zrobić lepiej w przyszłości. Esteban wykonał dobrą robotę, zwłaszcza na starcie wyścigu, gdzie znalazł się na czwartej pozycji za czołową paczką. To było znacznie trudniejsze popołudnie dla Pierre’a, który miał pecha z powodu czasu wyjazdu pierwszego samochodu bezpieczeństwa, ponieważ wcześniej zjechał do boksów, aby spróbować ominąć ruch uliczny. Ponownie, podobnie jak w Hiszpanii, podkreśla to znaczenie kwalifikacji i czerpania korzyści z pozycji na torze. Jego weekend był spotęgowany wczorajszym incydentem utrudniającym mu sesję kwalifikacyjną, co oznaczało, że zawsze będzie nadrabiał zaległości w wyścigu. Patrząc w przyszłość, zdobyliśmy punkty w czterech następujących po sobie wyścigach i musimy wykorzystać nasze lepsze tempo wyścigowe, przekształcając ten poziom wydajności w większe punkty. Następny jest weekend austriackiego sprintu, w którym musimy wyjechać z lepszym wynikiem z obu wyścigów”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 195 punktów
2. 
Sergio Perez – Red Bull – 126 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 117 punktów

...

9. Esteban OconAlpine29 punktów
10. Pierre GaslyAlpine15 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 321 punktów
2. 
Mercedes – 167 punktów
3. Aston Martin – 154 punkty
4. Ferrari – 122 punkty
5. Alpine – 44 punkty
6. McLaren – 17 punktów
7. Alfa Romeo – 9 punktów
8. Haas – 8 punktów
9. Williams – 7 punktów
10. AlphaTauri – 2 punkty
 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności