Pierre dziewiąty, a Esteban dwunasty w ciasnych kwalifikacjach do Grand Prix Austrii w Spielbergu

Zespół BWT Alpine F1 Team wystartuje w niedzielnym Grand Prix Austrii z dziewiątej (Pierre Gasly) i dwunastej (Esteban Ocon) pozycji po zaciętej, piątkowej popołudniowej sesji kwalifikacyjnej w Spielbergu.

Esteban niefortunnie stracił miejsce w Q3 obok Pierre'a, ponieważ jego czas okrążenia w Q2 został usunięty z powodu naruszenia limitów toru w zakręcie numer 10, co było częstym tematem podczas godzinnej sesji dla wielu kierowców.

Jutro zespół przygotowuje się do sesji Sprint Shootout o godzinie 12:00 czasu lokalnego, krótszej wersji kwalifikacji, aby zdefiniować pola startowe do popołudniowego wyścigu sprinterskiego; drugiego w sezonie 2023.

 

REZULTATY CZASOWE

1. sesja treningowa

Esteban, P18, 1:07.202 sek, 30 okrążeń
Pierre, P19, 1:07.287 sek, 28 okrążenia

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P13, 1:05.729 sek
Pierre, P4, 1:05.515 sek

Q2
Esteban, P12, 1:05.453 sek
Pierre, P8, 1:05.308 sek

Q3
Pierre, P8, 1:05.170 sek

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„To nie był dla nas łatwy dzień, ponieważ nie awansowaliśmy do Q3, co jest minimalnym celem każdej sesji kwalifikacyjnej. W Q2 byliśmy w pierwszej dziesiątce, ale nasze okrążenie zostało usunięte z powodu naruszenia limitów toru, co widzieliśmy wiele razy tego popołudnia wśród zawodników zarówno z czołówki, jak i z dołu stawki. Marginesy błędu są tutaj bardzo małe i naprawdę musimy przekraczać granice, zwłaszcza na ostatnich dwóch zakrętach, ponieważ to tam czas jest do zyskania. To rozczarowujące, ale jestem przekonany, że możemy odzyskać kilka miejsc w niedzielnym wyścigu, startując z dwunastego miejsca na starcie. Dzisiaj dokonamy przeglądu sytuacji, ale teraz skupiamy się na jutrzejszym Dniu Sprintu z kolejną sesją kwalifikacyjną przed wyścigiem sprinterskim. Jutro jest szansa na zdobycie punktów i to jest nasz cel”.

Pierre Gasly:

„To była trudna sesja dla wszystkich, ze wszystkimi incydentami związanymi z ograniczeniami toru, więc chodziło o to, aby dać z siebie wszystko, próbując wydobyć jak najwięcej czasu okrążenia, równocześnie nie przekraczając limitów, zwłaszcza w ostatnich dwóch zakrętach. Celowałem w bezproblemową sesję, zwłaszcza po dwóch ostatnich wyścigach, więc cieszę się, że właśnie tak było dzisiaj. Zdecydowanie mamy samochód, który jest w stanie znaleźć się w pierwszej dziesiątce, a jutro jest kolejna dobra okazja w podczas wyścigu sprinterskiego. Może padać i jestem pewien, że możemy zdobyć punkty w ciągu dwóch pozostałych dni w Austrii”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„To zawsze trochę rozczarowujące, że nie ma obu samochodów w Q3 w kwalifikacjach, ale dzisiejszy dzień był w dużej mierze definiowany przez bardzo dobre przewagi wszystkich zespołów i kierowców. Esteban był bardzo blisko awansu do Q3, ale jego okrążenie zostało usunięte z powodu naruszenia limitów toru; to coś, co widzieliśmy dzisiaj u większości kierowców. Jako zespół z pewnością mieliśmy prędkość, aby oba samochody znalazły się w pierwszej dziesiątce, więc to musi być nasz cel na jutrzejszy dzień, w którym mamy Sprint Shootout, aby zdefiniować pola startowe popołudniowego wyścigu sprinterskiego. Pierre wykonał dzisiaj dobrą robotę, aby dostać się do Q3. Dla jego strony garażu ważne było spokojne popołudnie bez żadnych problemów i incydentów, zwłaszcza po tym, co wydarzyło się w Hiszpanii i Kanadzie, i zapewnił sobie tym samym przyzwoitą pozycję na starcie do niedzielnego wyścigu. Przed nami długa droga w ten weekend, w którym będziemy nadal dawać z siebie wszystko i jestem przekonany, że zdobycie mocnych punktów obydwoma samochodami w ciągu najbliższych dwóch dni jest możliwe”.

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności