Esteban znów w punktach, Pierre blisko pierwszej dziesiątki w Grand Prix Belgii

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył cztery punkty z dzisiejszego Grand Prix Belgii, a Esteban Ocon awansował z czternastego pola startowego na ósme miejsce na mecie na torze Spa-Francorchamps. Pierre Gasly niefortunnie nie wykorzystał silnej ucieczki z dwunastego miejsca na starcie, ponieważ ukończył wyścig na jedenastym miejscu. Niewiele mu zabrakło do znalezienia się w punktowanej dziesiątce.

Ósme miejsce Estebana pozwoliło mu zdobyć pierwsze punkty od Grand Prix Kanady i wrócić do pierwszej dziesiątki mistrzostw kierowców przed wakacyjną przerwą. Przekształcił strategię dwóch przystanków, wykorzystując opony Miękkie-Pośrednie-Miękkie w połączeniu z kilkoma dobrymi wyprzedzeniami, aby utorować sobie drogę do punktów.

Pierre dobrze wystartował z dwunastego miejsca, ale na pierwszym okrążeniu nie miał za dużo szczęścia, po tym jak utknął za wolno poruszającym się McLarenem Oscara Piastriego. To pozwoliło wielu samochodom wyprzedzić Pierre’a, który zmienił plan jazdy na jeden postój, by zmienić miękkie opony na pośrednie, jednocześnie mając oko na możliwy deszcz – który ostatecznie nie doprowadził do sytuacji, w której opony przejściowe lub deszczowe były konieczne. Pomimo późniejszej szarży, Pierre skończył trzy sekundy za ostatnim punktowanym miejscem.

Zespół czeka teraz letnia przerwa wakacyjna, zanim Formuła 1 powróci do rywalizacji w Zandvoort w sierpniu.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 6 okrążeniu zjechał do pit stopu po opony pośrednie, a na 25 okrążeniu ponownie pojawił się w boksach, by założyć miękką mieszankę opon. Najszybsze okrążenie: 1:50.439

Pierre także wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 23 okrążeniu zjechał do pit stopu, by zmienić je na komplet pośrednich opon. Najszybsze okrążenie: 1:50.911

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P14, ukończył P8:

„Dobrze jest wrócić do punktów tutaj, w Spa, po kilku trudnych tygodniach, w których skończyliśmy poza punktami z powodu okoliczności, na które nie mieliśmy wpływu. Ogólnie rzecz biorąc, była to dobra jazda z awansowaniem o kolejne pozycje i dobrze przeprowadzony wyścig w wykonaniu zespołu. Ósme miejsce to bardzo dobry wynik po starcie z czternastej pozycji na starcie. Po drodze było też kilka zabawnych wyprzedzeń, zwłaszcza na Yukim [Tsunodzie] i Alexie [Albonie]. Myślę, że to dobry sposób na zakończenie dla nas pracowitego weekendu i dobry sposób na rozpoczęcie letniej przerwy, podczas której postaramy się odpocząć i nabrać sił przed atakiem na drugą część sezonu. Na koniec chciałbym życzyć Otmarowi, Alanowi i Patowi wszystkiego najlepszego w przyszłości i wiem, że wszyscy jesteśmy wdzięczni za ich ważny wkład w zespół”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P12, ukończył P11:

„To było frustrujące popołudnie, w którym nie zdobyliśmy punktów. Zrobiłem całkiem niezły start w zakręcie numer 1, a potem wjechałem w zakręt numer 2, zyskując kilka pozycji. Miałem pecha z Oscarem [Piastrim], który miał uszkodzenia i spowalniał mnie w Eau Rouge – skończyło się na tym, że utknąłem za nim wraz z wieloma samochodami zdolnymi do wyprzedzania. To utrudniało nam sprawę, zmuszało nas do nadrabiania zaległości, a potem musieliśmy sprawdzić, czy możemy przedłużyć nasz pierwszy przejazd na miękkich oponach z szansą na deszcz. Deszcz nie padał wystarczająco mocno, więc przestawiliśmy się na jeden pit stop i ostatecznie zabrakło nam niewiele do punktów. Niektóre wyścigi były fajne, ale wciąż brakuje nam mocy, którą musimy znaleźć. Teraz mamy letnią przerwę, podczas której wszyscy będziemy mieli trochę czasu na odpoczynek i regenerację, aby przygotować się do drugiej części sezonu. Na koniec życzę Otmarowi, Alanowi i Patowi wszystkiego najlepszego w ich przyszłości i wielkie dzięki za wszystkie chwile spędzone z nimi w tym sezonie”.

Otmar Szafnauer, szef zespołu:

„Zespół opuszcza weekend Grand Prix Belgii z dziesięcioma zdobytymi punktami, co jest ogromną poprawą po dwóch ostatnich wyścigach, w których wyjechaliśmy bez punktów z powodu czynników pozostających poza naszą kontrolą. Prawdopodobnie moglibyśmy uważać się za nieszczęśliwych, że oba samochody nie były dziś punktowane, a Pierre był tuż poza pierwszą dziesiątką po tym, jak jego wyścig został zagrożony na pierwszym okrążeniu po utknięciu w korku w Eau Rouge. Esteban wykonał bardzo dobrą robotę, awansując z czternastego na ósme miejsce dzięki dobrze zarządzanej strategii dwóch postojów, w tym serii czystych i zdecydowanych wyprzedzeń. Moje uznanie dla obu kierowców za ich osiągi w ten weekend: Esteban dzisiaj z powrotem znalazł się w pierwszej dziesiątce, a Pierre wczoraj zajął trzecie miejsca w sprincie. Dziś mój ostatni wyścig z zespołem. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali na torze oraz w naszych fabrykach w Viry i Enstone podczas mojego pobytu tutaj i życzę im wszystkiego najlepszego na przyszłość”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 314 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 189 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 149 punktów
...
10. Esteban Ocon – Alpine – 35 punktów
12. Pierre Gasly – Alpine – 22 punkty

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 503 punkty
2. Mercedes – 247 punktów
3. Aston Martin – 196 punktów
4. Ferrari – 191 punktów
5. McLaren – 103 punkty
6. Alpine – 57 punktów
7. Williams – 11 punktów
8. Haas – 11 punktów
9. Alfa Romeo – 9 punktów
10. AlphaTauri – 3 punkty

 

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności