Podium Pierre’a i dziesiąte miejsce Estebana zapewniają podwójne punkty dla zespołu

Zespół BWT Alpine F1 zajął po raz drugi miejsce na podium w tegorocznym sezonie Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA 2023. Pierre Gasly osiągnął imponujący wynik, startując z dwunastej pozycji w mieszanych warunkach i zajmując trzecie miejsce w Zandvoort podczas Grand Prix Holandii. Esteban Ocon z kolei przedarł się przez stawkę na dziesiąte miejsce, zapewniając drużynie podwójne punkty.

Podczas wyścigu w deszczu, z wieloma pit stopami i czerwoną flagą, która opóźniła ostatnie sześć okrążeń wyścigu, Pierre zachował spokój przez cały czas i zdobył swoje pierwsze podium dla zespołu i czwarte w swojej karierze w Formule 1.

Po ponownym wznowieniu rywalizacji Pierre jechał na czwartej pozycji tuż za Sergio Perezem z Red Bull Racing aż do flagi w szachownicę, awansując na trzecie miejsce po tym, gdy Perez został ukarany pięciosekundową karą za przekroczenie prędkości w alei serwisowej. Esteban wykonał solidny przejazd w trudnych warunkach, awansując z szesnastej pozycji na starcie, aby zdobyć ostatni punkt i zająć na dziesiąte miejsce, kończąc w ten sposób pozytywny dzień dla zespołu.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance miękkich opon. Na 2 okrążeniu zjechał do pit stopu po nowe, przejściowe opony. Następnie na 11 okrążeniu zmienił je na nowe miękkie ogumienie, a na 43 okrążeniu dokonał zamiany na kolejny nowy zestaw miękkich opon. Na 63 okrążeniu zmienił opony na w pełni deszczowe, a na 66 okrążeniu w warunkach czerwonej flagi dokonano zmiany opon na przejściowe. Najszybsze okrążenie: 1:14.441

Pierre również wystartował na nowej mieszance miękkich opon i na 2 okrążeniu zjechał do pit stopu po komplet opon przejściowych. Na 12 okrążeniu pojawił się w boksach, by założyć nowe, miękkie opony, podobnie na okrążeniu 46. Następnie podczas 60 okrążenia zmienił opony na przejściowe, a na 66 okrążeniu w warunkach czerwonej flagi założono mu komplet opon przejściowych. Najszybsze okrążenie: 1:14.570

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P16, ukończył P10:

„Przede wszystkim gratuluję Pierre’owi i całemu zespołowi dzisiejszego wspaniałego wyniku. Ogólnie rzecz biorąc, jako zespół możemy być zadowoleni z wyścigu, pozostawiając Zandvoort z podwójnymi punktami i podium. Z mojej strony była to solidna rekonwalescencja od momentu, w którym rozpoczęliśmy, wywalczając sobie drogę do zdobycia punktów. Na pewno będziemy musieli dokonać przeglądu kilku rzeczy, ponieważ nie wykorzystaliśmy kilku okazji, co kosztowało nas kilka pozycji i kilka punktów. Ogólnie rzecz biorąc, z ostatnich kilku dni wyciągniemy wiele wniosków, które mam nadzieję zabrać na Monzę w przyszłym tygodniu, aby dalej doskonalić się jako zespół”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P12, ukończył P3:

„Co za wyścig! Naprawdę miło jest znaleźć się na podium w Zandvoort i cały zespół na to zasługuje. Po dotychczasowym sezonie, pełnym wzlotów i upadków, uważam, że zasłużyliśmy na ten wynik. To był szalony wyścig, tyle akcji, tyle trudnych decyzji, ale wszystko poszło dobrze, od podejmowania decyzji, przez strategię, po pit-stopy, wszystko zostało bardzo dobrze wykonane. Otrzymaliśmy niefortunną karę pięciu sekund za przekroczenie prędkości w alei serwisowej, ale ostatecznie nie miało to znaczenia, ponieważ wciąż mieliśmy wystarczające tempo, aby zawalczyć o dobry wynik. Ostatnie okrążenia były trudne ze względu na warunki, ale poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Dziękuje całemu zespołowi za podium, kontynuujemy ciężką pracę, czekając na wyścig na Monzy w najbliższy weekend, skąd mam miłe wspomnienia!”

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Ze względu na dzisiejsze warunki pogodowe ważne było, aby zespół zachował spokój i podejmował właściwe decyzje. Pozwoliło to kierowcom na awans z pozycji kwalifikacyjnych i przywiezienie do domu cennych punktów dla zespołu. Chodziło o to, aby założyć właściwe opony we właściwym czasie, a także utrzymać samochód na torze, a kierowcy przejechali bardzo dojrzały wyścig. Pod względem operacyjnym przeprowadziliśmy wyścig wyjątkowo dobrze, a podium Pierre’a jest nagrodą za wysiłki zespołu. Razem z dziesiątym miejscem dla Estebana dobrze jest, gdy oba samochody kończą na punktach. Nadal mamy przed sobą dużo pracy i postaramy się wykorzystać ten wynik przed następnym wyścigiem na Monzy”.KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 339 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 201 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 168 punktów

...

10. Pierre GaslyAlpine37 punktów
11. Esteban Ocon – Alpine – 36 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 540 punktów
2. 
Mercedes – 255 punktów
3. Aston Martin – 215 punktów
4. Ferrari – 201 punktów
5. McLaren – 111 punktów
6. Alpine – 73 punkty
7. Williams – 15 punktów
8. Haas – 11 punktów
9. Alfa Romeo – 9 punktów
10. AlphaTauri – 3 punkty

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności