Weekend pełen nauki dla zespołu BWT Alpine F1 Team na torze Monza

Zespół BWT Alpine F1 przeżył frustrujące niedzielne popołudnie na Monzy. Pierre Gasly zajął piętnaste miejsce w Grand Prix Włoch, a Esteban Ocon wycofał się z wyścigu.

Na torze, który nie wykorzystuje mocnych stron zespołu w zakresie całego pakietu tegorocznego bolidu, po trudnych kwalifikacjach, w których oba samochody odpadły w sobotnim Q1, niedzielny wyścig okazał się dla zespołu trudnym zadaniem, chcąc uratować coś z tego weekendu.

Po przerwanym starcie i krótkim opóźnieniu w wyścigu spowodowanym wycofaniem się Yukiego Tsunody podczas okrążenia formującego, obaj kierowcy chcieli zyskać pozycje na pierwszym okrążeniu; Esteban minął Pierre’a w zakręcie numer 3, aby awansować o jedną pozycję.

Stosując strategię dwóch postojów, przy wykorzystaniu pośredniej, a następnie twardej i znów pośredniej mieszanki, Pierre nie mógł awansować dalej niż na piętnaste miejsce przy przekraczaniu linii mety i flagi w szachownicę. Esteban próbował zastosować plan od średniego do twardego z jednym postojem, ale wycofał się z wyścigu po pewnych wibracjach układu kierowniczego, a zespół zdecydował się sprowadzić go do boksów, stosując środek ostrożności.

Zespół pozostaje w Monzy na zaplanowanym na ten tydzień teście opon Pirelli – we wtorek będzie jeździł Esteban, a w środę Pierre – zanim za dwa tygodnie skupi się na Grand Prix Singapuru.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Na 25 okrążeniu zjechał do boksów po nowe, twarde ogumienie. Najszybsze okrążenie: 1:26.963

Pierre także wystartował na nowej, pośredniej mieszance opon. Już na 11 okrążeniu pojawił się w alei serwisowej, by założyć nowe, twarde opony, a na 31 okrążeniu zmienił je na komplet używanych, pośrednich opon. Najszybsze okrążenie: 1:25.758

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P18, nie ukończył wyścigu:

„Trudny weekend dla nas z trudnym zakończeniem. Niestety, na wszelki wypadek musieliśmy wycofać samochód po tym, jak na początku wyścigu poczułem, że kierownica blokuje się. Z pewnością był to dla nas ważny weekend, podczas którego wiele nauczyliśmy się na tym trudnym torze już od pierwszej sesji w piątek. Nadszedł czas, aby naprawdę przyjrzeć się powodom, dla których nie mogliśmy tutaj pokazać się z dobrej strony, a następnie szybko przenieść się do Singapuru. Nie mam wątpliwości, że wrócimy silniejsi i wrócimy do formy zdobywania punktów”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P17, ukończył P15:

„To na pewno nie był nasz weekend, a zawsze jest to rozczarowujące uczucie, gdy wyjeżdżamy bez punktów. Po prostu nie byliśmy wystarczająco szybcy na tym torze, aby odnieść sukces. Oczywiście potraktujemy to jako wielką naukę na przyszłość i zobaczymy, co możemy zrobić lepiej następnym razem na tego typu torze. Daliśmy dzisiaj z siebie wszystko, ale piętnaste miejsce wydawało się naszym maksimum. Przed nami dużo pracy i zdecydowanie nie mogę się doczekać kolejnego wyścigu w Singapurze. Jestem pewien, że w następnej rundzie, na następnym Grand Prix możemy być bardziej konkurencyjni”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Po szczytowym zwycięstwie w Zandvoort dokładnie tydzień temu opuszczamy Monzę po bardzo trudnym wyścigu i ogólnym poziomie wydajności. Rozpoczęliśmy weekend wiedząc, że będzie to wyzwanie, biorąc pod uwagę charakter toru – i rzeczywiście tak było. Dla zespołu z pewnością był to weekend pełen nauki, który możemy wykorzystać w przyszłych wydarzeniach na torach o konfiguracji podobnej do tej na Monzy. W tej kwestii możemy zachować pozytywne nastawienie i jako zespół przegrupujemy się teraz przed kolejnym wyścigiem w Singapurze”.KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 364 punktów
2. 
Sergio Perez – Red Bull – 219 punktów
3. Fernando Alonso – Aston Martin – 170 punktów

...

10. Pierre GaslyAlpine37 punktów
11. Esteban Ocon – Alpine – 36 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 583 punkty
2. 
Mercedes – 273 punkty
3. Ferrari – 228 punktów
4. Aston Martin – 217 punktów
5. McLaren – 115 punktów
6. Alpine – 73 punkty
7. Williams – 21 punktów
8. Haas – 11 punktów
9. Alfa Romeo – 10 punktów
10. AlphaTauri – 3 punkty

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności