Osiem punktów dla zespołu BWT Alpine F1 Team w Singapurze

Zespół BWT Alpine F1 powrócił do punktów w Grand Prix Singapuru, a Pierre Gasly wskoczył z dwunastego miejsca na starcie na szóste miejsce przy fladze w szachownicę podczas emocjonującego niedzielnego nocnego wyścigu w Marina Bay. Esteban Ocon wycofał się z wyścigu na 43 okrążeniu, zajmując wówczas szóste miejsce – powodem wycofania było podejrzenie problemu ze skrzynią biegów.

W wyścigu zdominowanym przez zarządzanie oponami i ostrożną strategię obaj kierowcy dobrze rozpoczęli trwający 62 okrążenia pościg za czołówką. Esteban awansował o jedno miejsce – na siódmą pozycję – na pierwszym okrążeniu, a Pierre trafił na miejsce jedenaste.

Stamtąd Esteban skupił się na ściganiu Fernando Alonso, a Pierre chciał wyprzedzić duet Haasa, składający się z Kevina Magnussena i Nico Hulkenberga. Samochód bezpieczeństwa na 20. okrążeniu doprowadził do podwójnej zmiany opon – w obu samochodach zmieniono opony z pośrednich na twarde – co zostało przeprowadzone ze zręczną wydajnością załogi w alei serwisowej. Esteban był w stanie utrzymać dziewiąte miejsce, podczas gdy Pierre przeskoczył Hulkenberga podczas pit stopu.

Od tej pory rozpoczęła się ekscytująca bitwa, podczas której kilka samochodów próbowało dogonić Red Bulle Sergio Pereza i Maxa Verstappena. Esteban wykonał wspaniały ruch na Alonso w zakręcie numer 11, a później na Perezie, awansując na szóstą pozycję w stawce. Pierre również wyprzedził Pereza, a dwaj kierowcy Alpine zajmowali odpowiednio szóste i ósme miejsce.

Niestety Esteban zatrzymał się w drugim zakręcie na 43 okrążeniu z podejrzeniem problemu ze skrzynią biegów, który zespół zbada w najbliższym czasie.

Pierre utrzymał szóste miejsce, ale zachował ostrożność w stosunku do szybko zbliżającego się Verstappena, jadącego na świeższej mieszance pośrednich opon. Zrezygnował z tego miejsca na rzecz Holendra pięć okrążeń przed końcem, ale był w stanie odzyskać szóste miejsce po odpadnięciu George’a Russella na ostatnim okrążeniu, utrzymując pozycję do linii mety i zdobywając zasłużone osiem punktów.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Na 20 okrążeniu zjechał do boksów po nowe, twarde ogumienie. Najszybsze okrążenie: 1:39.930

Pierre korzystał z tej samej strategii. Po starcie na nowej, pośredniej mieszance ogumienia pojawił się w boksach na 20 okrażeniu, by zamienić je na komplet nowych, twardych opon. Najszybsze okrążenie: 1:38.277

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P8, nie ukończył wyścigu:

„Jestem zdruzgotany zakończeniem wyścigu w ten sposób. Prezentowaliśmy się dzisiaj dobrze i pokazaliśmy dobre tempo. Zespół podjął właściwe decyzje i mogliśmy dobrze się bawić na torze, dokonując kilku wyprzedzeń przez cały wyścig. Niestety mieliśmy problem ze skrzynią biegów, który zakończył mój wyścig. Musimy dokładnie zbadać, co się stało, i upewnić się, że to się więcej nie powtórzy. Zasłużyliśmy dziś na więcej, ale możemy być dumni z naszych występów przez cały weekend. Z pewnością nie tak chciałem zakończyć swoje urodziny, ale mamy szansę wrócić w przyszłym tygodniu na mój ulubiony obiekt wyścigowy w tym sezonie i będziemy nadal pracować razem jako zespół, aby zapewnić sobie dobry wynik na torze Suzuka.”

Pierre Gasly, rozpoczął z P12, ukończył P6:

„Jestem bardzo szczęśliwy, że dzisiaj zająłem szóste miejsce w tak trudnym fizycznie wyścigu. Poczułem się pewnie, ruszając do walki i po prostu celowałem w czysty wyścig, starałem się być agresywny i zdecydowany – i udało się to osiągnąć. Było kilka trudnych bitew, ale wyciągnęliśmy z nich to, co najlepsze i zmaksymalizowaliśmy nasz wynik. Powrót do punktów jest ważny dla zespołu, a samochód spisał się dobrze przy solidnym tempie. Szkoda Estebana, ponieważ nasz zespół mógł być na szóstej i siódmej pozycji, dlatego ważne jest, abyśmy przyjrzeli się temu, co się stało i pod każdym względem wrócili silniejsi. Ze swojej strony mam nadzieję, że przystąpię do kwalifikacji w znacznie lepszej pozycji, aby w niedzielę również znaleźć się w o wiele lepszym miejscu. Nie mogę się doczekać występu w Japonii w przyszłym tygodniu na torze, po którym uwielbiam jeździć”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Zespół opuszcza weekend Grand Prix Singapuru z ośmioma punktami, co stanowi poprawę w porównaniu z ostatnim wyścigiem. Zaczynając od środka stawki, ważne było, aby zespół zachował spokój i podejmował właściwe decyzje. Jestem bardzo zadowolony z występów obu kierowców. To zasługa Estebana i Pierre’a, jak poradzili sobie z wyścigiem w intensywnej bitwie taktycznej i skomplikowanej strategii zarządzania oponami, a także zasługa zespołu za bardzo dobre wykonanie podwójnego pit-stopu z dwoma bolidami. Pierre i Esteban wykonali dobrą robotę, zdobywając miejsca podczas wyścigu – zwłaszcza Pierre, który awansował z dwunastego na szóste miejsce dzięki dobrze zarządzanej strategii jednego pit stopu, obejmującej kilka czystych i zdecydowanych wyprzedzeń. Niestety, podejrzany problem ze skrzynią biegów u Estebana uniemożliwił obu samochodom zdobycie punktów. Z perspektywy zespołu był to kolejny weekend pełen lekcji, z których możemy wyciągnąć wnioski na resztę sezonu. Pod tym względem jesteśmy nastawieni pozytywnie, ponieważ w przyszłym tygodniu polecimy prosto do Japonii, starając się w dalszym ciągu rozwijać dynamikę, jaką osiągnęliśmy w ten weekend”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 374 punkty
2. Sergio Perez – Red Bull – 233 punkty
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 180 punktów
...
10. Pierre Gasly – Alpine – 45 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 36 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 597 punktów
2. Mercedes – 289 punktów
3. Ferrari – 265 punktów
4. Aston Martin – 217 punktów
5. McLaren – 139 punktów
6. Alpine – 81 punktów
7. Williams – 21 punktów
8. Haas – 12 punktów
9. Alfa Romeo – 10 punktów
10. AlphaTauri – 5 punktówInne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności