Podwójne punkty dla zespołu BWT Alpine F1 Team w Grand Prix Japonii

Zespół BWT Alpine F1 Team zapewnił sobie punkty obydwoma samochodami podczas dzisiejszego Grand Prix Japonii. Esteban Ocon zajął dziewiąte miejsce, a Pierre Gasly był dziesiąty na torze Suzuka.

Ponieważ dziewiąte i dziesiąte miejsce dla obu kierowców były już pewne w późniejszych etapach wyścigu, zespół zamierzał dogonić jadącego na ósmym miejscu w bolidzie Astona Martina Fernando Alonso. Nastąpiła zamiana pozycji pomiędzy Estebanem i Pierrem, aby dać temu drugiemu, na świeżych oponach, szansę na zdobycie korzyści dla zespołu. Podczas gdy Pierre był bliski dogonienia Fernando, ostatecznie skończyły mu się okrążenia i zespół ponownie zamienił zawodników miejscami – Esteban zajął dziewiąte miejsce, a Pierre był dziesiąty pod flagą w szachownicę.

Następnym krokiem przed zespołem będzie Grand Prix Kataru, które odbędzie się w październiku na torze Losail International Circuit.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Już na pierwszym okrążeniu zjechał do boksów po nowe, twarde ogumienie, a następnie na 29 okrążeniu ponownie pojawił się w boksach po nowy zestaw tych samych opon. Najszybsze okrążenie: 1:37.398

Pierre korzystał z analogicznej strategii, choć przesuniętej w czasie. Po starcie na nowej, pośredniej mieszance ogumienia pojawił się w boksach na 19 okrążeniu, by zamienić je na komplet nowych, twardych opon. Następnie, na 35 okrażeniu, dokonał zmiany ogumienia na identyczne, ale świeższe opony. Najszybsze okrążenie: 1:36.371

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P14, ukończył P9:

„Przede wszystkim wspaniale jest mieć oba samochody z powrotem na punktach. Myślę, że zespół dobrze spisał się dzisiaj, optymalizując wymagającą strategię, i ogólnie rzecz biorąc, na torze spisaliśmy się dobrze. Mieliśmy trudny start po incydencie wyścigowym na pierwszym okrążeniu, który z łatwością mógł położyć kres naszemu wyścigowi, ale udało nam się dobrze zregenerować siły, zarządzać oponami, odbyć kilka dobrych postojów w alei serwisowej i zakończyć dzień z kilkoma punktami. To była dobra praca zespołowa, podczas której próbowaliśmy zdobyć więcej punktów jako zespół i ostatecznie prawdopodobnie zmaksymalizowaliśmy to, co mieliśmy dzisiaj do zdobycia. Mamy wiele rzeczy do nauczenia się i omówienia, a naszym celem jest wrócić silniejszymi do Kataru za dwa tygodnie”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P12, ukończył P10:

„Po pierwsze, po przejściu z dwunastego miejsca na starcie do punktów, zdobyliśmy punkty wyścig po wyścigu, tydzień po tygodniu. Z mojej strony uważam, że był to bardzo pozytywny wyścig, podczas którego mocne przejazdy na oponach pośrednich i twardych pozwoliły nam rywalizować o punkty. Wydawaliśmy się konkurencyjni, byliśmy blisko z Fernando [Alonso] na czele i wyprzedzenie go mogło być możliwe. Jako zespół mamy kilka rzeczy do sprawdzenia, aby zobaczyć, co możemy zrobić lepiej następnym razem. Ostatecznie udało się zdobyć podwójne punkty dla zespołu i to jest najważniejsze”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Dzisiejszy niedzielny wysiłek zespołu był pozytywny, a oba samochody zdobyły punkty i dobrze było odrobić nieco straty z sesji kwalifikacyjnej. To był interesujący wyścig pod względem strategii, z wieloma różnymi planami i strategiami w stawce. Pod koniec wyścigu chcieliśmy wykorzystać przewagę opon i tempo, jakie zapewniał Pierre, starając się zająć ósme miejsce. Okazja była niewielka, ale zdecydowaliśmy się zamienić pozycjami na torze, aby zmaksymalizować wynik zespołu, dając Pierre’owi szansę na dogonienie ósmego miejsca. W końcu zabrakło nam okrążeń i tempa, więc podjęliśmy decyzję o ponownej zamianie miejsc kierowców. Podejmowanie takich rozmów nigdy nie jest łatwe, jednak wszelkie decyzje podejmowane są przede wszystkim z myślą o najlepszym interesie zespołu. To były pracowite dwa tygodnie – punkty trafiły do naszego dorobku i z pewnością odebraliśmy zachęcające sygnały na dwóch różnych torach i w różnych warunkach – więc należą się podziękowania całemu zespołowi za dostarczenie ulepszeń i sprawną realizację tych wyników. Wszyscy musimy nadal naciskać, aby uzyskać więcej”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 400 punkty
2. Sergio Perez – Red Bull – 223 punkty
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 190 punktów
...
11. Pierre Gasly – Alpine – 46 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 38 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 623 punktów
2. Mercedes – 405 punktów
3. Ferrari – 285 punktów
4. Aston Martin – 221 punktów
5. McLaren – 172 punktów
6. Alpine – 84 punktów
7. Williams – 21 punktów
8. Haas – 12 punktów
9. Alfa Romeo – 10 punktów
10. AlphaTauri – 5 punktów
Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności