Wymagający wyścig sprinterski pełen nauki dla zespołu BWT Alpine F1 Team przed Grand Prix Kataru

Zespół BWT Alpine F1 opuścił dzisiejszy wyścig sprinterski z pustymi rękami. Pierre Gasly zajął dziewiąte miejsce, a Esteban Ocon odpadł z chaotycznej rozgrywki na dystansie 19 okrążeń pod światłami toru Lusail International Circuit.

Mając na uwadze fakt, że w sprincie punktuje zaledwie ośmiu najlepszych zawodników, Pierre’owi o włos nie udało się wyciągnąć niczego z wyścigu, ale wyszedł z dużą wiedzą zdobytą przed jutrzejszym Grand Prix Kataru. Esteban uczestniczył w niefortunnym incydencie z udziałem trzech samochodów w drugim zakręcie na 10. okrążeniu, co zakończyło jego wyścig i walkę o punkty.

Dzień rozpoczął się 10-minutową sesją zapoznawczą z torem ze względu na zmiany w zakrętach 12 i 13 ze względów bezpieczeństwa, dotyczących opon. Miała ona miejsce przed sesją Sprint Shootout, w której Esteban dotarł do SQ3 na dziesiątym miejscu, a Pierre tuż za nim na jedenastym. Stosując agresywną strategię dotyczącą opon miękkich, obaj kierowcy walczyli o punkty w sprincie przed wycofaniem się z rywalizacji Estebana i wysiłkiem Pierre’a, aby dogonić czołową ósemkę, przekraczając linię mety na dziesiątym miejscu, po czym awansując na dziewiąte miejsce po pięciosekundowej karze czasowej dla Charlesa Leclerca. Niedzielny wyścig rozpoczyna się o 20:00 czasu lokalnego (19:00 czasu polskiego) i zapowiada się intrygująca bitwa strategiczna, biorąc pod uwagę wysoką degradację opon zaobserwowaną podczas dzisiejszego Sprintu oraz różnorodność przydziału opon.

 

REZULTATY CZASOWE

Sprint Shootout
Esteban, P10, nie ustanowił czasu w SQ2
Pierre, P11, 1:25.686 sek

Wyścig sprinterski (19 okrażeń)
Esteban wystartował z P10 na używanych, miękkich oponach, nie ukończył wyścigu.
Pierre wystartował z P11 na używanych, miękkich oponach, ukończył wyścig na pozycji P9.

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„Po pierwsze, chcę pogratulować Maxowi [Verstappenowi] zdobycia dzisiaj mistrzowskiego tytułu. W tym sezonie spisał się bardziej niż imponująco i w pełni na to zasłużył. To, co osiągnął, jest inspiracją dla nas wszystkich i ściganie się z nim przez te wszystkie lata to zaszczyt. Z naszej strony dobrze rozpoczęliśmy wyścig, awansując o trzy pozycje po kilku dobrych bitwach na pierwszych kilku okrążeniach. Powoli zaczęliśmy tracić lokaty z powodu ciężkiej degradacji miękkich opon, a nasz wyścig zakończył się przedwcześnie, gdy znaleźliśmy się ramię w ramię z Sergio [Perezem] i Nico [Hulkenbergiem] w zakręcie numer 2. Poczułem kontakt z moją tylną prawą oponą i wylądowałem w żwirze. To niefortunny incydent podczas wyścigu. Teraz patrzymy w przyszłość, w której będziemy starali się zdobyć kilka cennych punktów w Grand Prix”.

Pierre Gasly:

„Przede wszystkim gratuluję Maxowi Verstappenowi zdobycia mistrzostwa. Zasługuje na to, miał bardzo imponujący sezon, więc należy mu się chwała za to osiągnięcie. Jeśli chodzi o dzisiejszy dzień, był to dla nas wszystkich pracowity dzień. W wyścigu sprinterskim zdecydowaliśmy się na opony miękkie i niestety się nie sprawdziło. To był trudny wybór, wygląda na to, że większość stawki była podzielona co do tego, czy wybrać opony miękkie czy pośrednie, ale ostatecznie uważam, że wykonaliśmy dobrą robotę. Zajęliśmy miejsce blisko pierwszej ósemki, tuż za Fernando [Alonso] i Ferrari, które były w podobnej sytuacji do nas. Jutro czeka nas wymagający wyścig, biorąc pod uwagę to, czego nauczyliśmy się do tej pory w ten weekend. Musimy dokładnie ocenić wybór opon – nasz i innych – i znaleźć najlepszą strategię na wyścig. Czuję, że jutro mogą pojawić się duże możliwości i damy z siebie wszystko, aby uzyskać dobry wynik”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności