Esteban siódmy, a Pierre dwunasty w wymagającym fizycznie Grand Prix Kataru

Zespół BWT Alpine F1 zdobył sześć punktów w dzisiejszym Grand Prix Kataru dzięki siódmemu miejscu Estebana Ocona na torze Lusail International Circuit. Pierre Gasly znajdował się na nisko punktowanej pozycji, ale po nałożeniu serii kar za przekroczenie limitów toru nie znalazł się w pierwszej dziesiątce.

To było wyczerpujące fizycznie Grand Prix Kataru, trwające 57 okrążeń i zakończone trzema pit stopami dla obu kierowców podczas wyścigu.

Esteban zaliczył mocny start, awansując na piąte miejsce, a Pierre utrzymał siódmą pozycję. Obaj kierowcy weszli później w rytm, jadąc na pozycjach gwarantujących podwójne punkty, stosując różne strategie pit-stopów i przesuwając się w górę i w dół stawki.

Esteban zajął siódme miejsce dzięki komfortowemu dojechaniu do mety, podczas gdy Pierre był ukarany trzema oddzielnymi karami za naruszenia limitów toru w trakcie walki o pierwszą dziesiątkę. Ostatecznie zajął dwunaste miejsce.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na używanej mieszance pośrednich opon, by po raz pierwszy w alei serwisowej pojawić się na 10 okrążeniu i zmienić opony na inny komplet używanej, pośredniej mieszanki. Podobnie w boksach znalazł się na 25 okrążeniu, zakładając nowe, twarde ogumienie, a ostatni pit stop wykonał na 43 okrążeniu, sięgając po nowe opony pośrednie. Najszybsze okrążenie: 1:26.450

Pierre korzystał z analogicznej strategii, choć przesuniętej w czasie. Po starcie na używanej, pośredniej mieszance ogumienia pojawił się w boksach okrążenie później niż zespołowy partner. Na 11 okrążeniu założono mu używane, pośrednie opony, na 26 kółku nowy komplet twardej mieszanki, a na 44 okrążeniu zjechał do alei serwisowej, by założyć nowe, pośrednie opony. Najszybsze okrążenie: 1:26.310

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P8, ukończył P7:

„Co za trudny i trudny fizycznie wyścig dla nas wszystkich! Ostatecznie był to dla nas świetny wynik – zajęliśmy siódme miejsce i wracamy z sześcioma punktami w kieszeni. Mieliśmy świetny start, awansując na piąte miejsce, co jest zasługą także zespołu dzięki dobrze zrealizowanej strategii i postojach w alei serwisowej. Warunki w samochodzie były wyjątkowo trudne i w pierwszej połowie wyścigu nie czułem się dobrze fizycznie. Udało mi się to zebrać w sobie i skupić na tym, co miałem do zrobienia. Po drodze mieliśmy kilka dobrych wyprzedzeń i zdobyliśmy dla zespołu sześć cennych punktów. Teraz nadszedł czas na odpoczynek i regenerację, a następnie przygotowanie się na wymagający, potrójny zestaw weekendów wyścigowych w obu Amerykach. Postaramy się przenieść tę dynamikę do Austin”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P7, ukończył P12:

„Można było dzisiaj zdobyć punkty, więc oczywiście jestem rozczarowany przebiegiem wyścigu. To nie był dobry dzień, to kwestia centymetrów w stosunku do granic toru. To jednak moja wina – i dzisiaj zapłaciłem za to dużą cenę. To frustrujące, ponieważ zdecydowanie mieliśmy tempo, aby zdobyć solidne punkty dla zespołu. Podczas wyścigu mieliśmy mały problem z zarządzaniem energią, co kosztowało mnie trochę tempa. Prawdopodobnie próbowałem podjąć zbyt duże ryzyko i nadmiernie to zrekompensować, po czym doszedłem zbyt blisko limitu. Wyciągnę z tego wnioski i pójdę dalej. To był dość pozytywny weekend dla zespołu, mamy wiele do nauczenia się, a teraz nie możemy się doczekać intensywnego potrójnego pojedynku, który rozpocznie się w Austin”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Opuszczamy Katar z większą liczbą punktów na koncie po siódmym miejscu Estebana. To była bardzo inteligentna, kliniczna i dobrze wyważona jazda w trudnych warunkach. Pierre również miał dobry wyścig – zapowiadał się obiecująco na dobry wynik z podwójnymi punktami dla zespołu – ale niestety jego wysiłki nie przyniosły rezultatu ze względu na kary za ograniczenia toru. Musimy się jeszcze wiele nauczyć, ale podsumowując, był to pozytywny weekend dla zespołu przez wszystkie trzy dni. Będziemy kontynuować naszą ciężką pracę w fabrykach, wyciągniemy jak najwięcej wniosków i postaramy się przełożyć je na dobry wynik zespołowy podczas weekendu z wyścigiem sprinterskim w Austin”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 433 punkty
2. Sergio Perez – Red Bull – 224 punkty
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 194 punkty
...
11. Pierre Gasly – Alpine – 46 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 44 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 657 punktów
2. Mercedes – 326 punktów
3. Ferrari – 298 punktów
4. Aston Martin – 230 punktów
5. McLaren – 219 punktów
6. Alpine – 90 punktów
7. Williams – 23 punktów
8. Alfa Romeo – 16 punktów
9. Haas – 12 punktów
10. AlphaTauri – 5 punktów

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności