Mieszane wyniki dla BWT Alpine F1 Team podczas Grand Prix USA

Zespół BWT Alpine F1 zdobył osiem punktów w niedzielnym Grand Prix Stanów Zjednoczonych po tym, jak Pierre Gasly zajął ósme miejsce na torze Circuit of the Americas w Austin w Teksasie. Po wyścigu i dyskwalifikacji Lewisa Hamiltona i Charlesa Leclerka, Pierre awansował na pozycję P6, gwarantującą 8 punktów dla zespołu. Esteban Ocon był zmuszony wycofać się z wyścigu na siódmym okrążeniu po mocnym kontakcie na pierwszym okrążeniu, który znacznie uszkodził jego A523.

Esteban mocno wystartował do wyścigu, zyskując kilka miejsc pod górę do zakrętu numer 1. Zjeżdżając do zakrętu nr 2, Esteban brał udział w incydencie wyścigowym z Oscarem Piastrim na zewnątrz, wchodząc w kontakt z McLarenem, co spowodowało uszkodzenie lewej sekcji bocznej i podłogi w jego bolidzie. W rezultacie, gdy Esteban spadł na koniec stawki, wycofał się na siódmym okrążeniu.

Pierre spadł na dziesiątą pozycję pod koniec pierwszego okrążenia, po czym wspiął się na ósmą pozycję w wyniku wycofania się z wyścigu Estebana Ocona i Oscara Piastriego. Po dwóch pit stopach Pierre musiał zachować spokój, aby na końcowych etapach odeprzeć ostro szarżujące Astony Martiny i do mety dotarł na ósmej pozycji. 

Po wyścigu doszło jednak do rewizji wyników – po dyskwalifikacji Hamiltona i Leclerka, związanej z nieprawidłowościami dotyczącymi podłogi w obu bolidach – Pierre ostatecznie został sklasyfikowany na szóstej pozycji, dokładając kolejne osiem punktów do dwóch, zdobytych podczas sobotniego sprintu. Następnym krokiem zespołu będzie Grand Prix Meksyku, podczas którego kierowca rezerwowy Jack Doohan przejmie obowiązki za kierownicą samochodu nr 10 w pierwszej sesji treningowej.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował na nowej mieszance pośrednich opon. Z wyścigu wycofał się na siódmym okrążeniu. Najszybsze okrążenie: 1:44.789

Pierre również wystartował na nowym komplecie opon pośrednich. Na 19 okrążeniu zjechał do boksów po nowe, pośrednie opony, a na 38 okrążeniu zamienił je na komplet nowego, twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:40.412

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P8, nie ukończył wyścigu:

„To była dla nas bardzo niefortunna niedziela w Austin. Wydaje się, że w tym roku było ich całkiem sporo, co naprawdę nas kosztowało. Szkoda, bo mieliśmy dobrą pozycję startową do dzisiejszego wyścigu i ponownie odrobiliśmy kilka miejsc dzięki mocnemu startowi i dobrym pierwszym zakrętom. Niestety, doszło wtedy do kontaktu z Oscarem [Piastrim] i zniszczenia naszej podłogi były zbyt poważne, aby kontynuować. Z naszego weekendu można wyciągnąć kilka pozytywów, ale jest też wiele do przejrzenia. Meksyk jest jednak tuż za rogiem i wiem, że odbijemy się jako zespół”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P7, ukończył P6:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyniku i muszę przyznać, że to prawdopodobnie był nasz najbardziej kompletny weekend w sezonie z dwoma dobrymi wynikami w kwalifikacjach i punktami z obu wyścigów. Dzisiaj na starcie spadliśmy o kilka pozycji, ale wiedziałem, że tempo samochodu jest dobre i byliśmy w stanie utrzymać go w czystości i walczyć o awans. Oczywiście chcemy walczyć blisko przodu, ale ten weekend był dla nas zdecydowanie lepszy, ponieważ mogliśmy wycisnąć z niego maksimum. Pod względem operacyjnym wszystko przebiegło gładko i to jest bardzo satysfakcjonujące dla nas wszystkich w zespole. Teraz skupiamy się na Meksyku i zapewnieniu kolejnego solidnego weekendu.”

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Ogólnie rzecz biorąc, to była mieszana niedziela dla zespołu z Pierre’em w punktach i Estebanem, który niestety wycofał się z wyścigu – dlatego nie był w stanie pokazać swojego potencjału. Samochód był konkurencyjny – na tyle, aby rywalizować o punkty w oba dni – więc frustrujące jest to, że obaj kierowcy nie walczyli dzisiaj o pierwszą dziesiątkę. Esteban dobrze wystartował do wyścigu, a Pierre pojechał mocny wyścig, kończąc rywalizację na ósmej pozycji [przed dyskwalifikacją innych zawodników] i zdobywając zasłużone punkty. Ten wyścig to pierwszy z trzech weekendów wyścigowych pod rząd. Już nie możemy się doczekać Meksyku, gdzie naszym celem jest kontynuowanie naszej passy zdobywania punktów i umieszczenie Jacka [Doohana] w samochodzie podczas pierwszej sesji treningowej”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 466 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 240 punktów
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 201 punktów
...
10. Pierre Gasly – Alpine – 56 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 44 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 706 punktów
2. Mercedes – 344 punkty
3. Ferrari – 322 punkty
4. McLaren – 242 punkty
5. Aston Martin – 236 punktów
6. Alpine – 100 punktów
7. Williams – 26 punktów
8. Alfa Romeo – 16 punktów
9. Haas – 12 punktów
10. AlphaTauri – 10 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności