Pierre jedenasty, Esteban szesnasty w kwalifikacjach do Grand Prix Miasta Meksyk

Zespół BWT Alpine F1 zakwalifikował się do Grand Prix Meksyku z Pierrem Gaslym na jedenastym miejscu – zaledwie 0,081 sekundy od pierwszej dziesiątki – i Estebanem Oconem na szesnastym miejscu – 0,064 sekundy do miejsca w Q2 – po południu określonym przez niewielkie marginesy na Autodromo Hermanos Rodriguez.

Trudny ostatni przejazd w Q1, podczas którego ruch na torze miał wpływ na okrążenia obu kierowców, doprowadził do tego, że Esteban odpadł w Q1 na szesnastym miejscu, tracąc miejsce w drugiej części kwalifikacji. Pierre awansował do Q2 na trzynastym miejscu, mimo że nie poprawił czasu okrążenia na trzecim okrążeniu pchającym.

Pierre liczył na to, że uda mu się wystartować po raz trzeci z rzędu w Q3, pokonując dwa okrążenia w Q2 na używanych, a następnie na nowych miękkich oponach. Jego czas okrążenia – 1 minuta 18,521 sek. – wystarczył, aby zająć jedenaste miejsce, zaledwie 0,081 sek. od miejsca w pierwszej dziesiątce. Niedzielne Grand Prix Meksyku rozpoczyna się o godzinie 14:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego).

 

REZULTATY CZASOWE

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P16, 1:19.080 sek;
Pierre, P13, 1:18.945 sek

Q2
Pierre, P11, 1:18.521 sek

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„To była dla nas ciężka sobota i niefortunny dzień. Po pozytywnym piątku i przy celu dotarcia do trzeciej części czasówki, z pewnością trudno odpadać z kwalifikacji w Q1. Próbowaliśmy być agresywni w tej części kwalifikacji jadąc na dwóch kompletach opon, ale ostatecznie nie opłaciło się to ze względu na ruch uliczny i incydenty na moim drugim okrążeniu poprzedzającym to pomiarowe. To z pewnością frustrujące, ponieważ nie byliśmy w stanie pokazać naszego prawdziwego potencjału i wiem, że dzisiaj było o wiele więcej do zaoferowania, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielkie różnice czasowe między zawodnikami w całej stawce. Punkty zdobywa się w niedzielę i jestem optymistą przed jutrzejszym wyścigiem. Miałem kilka dobrych startów w tym roku, a kolejny – jutro – będzie ważny. Musimy przygotować się na wykorzystanie wszelkich okazji, a moim celem pozostaje zdobywanie punktów”.

Pierre Gasly:

„Jestem usatysfakcjonowany dzisiejszym jedenastym miejscem, ponieważ jest ono nieco powyżej oczekiwań, jakie sobie postawiliśmy przed kwalifikacjami. Wiemy, że ten układ toru nie odpowiada mocnym stronom naszego samochodu, dlatego ważne było, aby zmaksymalizować wszystko, co mieliśmy dzisiaj w rękach. Wiedzieliśmy, że to będzie trudne popołudnie w kwalifikacjach, a nawet wyjście z Q1 będzie niełatwe. Dokonaliśmy znacznych ulepszeń pomiędzy treningami a kwalifikacjami i musimy nadal szukać powodów, przez które było nam tak trudno na tym torze. Jutro pojedziemy z prądem, zobaczymy, co możemy zrobić w zakresie strategii i damy z siebie wszystko w wyścigu. Mamy przyzwoitą pozycję wyjściową, aby walczyć o punkty i to pozostanie naszym celem na dzień wyścigu”.

Julian Rouse, tymczasowy dyrektor sportowy:

„Dzisiejsza sesja kwalifikacyjna była trudna, a zarządzanie ruchem było najważniejszym elementem na tym torze. Stawka ponownie była wyrównana, co oznacza, że najmniejszy margines powodował różnicę między trzema a czterema miejscami w tabeli. Żaden z kierowców nie poprawił się na ostatnich przejazdach w Q1, a zarówno Estebanowi, jak i Pierre’owi przeszkadzał ruch na torze. I to zarówno na okrążeniach wyjazdowych, kiedy kluczowe jest rozgrzewanie opon, jak i na okrążeniach pomiarowych. Na nieszczęście dla Estebana oznaczało to, że nie awansował do Q2, minimalnie tracąc mniej niż jedną dziesiątą. Pierre miał tylko jeden nowy komplet miękkich opon na Q2 i niewiele brakowało, by udało mu się dostać do Q3. Jego okrążenie było całkiem dobre, a jedenaste miejsce było mniej więcej tak dobre, jak oczekiwaliśmy w ten weekend. W ciągu nocy dokonamy przeglądu naszych opcji pod kątem strategii i postaramy się wycisnąć maksimum z jutrzejszego Grand Prix. Celem będzie poprawa naszych pozycji startowych, z myślą o wprowadzeniu obu samochodów do pierwszej dziesiątki.”

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności