Z końca stawki po punkty w Grand Prix Miasta Meksyk

Zespół BWT Alpine F1 zdobył jeden punkt podczas niedzielnego Grand Prix Meksyku, a Esteban Ocon odzyskał pozycję z tyłu stawki i zajął dziesiąte miejsce na torze Autodromo Hermanos Rodriguez. Pierre Gasly przez długi czas walczył o punkty i ostatecznie zajął jedenaste miejsce.

Wyścig został oznaczony czerwoną flagą na 34 okrążeniu po mocnym uderzeniu Kevina Magnussena w ścianę na zakręcie numer 8, co pozwoliło Estebanowi po raz pierwszy w wyścigu zmienić opony z twardych na pośrednie, na których wytrzymał do końca wyścigu. Z chirurgiczną precyzją wyprzedził Nico Hülkenberga we wjeździe w zakręt nr 1, pięć okrążeń przed końcem, aby skoczyć na ostatniej punktowanej pozycji.

Pierre mocno wystartował, awansując na dziewiąte miejsce na początku wyścigu, zjeżdżając do pit stopu na 28. okrążeniu po twarde opony, tuż przed pojawieniem się samochodu bezpieczeństwa na 33. okrążeniu po wypadku Magnussena, zanim incydent został sklasyfikowany jako czerwona flaga. Po czystym ruszeniu do wyścigu po raz kolejny, z drugiego startu dnia obaj kierowcy chcieli dogonić pozycje dające punkty. Ostatecznie Esteban wyprzedził Hülkenberga na 66. okrążeniu prowadzącym do zakrętu 1, Pierre zrobił to samo w zakręcie 12, a duet Alpine przekroczył linię mety na dziesiątym i jedenastym miejscu.

Zespół nie może się doczekać ostatniego sprintu sezonu, który odbędzie się w przyszły weekend podczas Grand Prix São Paulo na torze Interlagos.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował z pozycji P15 na nowej mieszance twardych opon. Na 34 okrażeniu, pod warunkami czerwonej flagi, zmienił ogumienie na nowy komplet pośrednich opon. Najszybsze okrążenie: 1:22.976

Pierre wystartował z pozycji P11 na nowej, pośredniej mieszance opon. Na 28 okrążeniu zjechał do boksów, by załozyć nowe, twarde opony. Najszybsze okrążenie: 1:23.230

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P15, ukończył P10:

„Trudny weekend zakończył się pozytywnym akcentem dzięki zaciętej walce i zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce tutaj, w Meksyku. W radiu po wyścigu powiedziałem: „nigdy się nie poddawaj” i dzisiaj właśnie tak to było. Gratulacje dla zespołu za dobrze zorganizowany wyścig, w którym od początku do końca wiele się działo. Nie mieliśmy dobrego początku, straciliśmy kilka miejsc i przez jakiś czas byłem ostatni. Pierwsza połowa wyścigu była trudna, więc podjęliśmy ryzyko związane ze strategią i to się opłaciło. Ponowne uruchomienie wyścigu było mega, zyskałem kilka miejsc w pierwszych kilku zakrętach. Od tego momentu ścigaliśmy się dobrze i dzisiaj zmaksymalizowaliśmy nasz potencjał, zajmując dziesiąte miejsce i zdobywając zasłużony punkt”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P11, ukończył P11:

„To było dla nas dzisiaj trudne popołudnie i zawsze jest rozczarowujące, gdy tracimy punkty. Myślę, że maksymalnie wykorzystaliśmy wszystko, co mieliśmy w rękach, ale niestety wyczucie czasu na samochód bezpieczeństwa i czerwoną flagę naprawdę nas kosztowało, ponieważ po dobrym starcie i przyzwoitym pierwszym przejeździe byliśmy dobrze przygotowani do walki o co najmniej dziewiąte miejsce. Cieszę się, że Kevinowi [Magnussenowi] nic się nie stało, ponieważ wyglądało to na poważny incydent o dużej sile. Są rzeczy, które musimy poprawić, ponieważ najwyraźniej brakowało nam dzisiaj kilku obszarów. Nie mogę się doczekać trzeciego wyśćigu z rzędu, w Brazylii w przyszły weekend. Będzie też sprint, więc do zdobycia jest więcej punktów, a to miejsce, z którym mam miłe wspomnienia z podium w 2019 roku. Jestem na to gotowy i celuję w znacznie lepszy występ”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„To był trudny weekend dla zespołu w Meksyku, ponieważ zdobyliśmy jeden punkt, co prawdopodobnie odpowiada temu, co mogliśmy osiągnąć. Uwydatniło to kilka kluczowych obszarów, w których możemy się poprawić, ponieważ było oczywiste, że trudno nam się ścigać i wyprzedzać samochody z przodu. Pod względem operacyjnym był to dobry weekend, a cały zespół wykazał się jednością i solidną pracą zespołową. W przyszłym tygodniu czeka nas ostatni sprint sezonu i naszym celem jest znacznie lepsza wydajność obu samochodów”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 491 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 240 punktów
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 220 punktów
...
10. Pierre Gasly – Alpine – 56 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 45 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 731 punktów
2. Mercedes – 371 punkty
3. Ferrari – 349 punkty
4. McLaren – 256 punkty
5. Aston Martin – 236 punktów
6. Alpine – 101 punktów
7. Williams – 28 punktów
8. AlphaTauri – 16 punktów
9. Alfa Romeo – 16 punktów
10. Haas – 12 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności