Podwójne punkty dla zespołu BWT Alpine F1 Team po mocnym niedzielnym występie w São Paulo

Zespół BWT Alpine F1 Team zdobył siedem punktów w niedzielnym Grand Prix São Paulo. Pierre Gasly wspiął się z piętnastej pozycji na starcie na siódme miejsce w chwili przekraczania flagi w szachownicę, a Esteban Ocon awansował z czternastej pozycji na dziesiątą po mocnym niedzielnym wysiłku zespołu na Interlagos.

Wyścig został oznaczony czerwoną flagą po incydencie z udziałem wielu samochodów na pierwszym okrążeniu, a zarówno Esteban, jak i Pierre dobrze zareagowali, przedostając się przez chaos i zdobywając kilka miejsc. Po wznowieniu rywalizacji Pierre awansował o dwa miejsca i uplasował się na dziewiątej pozycję, podczas gdy Esteban awansował na dziesiątą lokatę.

Od tego momentu strategia zdominowała wyścig składający się z 71 okrążeń, z Estebanem jadącym ze strategią trzech przystanków (wykorzystując odpowiednio opony miękkie-pośrednie-miękkie-miękkie) i Pierre’em korzystającym ze strategii dwóch przystanków (miękkie-pośrednie-miękkie). Obaj kierowcy ukończyli wyścig na nowym komplecie miękkich opon. Pierre miał przewagę opon nad Estebanem na 49. okrążeniu, gdy Esteban pozwolił Pierre’owi wyprzedzić się, by spróbować gonić Lewisa Hamiltona z przodu. Oprócz przejechania najszybszego w tamtym czasie okrążenia w wyścigu, Pierre był w stanie wyprzedzić siedmiokrotnego mistrza świata, po czym sprawnie wjechał w zakręt nr 1 i zajął ósme miejsce, a ostatecznie zajął rywalizację na siódmej pozycji, gdy wszystkie samochody ukończyły pit-stopy. Z kolei Esteban zatrzymał się w boksach kilka okrążeń później, chcąc dogonić drugiego mercedesa George’a Russella i zdobyć ostatni punkt. Brytyjczyk wycofał się na 59. okrążeniu, zapewniając Estebanowi płynną jazdę na dziesiątym miejscu.

Po intensywnym miksie trzech weekendów wyścigowych pod rząd zespół patrzy w przyszłość na Grand Prix Las Vegas za dwa tygodnie.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował z pozycji P14 na używanej mieszance miękkich opon. Na 2 okrażeniu, pod warunkami czerwonej flagi, zmienił ogumienie na inny komplet używanych, miękkich opon. Na 14 okrążeniu zjechał ponownie po nowe, pośrednie opony, a na 31 okrążeniu znów zawitał w alei serwisowej, by założyć używane, miękkie opony. Na 53 okrążeniu po raz ostatni pojawił się w boksach, by założyć nowy komplet miękkiego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:14.206

Pierre wystartował z pozycji P15, także na komplecie używanych, miękkich opon. Na drugim okrążeniu pod warunkami czerwonej flagi zmienił opony na inny komplet używanych, miękkich opon, a na 26 okrążeniu zjechał do alei serwisowej po nową mieszankę pośrednią. Wreszcie, na 48 okrążeniu zameldował się w boksach po komplet nowych, miękkich opon. Najszybsze okrążenie: 1:14.521

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P14, ukończył P10:

„Dziś otrzymaliśmy małą nagrodę w postaci jednego punktu po wymagającym wyścigu. Świetnie rozpoczęliśmy, zdobywając kilka pozycji, jednocześnie unikając chaosu z przodu. Niestety, bardzo szybko zauważyliśmy, że przez cały czas mieliśmy bardzo dużą degradację i musieliśmy jechać wyścig składający się z trzech postojów. Planowaliśmy to, ponieważ wczoraj zauważyliśmy pewne oznaki, że może to mieć znaczenie, więc ocenimy to w przyszłości. Niemniej jednak to był dobry dzień z perspektywy zespołu z obydwoma samochodami na punktach i dobry krok od wczorajszego występu w wyścigu sprinterskim. Teraz skupiamy się na Las Vegas, przedostatnim wyścigu sezonu, który zapowiada się na spektakularne przeżycie i mamy nadzieję osiągnąć tam kolejny dobry wynik”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P15, ukończył P7:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wyścigu i powiedziałbym, że był to jeden z naszych najlepszych występów w sezonie. To był bardzo trudny wyścig, wymagający wielu stintów i pit-stopów, ale cały zespół wykonał dziś świetną robotę, podejmując właściwe decyzje i dobrze wykonując zmiany opon w boksach. Dla zespołu zajmującego siódme i dziesiąte miejsce jest to zdecydowanie dobry występ, zwłaszcza po starcie z końca stawki. Przez cały czas rywalizowaliśmy z Carlosem [Sainzem] i dwoma Mercedesami, więc jest to zdecydowanie dobry krok naprzód w porównaniu z wczoraj. Następne w kolejce będzie Las Vegas, które bez wątpienia będzie fajnym przeżyciem. Jestem tym podekscytowany, tak jak zawsze byłem podekscytowany nowymi wyścigami, i tylko od nas zależy, czy wystartujemy w tym wyścigu tak dobrze przygotowani, jak to tylko możliwe i damy z siebie wszystko na torze”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„To był dzisiaj bardzo dobry wysiłek zespołu, podczas którego mogliśmy znacząco poprawić nasze wyniki z wczorajszego Sprintu i zamienić nasze trudne pozycje na starcie na punkty obydwoma samochodami. Nie był to łatwy wyścig do zorganizowania, zarówno dla zespołu, który wymagał decyzji strategicznych i postojów, jak i dla kierowców, którzy musieli sprytnie przebrnąć przez chaos panujący na starcie. Ostatecznie zespół zdobył siedem mocnych punktów, co jest dobrym sposobem na zamknięcie tej potrójnej rozgrywki. Przed dwoma ostatnimi wyścigami sezonu musimy zachować spuszczoną głowę i znaleźć sposoby, aby być szybsi od początku weekendu, aby w niedzielę zająć lepszą pozycję na starcie. Byłem pod wrażeniem naszej wspólnoty i pracy zespołowej, a teraz czekamy na przedostatni wyścig sezonu 2023 w Las Vegas”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 524 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 258 punktów
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 226 punktów
...
11. Pierre Gasly – Alpine – 62 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 46 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 782 punktów
2. Mercedes – 382 punkty
3. Ferrari – 362 punkty
4. McLaren – 282 punkty
5. Aston Martin – 261 punktów
6. Alpine – 108 punktów
7. Williams – 28 punktów
8. AlphaTauri – 21 punktów
9. Alfa Romeo – 16 punktów
10. Haas – 12 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności