Pierre Gasly wywalczył najlepszą pozycję startową w sezonie po oszałamiających kwalifikacjach w Las Vegas

Pierre Gasly z zespołu BWT Alpine F1 zakwalifikował się na piątym miejscu do Grand Prix Las Vegas i rozpocznie sobotni wyścig na czwartym miejscu po imponujących kwalifikacjach w świetle i widokach kultowego miasta Nevada. Esteban Ocon w Q1 musiał uważać na wzmożony ruch na torze, co wstrzymało jego wysiłki i uniemożliwiło mu pokazanie swojego prawdziwego potencjału podczas wieczoru, w którym zespół pokazał obiecujące tempo na jednym okrążeniu. Esteban rozpocznie wyścig z szesnastej pozycji.

Odziedziczona przez Pierre’a czwarta pozycja w sobotnim wyścigu to efekt kary nałożonej przez Carlosa Sainza na starcie, co oznacza, że zajmie on swoje najlepsze miejsce startowe w sezonie Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA 2023.

W Q1 Pierre awansował na szóstym miejscu po swoim drugim okrążeniu pomiarowym z czasem okrążenia 1 min 34,272 s, który obejmował fioletowy ostatni sektor. Esteban wykazał się dobrym tempem – wystarczająco dobrym, aby dotrzeć także do Q2 – ale był sfrustrowany przejściem blokowaniem przez Maxa Verstappena w zakręcie numer 1, co ostatecznie osłabiło jego okrążenie i kosztowało go utratę miejsca w Q2.

Pierre w Q2 skrócił swój czas okrążenia do 1 minuty i 33,494 s, dzięki czemu dotarł do Q3 na czwartym miejscu. Po przejechaniu okrążenia na używanych oponach miękkich w pierwszej dziesiątce, Francuz chciał przedostać się do pierwszej piątki na swoim okrążeniu pomiarowym na nowych oponach miękkich. Poprawił się do 1 minuty 33,239 sekundy i zajął piąte miejsce. Grand Prix Las Vegas, liczące 50 okrążeń, rozpocznie się dziś o 22:00 czasu lokalnego (czyli w niedzielę o 7:00 czasu polskiego).

 

REZULTATY CZASOWE

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P17, 1:34.834 sek;
Pierre, P6, 1:34.272 sek

Q2
Pierre, P4, 1:33.494 sek

Q3
Pierre, P5, 1:33.239 sek

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„Dzisiejszy wynik jest trudny do przełknięcia i znowu wszystko nie poszło po naszej myśli. Wyjście z Q1 nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę tempo, które byliśmy w stanie wykazać. Patrząc na dane, mogliśmy spokojnie przejść do drugiej części sesji kwalifikacyjnej, więc jeszcze bardziej frustrujące jest to, że nie możemy wykorzystać osiągów naszego samochodu. Na pierwszym okrążeniu wpadłem w korki na torze, a na drugim straciłem około siedmiu dziesiątych sekundy po incydencie z Maxem [Verstappenem] w pierwszym zakręcie, tracąc czas i dynamikę. Potem dalej naciskałem resztę okrążenia i prawie się poprawiłem, ale niestety odpadliśmy. Z dzisiejszego dnia można wyciągnąć pozytywne wnioski, a nasz samochód jest tutaj szybki, więc jest o co walczyć jutro i jak zawsze damy z siebie wszystko, aby osiągnąć dobry wynik”.

Pierre Gasly:

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego wysiłku zespołu, zwłaszcza że nasze oczekiwania były znacznie niższe niż to, co osiągnęliśmy. Udowodniliśmy, że przewidywania były błędne i miejmy nadzieję, że jutro uda nam się zrobić to samo, startując z czwartej pozycji z powodu kary dla Carlosa [Sainza]. Samochód sprawował się naprawdę dobrze, czułem się komfortowo, a to jest bardzo ważne, szczególnie na torze ulicznym, gdzie trzeba czuć się zsynchronizowanym ze wszystkim. Udało mi się cisnąć do granic możliwości, a dzisiejsze okrążenia były prawdopodobnie moimi najlepszymi w sezonie. Zobaczymy, co będziemy mogli zrobić jutro. Musimy pozostać skupieni, ponieważ to nowy tor, warunki będą fajne i trudne, a my po prostu musimy być gotowi. Celem jest zdobycie kilku ważnych punktów”.

Julian Rouse, tymczasowy dyrektor sportowy:

„Dzisiejszy wynik jest pozytywny dla zespołu, ponieważ Pierre ustawia się w drugim rzędzie do jutrzejszego Grand Prix, ale jest też pewna frustracja związana z tym, co mogło spotkać Estebana po tym, jak jego ostatnie okrążenie w Q1 było mocno zagrożone przez ruch. Patrząc na czasy delty, widzieliśmy, że spokojnie awansowałby do Q2. Jako zespół wiele się nauczyliśmy od czasu Monzy, zwłaszcza z perspektywy aerodynamiki, i znaleźliśmy kilka dobrych ulepszeń w tym obszarze. Ponadto poprawiliśmy także naszą wiedzę na temat przygotowania opon na jednym okrążeniu, co również zaczęło przynosić korzyści. Podziękowania dla zespołu na torze i w fabrykach za ciągłą ciężką pracę nad opracowaniem całego pakietu. Dzisiejsze Grand Prix będzie trudne i ocenimy wszystkie opcje, aby zmaksymalizować wynik zespołu”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności