Esteban z szesnastej pozycji na czwartą, a Pierre tuż za punktami w Grand Prix Las Vegas

Zespół BWT Alpine F1 zdobył 12 punktów w Grand Prix Las Vegas, a Esteban Ocon wspiął się o dwanaście miejsc z szesnastego miejsca na starcie i zajął czwarte miejsce pod flagą w szachownicę. Jego kolega z zespołu, Pierre Gasly, niefortunnie dojechał do mety poza punktami, zaczynając od najlepszego w sezonie czwartego miejsca, by następnie przekroczyć linię mety na jedenastej pozycji.

To było emocjonujące, sobotnie wieczorne Grand Prix w imponujących światłach miasta, które zaczęło się od incydentów na wczesnych etapach. Esteban zyskał osiem pozycji na pierwszym okrążeniu i zajął ósme miejsce, a Pierre utrzymał czwarte miejsce.

Pierre zjechał do boksu na 17. okrążeniu po nowy komplet twardych opon, a Esteban trzy okrążenia później dokonał tego samego w ramach obowiązkowego postoju. Od tego momentu należało zarządzać oponami aż do końca wyścigu. Obaj kierowcy uczciwie walczyli o pozycje na 34. okrążeniu, a Estebanowi udało się wyprzedzić Pierre’a i zająć piąte miejsce. Ostatecznie Esteban odziedziczył czwarte miejsce po późnym pit stopie Oscara Piastriego, po czym stracił czwarte miejsce na rzecz George’a Russella, jednak nałożona na niego pięciosekundowa kara pozwoliła Estebanowi zdobyć zasłużone 12 punktów. Pierre miał trudności z zarządzaniem twardymi oponami, kończąc wyścig na jedenastym miejscu.

Zespół udaje się teraz do Abu Zabi na ostatni wyścig Mistrzostw Świata Formuły 1 FIA 2023.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował z pozycji P16 na nowej mieszance pośrednich opon. Na 20 okrążeniu zjechał do boksów po nowy komplet twardych opon. Najszybsze okrążenie: 1:36.637

Pierre z kolei ruszył do wyścigu z pozycji P4, także na nowym komplecie opon pośrednich. Na 17 okrążeniu zjechał do boksów po nowy zestaw twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:36.913

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P16, ukończył P4:

„Co za wieczór w Las Vegas znaleźć się poza punktacją i zająć czwarte miejsce! Chciałbym ogromnie pogratulować zespołowi świetnego wyniku i niesamowitej regeneracji. To był chaotyczny start, ale udało nam się utrzymać czystość i zyskać osiem pozycji na pierwszym okrążeniu. Potem musieliśmy uzbroić się w cierpliwość, przejechać czysty wyścig, a zarządzanie oponami było naprawdę kluczowe. Po drodze zrobiłem kilka dobrych wyprzedzeń, a czwarte miejsce w tym niesamowitym miejscu to naprawdę świetny wynik, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak czułem się po kwalifikacjach. W przyszłym tygodniu przed nami jeszcze jeden wyścig w Abu Zabi i będziemy dążyć do przeniesienia tej dynamiki do finału sezonu”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P4, ukończył P11:

„To rozczarowujący wynik po mojej stronie garażu, aby przejść z czwartej pozycji na starcie na poza punktami na jedenastym miejscu. Jest wiele rzeczy do sprawdzenia, ponieważ nie jest to cel, który dzisiaj chcieliśmy osiągnąć. To był dobry start w trudnych warunkach, pierwszy przejazd był dość dobrze zorganizowany i bez problemu zmieściliśmy się w czołowej czwórce. Gdy tylko założyliśmy twarde opony, wydawało się, że mamy problemy, opony uległy ziarnieniu i cały drugi przejazd był wyzwaniem, aby dojechać do końca. To był frustrujący wieczór i szkoda nas. To powiedziawszy, to był bardzo dobry weekend dla zespołu, który zajął czwarte miejsce w kwalifikacjach, a następnie czwarte miejsce Estebana w wyścigu. Przeprowadzimy analizę i wrócimy w przyszły weekend na finał sezonu w Abu Zabi, gotowi zakończyć sezon najlepiej jak potrafimy.”

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Ogólnie rzecz biorąc, był to zachęcający weekend dla zespołu w Las Vegas. Podczas gdy wczorajsze kwalifikacje należały do Pierre'a po fenomenalnym występie na jednym okrążeniu, dzisiaj chodziło o Estebana, który znakomicie pojechał, awansując z szesnastego miejsca na czwarte miejsce, zdobywając 12 punktów. Dobrze sobie poradził, unikając chaosu na starcie, a następnie złożył dwa dobrze zarządzane przejazdy, aby dobrze dbać o opony i utrzymać konkurencyjne tempo do końca. Jeśli chodzi o Pierre’a, mamy kilka rzeczy do oceny. Jako zespół dokładnie przeanalizujemy występy z tego weekendu – lepsze, niż się spodziewaliśmy – przed wyjazdem do Abu Zabi na finałowy wyścig w przyszły weekend”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull – 549 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull – 273 punkty
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 232 punkty
...
11. Pierre Gasly – Alpine – 62 punktów
12. Esteban Ocon – Alpine – 58 punkty

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 822 punkty
2. Mercedes – 393 punkty
3. Ferrari – 388 punktów
4. McLaren – 284 punkty
5. Aston Martin – 273 punkty
6. Alpine – 120 punktów
7. Williams – 28 punktów
8. AlphaTauri – 21 punktów
9. Alfa Romeo – 16 punktów
10. Haas – 12 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności