BWT Alpine F1 Team rozpoczyna finał sezonu ze wszystkimi trzema kierowcami w treningach w Abu Dhabi

Zespół BWT Alpine F1 rozpoczął przygotowania do finału sezonu Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2023 w Abu Zabi od piątkowych treningów na torze Yas Marina Circuit. W obu sesjach wzięli udział Esteban Ocon, Pierre Gasly i kierowca rezerwowy Jack Doohan.

Jack po raz drugi pojawił się w bolidzie A523 w tym sezonie, po przejażdżce do Meksyku w październiku, kiedy przejął obowiązki kierowcy w samochodzie Estebana w ramach obowiązkowego udziału nowicjusza w sesji. Jack ukończył pierwszą sesję treningową na trzynastym miejscu i niecałą godzinę później zdobył pole position w kwalifikacjach FIA Formuły 2.

Esteban powrócił do normalnych obowiązków podczas krótszej drugiej sesji treningowej, która został skrócona o ponad 30 minut z powodu dwóch czerwonych flag – pierwszej spowodowanej przez Carlosa Sainza, drugiej przez Nico Hülkenberga.

Esteban zakończył sesję na czternastym miejscu z 17 okrążeniami, a Pierre po 15 okrążeniach był dziewiąty.

W FIA Formule 2 kierowcy Alpine Academy uzyskali tercet, sięgając wynik 1-2-3 w kwalifikacjach po pole position Jacka, drugim miejscu Victora Martinsa i trzecim nowego rekruta, Kusha Mainiego.

 

REZULTATY CZASOWE

1. sesja treningowa

Pierre, P9, 1:26.720 sek, 26 okrążeń

Jack, P13, 1:26.865 sek, 23 okrążenia

2. sesja treningowa

Esteban, P14, 1:25.566 sek, 17 okrążeń

Pierre, P9, 1:25.321 sek, 15 okrążeń

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„Ostatni piątkowy dzień treningowy w roku nie rozpoczął się w najlepszych warunkach. Niestety od środy byłem dość chory i nie czułem się najlepiej, wchodząc dzisiaj do padoku. Mieliśmy Jacka [Doohana] w samochodzie podczas pierwszej sesji treningowej, w trakcie której testował różne ustawienia. Miał dobrą sesję, a po niej wywalczył pole position w Formule 2! Drugi trening został zakłócony dwiema czerwonymi flagami, w związku z czym liczba okrążeń była bardzo ograniczona. Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, realizując nasz program i już nie mogę się doczekać jutrzejszych kolejnych okrążeń, aby być jak najlepiej przygotowanym na ostatnie kwalifikacje w tym roku. Jeszcze wiele przed nami”.

Pierre Gasly:

„Zaczęliśmy nasz weekend w Abu Zabi tutaj, w Yas Marina, ciekawym dniem treningu, podczas którego czas jazdy został skrócony ze względu na dwie czerwone flagi w drugiej sesji treningowej. Po pierwsze, cieszę się, że Carlos [Sainz] ma się dobrze, wyglądało to na mocne uderzenie. Z naszej strony, biorąc pod uwagę przebieg, jaki mogliśmy przejechać, mieliśmy dość standardowy dzień w samochodzie. Myślę, że jesteśmy na dobrej pozycji i teraz ważne jest, abyśmy poświęcili czas i wykonali naszą pracę z dnia na dzień, aby znaleźć pewne ulepszenia przed kwalifikacjami. Czuję się komfortowo i zobaczymy, co przyniesie jutro”.

Julian Rouse, tymczasowy dyrektor sportowy:

„To był pracowity dzień w Yas Marina, gdzie mieliśmy w samochodzie kierowcę rezerwowego Jacka Doohana w ramach drugiego, obowiązkowego treningu dla debiutantów w tym sezonie. Wykonał solidną robotę podczas sesji, a następnie musiał szybko zaadaptować się z powrotem do Formuły 2, gdzie zdobył bardzo dobre pole position. W tym przypadku wspaniale było mieć kierowców Alpine Academy na pozycjach 1-2-3 z nim, Victorem [Martinsem] i Kushem [Mainim] w pierwszej trójce. Po opuszczeniu pierwszego treningu, a następnie dwóch czerwonych flagach w drugim treningu, Esteban miał nieco mniej czasu na torze względem kolegi z zespołu. Pomimo złego samopoczucia, wykonał dobrą robotę, utrzymując dobre tempo od drugiego treningu. Pierre miał natomiast dwie dobre sesje. Przez całą noc będziemy ciężko pracować, analizując dane i starając się zająć dobre miejsce obydwoma samochodami przed jutrzejszymi kwalifikacjami”.

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności