Pierre w Q3, a Esteban o włos od awansu w zaciętych kwalifikacji do finału sezonu w Abu Zabi

Pierre Gasly z zespołu BWT Alpine F1 Team drugi raz z rzędu dotarł do Q3, przygotowując się do rozpoczęcia niedzielnego Grand Prix Abu Zabi kończącego sezon z dziesiątego miejsca na starcie. Jego kolega z zespołu, Esteban Ocon, stracił miejsce w Q3 o 0,113 sekundy, opuszczając Q2 na dwunastym miejscu w ciasnych kwalifikacjach przy świetle lamp na torze Yas Marina Circuit.

Obaj kierowcy awansowali do drugiej części czasówki z niewielką przewagą; Esteban był czternasty, a Pierre tuż nad strefą spadkową, na piętnastym miejscu, z przewagą zaledwie 0,138 sek.

Okrążenie Pierre’a w Q2, wynoszące 1 min 24,078 s, okazało się wystarczające, aby awansować do Q3 na piątym miejscu, podczas gdy czas okrążenia Estebana wynoszący 1 min 24,391 s był niewiele gorszy od czołowej dziesiątki – o braku awansu zadecydowała różnica ponad jednej dziesiątej sekundy.

W Q3 Pierre utrzymał dziesiątą pozycję na obu okrążeniach na używanych i nowych miękkich oponach. Jego okrążenie pomiarowe na nowym komplecie opon zostało zniekształcone przez Oscara Piastriego, który utrudnił mu zjazd do zakrętu nr 5.

Jutrzejszy finał sezonu rozpocznie się o godzinie 17:00 czasu lokalnego (14:00 czasu polskiego), gdy zespół BWT Alpine F1 Team zakończy sezon 2023.

 

REZULTATY CZASOWE

Kwalifikacje

Q1
Esteban, P14, 1:24.565 sek;
Pierre, P15, 1:24.600 sek

Q2
Esteban, P12, 1:24.391 sek;
Pierre, P5, 1:24.078 sek

Q3
Pierre, P10, 1:24.548 sek

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon:

„Ostatnia sobota sezonu dobiegła końca i jutro wystartujemy do wyścigu z dwunastej pozycji. Oczywiście był to dla mnie trudny tydzień, więc myślę, że dobrze zrobiliśmy, maksymalnie wykorzystując to, co mieliśmy w rękach. Jutro wszyscy będziemy mocno naciskać, aby zakończyć sezon pozytywnie. To był dobry, ale pracowity ostatni trening, podczas którego staraliśmy się udoskonalić nasze ustawienia przed kwalifikacjami, które rozpoczęły się dobrze i mieliśmy dobre tempo, aby przedostać się do drugiej części czasówki. Niestety, nie miałem najlepszego ostatniego przejazdu i ostatecznie zakończyliśmy kwalifikacje na dwunastej pozycji, tracąc do awansu do Q3 zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Nie jesteśmy daleko od punktów, a w zeszłym tygodniu nawet byliśmy znacznie dalej w tyle i dotarliśmy na punktowane miejsce, więc wykorzystamy to jako motywację do walki o miejsce w pierwszej dziesiątce”.

Pierre Gasly:

„Jestem naprawdę zadowolony z dzisiejszego wyniku. Wiedzieliśmy, że będzie ciasno i bardzo blisko dotarcia do Q3, a nawet wydostanie się z Q1 przy tak małych marginesach okazało się trudne. Moje okrążenie w Q2 było bardzo dobre, jestem z tego zadowolony, ponieważ oznaczało to, że spokojnie znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce. Q3 była dla nas nieco chaotyczna i czuję, że nie zmaksymalizowaliśmy tej sesji. Przeanalizujemy, co się stało, co mogliśmy zrobić lepiej, ale mimo to z pewnością jestem zadowolony, że ponownie znalazłem się w Q3. Jutro zaczynamy z dobrej pozycji, a naszym celem jest zdobycie kilku punktów. To będzie trudny wyścig, ostatni w tym roku. Dam z siebie wszystko i dobrze będzie zakończyć sezon pozytywnym wynikiem”.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności