Zespół BWT Alpine Team F1 kończy Mistrzostwa Świata FIA Formuły 1 2023 na szóstym miejscu

Zespół BWT Alpine F1 zakończył Mistrzostwa Świata Formuły FIA 1 2023 finałem sezonu w Abu Zabi. Esteban Ocon zajął dwunaste miejsce, a Pierre Gasly był trzynasty na torze Yas Marina.

Zespół kończy sezon ze 120 punktami na szóstym miejscu w klasyfikacji konstruktorów, Pierre jest jedenasty w klasyfikacji kierowców z 62 punktami, a Esteban jest dwunasty z 58 punktami.

Obaj kierowcy chcieli zakończyć sezon z dobrym wynikiem – Pierre startował z dziesiątej pozycji, a Esteban z dwunastej. Pierre świetnie zaczął, wspinając się na ósme miejsce pod koniec pierwszego okrążenia, a Esteban był jedenasty.

Pierre utrzymał się na ósmej pozycji na początku przejazdu, zanim uszkodzenia odniesione w wyniku kontaktu z Lewisem Hamiltonem na 15. okrążeniu spowodowały znaczne szkody w jego bolidzie A523 i tym samym znaczną utratę właściwości aerodynamicznych.

Esteban zjechał do boksów po twarde opony na 15. okrążeniu, stosując strategię jednego postoju i dojechał do mety na dwunastym miejscu. Pierre korzystał ze strategii dwóch pit stopów, ale nie mógł przedostać się do punktów. Para zawodników Alpine przekroczyła linię mety na dwunastym i trzynastym miejscu.

Zespół pozostanie w Abu Zabi na wtorkowe testy posezonowe, gdzie do Estebana dołączy Jack Doohan, świeżo po zwycięstwie w wyścigu głównym w FIA Formule 2.

 

REZULTATY CZASOWE

Wyścig

Esteban wystartował z pozycji P12 na nowym komplecie pośrednich opon i zjechał do alei serwisowej na 15 okrążeniu, by założyć nowy komplet twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:30.033

Pierre wystartował z pozycji P10, także na nowym komplecie pośredniej mieszanki opon. Na 17 okrążeniu pojawił się w boksach, by założyć nowy komplet twardych opon. Ponownie w alei serwisowej zagościł na 32 okrążeniu, sięgając po kolejny, nowy zestaw twardego ogumienia. Najszybsze okrążenie: 1:29.016

 

WYPOWIEDZI

Esteban Ocon, rozpoczął z P12, ukończył P12:

„To zwieńczenie sezonu 2023, ale nie był to dla nas najlepszy wyścig na zakończenie roku. Po prostu wydawało się, że dzisiaj brakuje nam tempa i niestety zakończyliśmy wyścig poza punktami, zajmując dwunaste miejsce. Z mojej strony wybraliśmy strategię jednego pit stopu i nie udało nam się znaleźć w pierwszej dziesiątce. Mamy wiele do podsumowania po tym wyścigu i wiele do przeanalizowania po nierównym sezonie, pełnym wzlotów i upadków. Nie osiągnęliśmy celów, które sobie wyznaczyliśmy na początku roku, więc nadszedł czas na podsumowanie, przegrupowanie i skupienie się na kluczowych obszarach wymagających poprawy. Nie mam wątpliwości, że wrócimy silniejsi i bardziej głodni niż kiedykolwiek, aby wspólnie poprawić się jako zespół i zapewnić sobie lepszą pozycję w przyszłym roku. We wtorek mamy testy, a potem czas odpocząć, zanim skupimy się na sezonie 2024. Dziękuję zespołowi i wszystkim fanom za bezwarunkowe wsparcie w tym roku. Już nie mogę się doczekać, aż zgasną światła w Bahrajnie”.

Pierre Gasly, rozpoczął z P10, ukończył P13:

„To nie tak chcieliśmy zakończyć sezon, tymczasem niestety zakończyliśmy dzisiejszy wyścig poza punktami. To było frustrujące popołudnie. Po dobrym starcie zostałem uderzony przez Checo [Pereza], a później przez Lewisa [Hamiltona] i mieliśmy sporo uszkodzeń tyłu samochodu, z którymi borykaliśmy się przez większą część wyścigu. Później widziałem zniszczenia – i są one dość rozległe! Od tego momentu był to trudny wyścig i mamy wiele do sprawdzenia, wiele do nauczenia się, ponieważ prawdopodobnie nie zoptymalizowaliśmy wszystkiego, w czym możliwe było zdobycie punktów. Jeśli chodzi o ten sezon, bardzo mi się podobało dołączenie do rodziny Alpine. To był mieszany sezon na torze, ale od chwili rozpoczęcia w Bahrajnie jesteśmy teraz w znacznie lepszym miejscu, co jest naprawdę pozytywne i zachęcające. Dziękuję wszystkim w Enstone, Viry i na torze za ich ogromną pracę. Jestem pewien, że w przyszłym roku możemy być znacznie silniejsi”.

Bruno Famin, tymczasowy szef zespołu:

„Pora na podsumowanie sezonu 2023, roku, w którym mieliśmy kilka bardzo dobrych momentów, ale też zbyt wiele gorszych. Ostatecznie nie udało nam się osiągnąć tego, co sobie założyliśmy. Dzisiejszy wyścig był trudny dla obu samochodów i mamy wiele do sprawdzenia, aby zobaczyć, co mogliśmy zrobić lepiej – nawet gdyby nie miało to wpływu na wynik naszych mistrzostw. Jestem zadowolony z tego, co zobaczyłem w drugiej części sezonu. W tej chwili jako zespół poświęcimy trochę czasu poza sezonem na przemyślenie i przejrzenie wszystkiego oraz wdrożenie niezbędnych zmian i planu gry przed 2024 rokiem. Chciałbym podziękować całemu zespołowi i kierowcom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i ambicję podczas tej pełnej wyzwań kampanii. Bez wątpienia wrócimy w 2024 roku z jeszcze większym głodem osiągnięcia naszych celów”.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA:

Klasyfikacja kierowców

1. Max Verstappen – Red Bull Racing – 575 punktów
2. Sergio Perez – Red Bull Racing – 285 punktów
3. Lewis Hamilton – Mercedes – 234 punkty
4. Fernando Alonso – Aston Martin – 206 punktów
5. Charles Leclerc – Ferrari – 206 punktów
6. Lando Norris – McLaren – 205 punktów
7. Carlos Sainz – Ferrari – 200 punktów
8. George Russell – Mercedes – 175 punktów
9. Oscar Piastri – McLaren – 97 punktów
10. Lance Stroll – Aston Martin – 74 punkty
11. Pierre Gasly – Alpine – 62 punkty
12. Esteban Ocon – Alpine – 58 punktów
13. Alexander Albon – Williams – 27 punktów
14. Yuki Tsunoda – AlphaTauri – 17 punktów
15. Valtteri Bottas – Alfa Romeo – 10 punktów
16. Nico Hulkenberg – Haas – 9 punktów
17. Daniel Ricciardo – AlphaTauri – 6 punktów
18. Zhou Guanyu – Alfa Romeo – 6 punktów
19. Kevin Magnussen – Haas – 3 punkty
20. Liam Lawson – AlphaTauri – 2 punkty
21. Logan Sargeant – Williams – 1 punkt
22. Nyck De Vries – AlphaTauri – 0 punktów

 

Klasyfikacja konstruktorów

1. Red Bull – 860 punkty
2. Mercedes – 409 punkty
3. Ferrari – 406 punktów
4. McLaren – 302 punkty
5. Aston Martin – 280 punkty
6. Alpine – 120 punktów
7. Williams – 28 punktów
8. AlphaTauri – 25 punktów
9. Alfa Romeo – 16 punktów
10. Haas – 12 punktów

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności