Alpine A290: nowy elektryczny hot hatch po raz pierwszy kursuje za kołem podbiegunowym

  • Alpine A290 przeszedł kompleksowy program rozwoju i dostrajania od ponad 2 lat.
  • W kluczowym etapie tego rozwoju zespoły inżynierów Alpine wróciły do Szwecji, aby sfinalizować testy prototypów przyszłego A290.
  • Takie testy w niskich temperaturach to pierwszy przypadek wyposażenia A290 w zupełnie nowy kamuflaż alpejski.
  • Pięciomiejscowy A290 firmy Alpine w wersji hot hatch zostanie zaprezentowany w czerwcu 2024 r.

„Nasz A290, przyszły kompaktowy elektryczny samochód sportowy segmentu B, jest obecnie testowany w ekstremalnych i wymagających warunkach panujących w szwedzkiej Laponii. Celem tego ważnego etapu jest potwierdzenie obranego przez nas kierunku w zakresie prowadzenia i zwinności, co jest częścią naszego DNA w warunkach niskiej przyczepności. Aby dopracować jego rozwój tak, aby był skuteczny w każdych okolicznościach i każdych warunkach pogodowych, zimowy etap rozwoju A290 jest kluczowy, ponieważ jest to zupełnie nowy samochód. Nasz zespół inżynierów dokładnie przeanalizował wszystkie kryteria, a wyniki bardzo dobrze wróżyły jego premierze w nadchodzących miesiącach” – Philippe Krief, dyrektor generalny Alpine.

 

Alpine A290: przyszły, w pełni elektryczny samochód sportowy typu hot hatch, kontynuuje testy w Szwecji w pobliżu koła podbiegunowego

Od początku roku A290 udoskonala swoje właściwości w zakresie niskiej przyczepności, pracując w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych i temperaturach mogących spaść poniżej -30°C. Zespoły techniczne Alpine testują prototypy na torach i otwartych drogach w takich warunkach, aby zapewnić ogólną doskonałość.

Wszystkie parametry techniczne podlegają pełnowymiarowym testom, aby zagwarantować osiągnięcie wymaganego poziomu wydajności.

Jak w każdym Alpine, w A290 szczególną uwagę poświęcono dynamice. Responsywność silnika, szybkość działania, precyzja jazdy i zwinność zostały potraktowane z najwyższą uwagą, aby zapewnić wrażenia z jazdy nawet w ekstremalnych warunkach.

Testowana jest także szeroka gama urządzeń, w tym ogrzewanie, jakość odmgławiania i odszraniania oraz ESC (elektroniczna kontrola stabilności) na śniegu. Żaden z tych punktów nie może zostać odtworzony w centrum technicznym i można go sprawdzić jedynie w bardzo niskich temperaturach.

Podczas swojego pierwszego oficjalnego przejazdu A290 miał oryginalny kamuflaż Alpine, logo „A-Arrow” na dachu i kolorystykę Alpine Blue. Prototyp został zaprezentowany po raz pierwszy z ostatecznym nadwoziem i zatwierdzonymi wymiarami: jego długość to 3990 mm, szerokość – 1820 mm, wysokość – 1520 mm, a rozstaw osi wynosi 2530 mm.

W A290 zaprezentowano także ekskluzywną sportową kierownicę Alpine obszytą skórą Nappa ze spłaszczoną powierzchnią i centralnym punktem, nawiązującą do sportów motorowych, które są w dużej mierze częścią DNA marki. Zawiera ona trzy podstawowe funkcje zapożyczone z kierownic Alpine Formuły 1: OV (Overtage – wyprzedzanie), RCH (Recharge – ładowanie) i tryby jazdy dostępne za jednym dotknięciem.

 

Ekskluzywne oznaczenie „A29” opracowane przez Michelin dla Alpine A290

Na potrzeby tych testów A290 wyposażony jest w wysokowydajne opony MICHELIN Pilot Alpin 5, które mierzą i kontrolują poziom hamowania i precyzję jazdy w surowych zimowych warunkach.

Od początku współpracy z A110 w 2012 roku firmy Alpine i Michelin zacieśniły swoje partnerstwo w zakresie rozwoju opon dla całkowicie elektrycznej gamy Alpine, począwszy od A290. Po dwóch latach pracy A290 zostanie wyposażony w specjalne 19-calowe opony:

  • Opony zimowe MICHELIN Pilot Alpin 5
  • Dwie sportowe opony letnie: MICHELIN Pilot Sport EV zapewniająca optymalną efektywność energetyczną oraz MICHELIN Pilot Sport S5 zapewniająca najwyższy poziom wydajności.

Te trzy zestawy opon zostały opracowane w celu zwiększenia i wykorzystania osiągów A290 we wszystkich warunkach jazdy, zarówno na suchej, mokrej, jak i pokrytej śniegiem.

Każda opona będzie posiadała ekskluzywne oznaczenie, oparte na systemie kodowania każdego modelu Alpine. W przypadku A290 będzie to „A29”. Dzięki temu klienci podczas wymiany opon uzyskają dokładnie takie same osiągi: idealną równowagę pomiędzy bezpieczeństwem, zasięgiem, prowadzeniem, trwałością, komfortem i akustyką.

Takie ekstremalnie zimne testy w Szwecji stanowią kolejny krok w rozwoju A290, który zostanie zaprezentowany w czerwcu 2024 r.

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności