Grand Prix Bahrajnu 2024 – zapowiedź weekendu wyścigowego

Sezon Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2024 rozpoczyna się w najbliższy weekend w Bahrajnie na torze Bahrain International Circuit.

W zeszłym tygodniu zespół przejechał 334 okrążenia / 1807 km podczas trzydniowych testów przedsezonowych w Bahrajnie, kontynuując naukę nowego A524.

W zapowiedzi zespołu przed Grand Prix Bahrajnu: 

  • Bruno Famin zarządza oczekiwaniami i przedstawia najważniejsze wnioski z testu.
  • Esteban Ocon i Pierre Gasly przygotowują się do rekordowego kalendarza 24 wyścigów Formuły 1.
  • Alpine Academy rozpoczyna swoją kampanię w FIA Formule 2 i FIA Formule 3 w trakcie tego weekendu Grand Prix.
  • Zespół będzie nosić odwrócone różowe barwy w ramach partnerstwa tytułowego z BWT.

 

Bruno Famin, szef zespołu:

 

Rzut oka na sytuację

Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezonu wyścigowego Formuły 1 w Bahrajnie w ten weekend. W zeszłym tygodniu odbyliśmy tutaj produktywny trzydniowy test, podczas którego nadal uczyliśmy się i rozwijaliśmy A524. Wiedzieliśmy, że początek sezonu nie będzie łatwy. Podejmowanie tych wyzwań jest częścią wyścigów w Formule 1 i ważne jest, abyśmy wszyscy bardzo mocno pracowali nad rozwojem A524 w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

 

Jedność zespołu

Samochód ma dobrą bazę, którą możemy i będziemy rozwijać przez cały sezon. Bardzo się ucieszyłem, widząc jedność w zespole w ostatnich tygodniach i miesiącach w osiąganiu różnych kamieni milowych, których kulminacją było posiadanie samochodu na torze w zeszłym tygodniu. To właśnie ta ciężka praca będzie kontynuowana, abyśmy mogli stale się rozwijać.

 

Kierowcy

Wiem, że Esteban i Pierre są głodni i zmotywowani, aby odegrać swoją rolę na torze, dlatego nie możemy się doczekać ich profesjonalizmu i doświadczenia. Wreszcie, w ten weekend nastąpi także powrót FIA Formuły 2 i FIA Formuły 3, gdzie z niecierpliwością będziemy śledzić wyniki Victora i Kusha w Formule 2, a także Gabriele, Sophii i Nikoli w Formule 3.

 

Esteban Ocon

 

Wizjer w dół

Po trzech dniach intensywnych testów przedsezonowych i długiej zimie przygotowań do nowego sezonu nie mogę się doczekać powrotu za kierownicę i ścigania się na dobre podczas weekendu Grand Prix. Mimo że były to tylko testy, pod koniec jednej z sesji testowych brałem udział w akcji koło w koło, podczas której wiele samochodów ścigało się w zakręcie nr 1. Było fajnie i zaostrzyło to mój apetyt na więcej tego samego w ten weekend w Bahrajnie.

 

Wydobywanie maksimum

Sesja testowa w Bahrajnie była niezwykle cenna i dowiedzieliśmy się wiele o nowym samochodzie i jego charakterystykach. Samochód poprawiał się od pierwszego do ostatniego dnia testów, więc mamy nadzieję, że podobna poprawa będzie widoczna w trakcie weekendu wyścigowego. Wiemy, nad czym pracujemy przed wyścigiem otwierającym sezon i musimy wycisnąć maksimum z naszego pakietu, aby zapewnić sobie jak największą szansę na zdobycie czegoś w weekend.

 

Skupmy się na sobie

Trudno jest ocenić kolejność zadań po tak krótkim harmonogramie testów, gdy zespoły realizują różne programy i ładują paliwo. Po prostu skupiliśmy się na sobie i zebraliśmy jak najwięcej danych. To samo dotyczy również weekendu w Bahrajnie. Wiemy, że wchodzimy w ten sezon nieco z tyłu z koncepcją nowego samochodu, a zespół pracuje niezwykle ciężko, aby zapewnić samochodowi lepsze osiągi w nadchodzących wyścigach.

 

Statystyki Estebana w Grand Prix Bahrajnu

Starty w Bahrajnie: 6

Punkty w Bahrajnie: 10

Średnia punktów: 1,6

Najlepsza pozycja na starcie: 7. (2020) 

Najlepszy wynik*: 7 (2022)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 28,419 s (2020)

Najszybsze okrążenie: 1 min 34,354 s (2020)

*Esteban zajął 2. miejsce w Grand Prix Sakhir 2020 na zewnętrznym torze Bahrain International Circuit po starcie z 11. pozycji na starcie.

 

Czy wiesz, że?

W ten weekend Esteban Ocon rozpocznie swoje 134. Grand Prix w karierze, dzięki czemu zrówna się ze swoim rodakiem Jean-Pierrem Jarierem (1971-83). Zakładając, że wystartuje w dwóch otwierających Grand Prix sezonu, Esteban znajdzie się w pierwszej pięćdziesiątce najbardziej doświadczonych kierowców w historii F1.

 

Pierre Gasly

 

Nowy sezon, te same emocje

To zawsze wyjątkowe uczucie na początku sezonu Formuły 1. Zawsze jestem tym bardzo podekscytowany, bo wtedy kończą się wszystkie rozmowy i oczekiwania, a my po prostu wracamy na tor i ponownie ścigamy się. Jestem w doskonałej formie fizycznej i psychicznej. Miałem fantastyczny okres pozasezonowy i czuję się gotowy na wyzwanie, jakie stanowi sezon składający się z 24 wyścigów, w moim drugim roku w Alpine.

 

Realistyczny stan umysłu

W zeszłym tygodniu mieliśmy bardzo pracowity, trzydniowy test. Po prostu skupiliśmy się na sobie, wykonaliśmy własny program bez większego stresu i przeprowadziliśmy wiele testów, w miarę jak dowiadywaliśmy się coraz więcej o całym pakiecie w naszych bolidach. Spodziewam się, że odblokowanie osiągów, jakich oczekujemy od samochodu, zajmie nam trochę czasu, ale nie jest to niespodzianką, biorąc pod uwagę nową koncepcję. Pozostanę realistą. Wiem, że nie będzie to dla nas łatwy start, ale najważniejsze jest ciągłe identyfikowanie kluczowych obszarów pracy oraz nauka i postęp.

 

Wyścigi w Bahrajnie

Bahrajn to świetny tor do wyścigów. Myślę, że nawet przypomnieliśmy sobie o tym podczas testu w zeszłym tygodniu! Jest wiele miejsc do wyprzedzania, więc dla nas, kierowców, jest to zwykle ekscytujące. W ubiegłym roku zdobyłem punkty po bardzo dobrym niedzielnym występie w moim pierwszym wyścigu dla Alpine. Oczywiście jest to zawsze naturalny cel i tym razem zobaczymy, jak potoczy się weekend wyścigowy. Jestem z pewnością podekscytowany faktem, że ponownie stanę na starcie i będę walczył przy każdej nadarzającej się okazji.

 

Statystyki Pierre'a w Grand Prix Bahrajnu

Starty w Bahrajnie: 6

Punkty w Bahrajnie: 26

Średnia punktów: 4,3

Najlepsza pozycja na starcie: 5. (2018 i 2021)

Najlepszy wynik: 4. (2018)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 28,448 s (2020)

Najszybsze okrążenie: 1 min 34,090 s (2021)

 

Czy wiesz, że?

Awans Pierre’a Gasly’ego z ostatniego na dziewiąte miejsce podczas GP Bahrajnu w 2023 r. obejmował najszybsze 10 okrążeń spośród wszystkich kierowców podczas całego wyścigu, czyli przejazd średnio o 0,424 s na okrążenie szybszy od zwycięzcy wyścigu Maxa Verstappena.

 

Alpine Academy

 

Alpine Academy również powraca na tor wyścigowy w ten weekend w Bahrajnie z FIA Formula 2 i FIA Formula 3 w ramach wsparcia Grand Prix.

Victor Martins (ART Grand Prix) i Kush Maini (Invicta Racing) w najbliższy weekend rozpoczną swój drugi sezon w Formule 2. Victor zapewnił sobie pierwsze podium w tej kategorii na tym torze rok temu, a Kush zdobył pierwsze punkty w debiucie w ten sam weekend.

Gabriele Minì (PREMA Racing), który w zeszłym roku zapewnił sobie swoje pierwsze pole position w Formule 3 w Bahrajnie, powróci do Formuły 3 wraz z Sophią Flörsch (Van Amersfoort Racing) i Nikolą Tsolovem (ART Grand Prix) świeżo po niedawnych testach przedsezonowych tydzień temu na torze Sakhir.

Wszyscy kierowcy będą chcieli dobrze rozpocząć sezon, wykorzystując wnioski z sezonu 2023 i trzydniowych testów w Bahrajnie, które odbyły się na początku lutego.

 

Terminy sesji

 

Czwartek, 29 lutego

08:55-09:40 – Trening FIA Formuły 3

10:05-10:50 – Trening FIA Formuły 2

12:30-13:30 – Pierwszy trening FIA Formuły 1

14:00-14:30 – Kwalifikacje FIA Formuły 3

14:55-15:25 – Kwalifikacje FIA Formuły 2

16:00-17:00 – Drugi trening FIA Formuły 1

 

Piątek, 1 marca

11:15-12:00 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 3

13:30-14:30 – Trzeci trening FIA Formuły 1

15:15-16:00 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 2

17:00-18:00 – Kwalifikacje FIA Formuły 1

 

Sobota, 2 marca

10:00-10:45 – Wyścig główny FIA Formuły 3

11:30-12:30 – Wyścig główny FIA Formuły 2

16:00-18:00 – Wyścig FIA Formuły 1

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności