Grand Prix Arabii Saudyjskiej 2024 – zapowiedź weekendu wyścigowego

Zespół BWT Alpine F1 udaje się do Dżuddy na 2. rundę Mistrzostw Świata FIA Formuły 1 2024, Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

W zapowiedzi zespołu przed Grand Prix Arabii Saudyjskiej:

 

  • Bruno Famin recenzuje pierwszy wyścig sezonu i opisuje jego przebieg oraz plany zespołu na Dżuddę.
  • Esteban Ocon i Pierre Gasly zastanawiają się nad otwarciem sezonu i dzielą się swoimi przemyśleniami na temat Grand Prix Arabii Saudyjskiej.
  • Alpine Academy pojawia się wraz z FIA Formułą 2 i F1 Academy w trakcie tego weekendu Grand Prix.
  • Zespół ponownie będzie używał odwróconych różowych barw w ramach partnerstwa tytularnego z BWT.

 

 

Bruno Famin, szef zespołu:

 

Refleksje na temat Bahrajnu

Pierwsze tygodnie sezonu w Bahrajnie były pracowite, gdzie czekały nas testy i pierwszy z 24 wyścigów. Nadal się uczymy i nadal rozwijamy to, co mamy w rękach dzięki naszemu pakietowi na rok 2024. To dopiero pierwszy wyścig, tylko jeden tor, na którym do tej pory byliśmy, więc będziemy nadal ciężko pracować i znajdować ulepszenia przez cały sezon. Kierowcy wykonują świetną robotę zarówno na torze, jak i poza nim, utrzymując dobre humory, więc nie możemy się doczekać kolejnej okazji w ten weekend w Arabii Saudyjskiej.

 

Szybki i wściekły Jeddah Corniche Circuit

W ten weekend wyruszamy do Arabii Saudyjskiej, aby zmierzyć się z zupełnie innym wyzwaniem niż w Bahrajnie. Obiekt w Dżuddzie to bardzo szybki tor uliczny, zapewniający dobrą płynność, a zarazem taki, na którym kierowcy muszą mieć pełną pewność samochodu, aby móc pokonywać wiele zakrętów. Tor jest mniej wrażliwy na przyczepność niż ten w Bahrajnie. Przyczepność pozostaje czymś, co musimy poprawić tak szybko, jak to możliwe. Wiem, że zespół nie może się doczekać kolejnego wyzwania w Arabii Saudyjskiej i zobaczenia, gdzie stoimy na tego typu torze.

 

Esteban Ocon

 

Odbić się od dna

Wiedzieliśmy, że wyjazd do Bahrajnu zupełnie nowym samochodem będzie wyzwaniem i ostatecznie okazało się, że tak było w przypadku, gdy oba samochody znalazły się na mecie. Sam wyścig przebiegł z naszej strony stosunkowo spokojnie i tak naprawdę nie mogliśmy zrobić nic więcej z miejsca, w którym rozpoczęliśmy i przy takim tempie, jakie mieliśmy. Musimy zostawić ten wyścig za sobą i spróbować szybko zareagować. Wiemy, że w tym sporcie nie ma cudów i naprawa sytuacji zajmie trochę czasu. Wiem też jednak, że cały zespół pracuje niezwykle ciężko i jest zmotywowany, aby odwrócić sytuację.

 

Nauka przed wizytą w Dżuddzie

Dobrą rzeczą w Bahrajnie było to, że mieliśmy czysty wyścig i ważne było, aby zebrać wiele danych. W przypadku wyścigów tydzień po tygodniu nie ma zbyt wiele czasu pomiędzy nimi, więc musimy zagłębić się w dane i zobaczyć, jakie wnioski możemy już wyciągnąć przed Dżuddą. Teraz, gdy mamy za sobą pełny wyścig, warto dokonać porównania z innymi zespołami i przeanalizować osiągi opon. Ostatnio sesja kwalifikacyjna była bardzo zacięta – niecałe 0,150 sekundy straciliśmy do Q2 – więc mam nadzieję, że w ten weekend w Dżuddzie będziemy bliżej rywali.

 

Głowa do góry, nogi w dół

Tor w Dżuddzie to przyjemny tor do jazdy. Jest bardzo szybki i bardzo fizyczny, a jako tor uliczny wymaga również dużej koncentracji na całym dystansie wyścigu. Ponadto nawierzchnia toru w połączeniu z mieszankami opon zwykle powoduje niewielką degradację, co oznacza, że wyścig przypomina bardziej sprint niż maraton. To, w połączeniu z szybkim charakterem toru, sprawia że ściganie w Dżuddzie jest naprawdę dobrym sprawdzianem przygotowania fizycznego, które odbywaliśmy w zimie. Ciekawie będzie zobaczyć, jak A524 zareaguje na innym układzie i miejmy nadzieję, że poradzimy sobie lepiej niż w Bahrajnie.

 

Statystyki Estebana w Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Starty w Arabii Saudyjskiej: 3

Punkty w Arabii Saudyjskiej: 24

Średnia punktów: 8

Najlepsza pozycja na starcie: 5. (2022)

Najlepszy wynik: 4 (2021)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 28.647 s (2021)

Najszybsze okrążenie: 1 min 31.797 s (2021)

 

Czy wiesz, że?

Esteban jest jednym z zaledwie sześciu kierowców, którzy prowadzili w Grand Prix Arabii Saudyjskiej, robiąc to podczas inauguracyjnego wyścigu w 2021 roku. Do wizyty na podium w tym wyścigu zabrakło mu zaledwie 0,102 sekundy. Po rozpoczęciu ponownego startu z pole position (po czerwonej fladze) Esteban zaliczył fenomenalny wyścig, a uszkodzenie podłogi kosztowało go utratę osiągów samochodu w bezpośrednim wyścigu do linii mety z Valtterim Bottasem z Mercedesa.

 

Pierre Gasly

 

Ciężki start

Występ i wynik końcowy w Bahrajnie były zgodne z oczekiwaniami przed sezonem. Naszym celem było ciągłe uczenie się i doskonalenie oraz maksymalizacja wszystkiego, co mieliśmy w rękach. Ostatecznie nie udało nam się tego wszystkiego połączyć w jedną całość, ale nie miało to większego wpływu na nasz wynik. Miałem bałagan w Q1 z ruchem na torze podczas okrążenia wyjazdowego. W wyścigu mieliśmy trochę pecha z powodu wielu rzeczy, takich jak chaos w pierwszym zakręcie po dobrym starcie, a także pojawił się problem w pit stopie, przez co straciliśmy kilka pozycji. Z pewnością więc jeszcze wiele przed nami.

 

Szersza perspektywa

Mamy szerszy obraz i jesteśmy daleko od miejsca, w którym chcielibyśmy być jako zespół. Mamy wiele obszarów do poprawy – wiemy, gdzie one są – i wiem, że znajdziemy rozwiązania. Nie spuszczamy głowy i ciężko pracujemy przy użyciu narzędzi, które mamy, a to będzie wymagało trochę cierpliwości. Jesteśmy świadomi naszej sytuacji i zajmie nam trochę czasu, zanim się ona poprawi. Nie zmienia to jednak mojego sposobu myślenia. Wchodzę w ten weekend gotowy, aby zapewnić sobie jak najlepszy wynik.

 

Patrząc naprzód

Mieliśmy kilka dni na dokonanie przeglądu i znalezienie pewnych ulepszeń przed weekendem. Z pewnością istnieją drobne poprawki i zmiany, które możemy przywieźć do Dżuddy. Podróż tam jest ekscytującym wyzwaniem. To miejsce bardzo różni się od Bahrajnu i ciekawie będzie zobaczyć, jak samochód zachowuje się na szybszym układzie toru. To miejsce, w którym lubię się ścigać. Tor jest szybki, techniczny i nie mogę się doczekać powrotu do samochodu w czwartek.

 

Statystyki Pierre'a w Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Starty w Arabii Saudyjskiej: 3

Punkty w Arabii Saudyjskiej: 14

Średnia punktów: 4,6

Najlepsza pozycja na starcie: 6. (2021)

Najlepszy wynik: 6. (2021)

Najlepszy czas okrążenia kwalifikacyjnego: 1 min 28,125 s (2021)

Najszybsze okrążenie: 1 min 32,297 s (2021)

 

Czy wiesz, że?

Zarówno Pierre Gasly, jak i Esteban Ocon mają 100% wizyt w punktach w trzech rozegranych dotychczas wyścigach F1 na torze w Dżuddzie. Ferrari to jedyny inny zespół w stawce, który w ten weekend może pochwalić się dwoma kierowcami z takim samym rekordem.

 

Alpine Academy

Alpine Academy udaje się do Dżuddy w ten weekend, gdzie FIA Formuła 2 wyrusza na tor w ramach drugiej rundy mistrzostw, a F1 Academy Series rozpoczyna sezon 2024 pierwszą rundą w Arabii Saudyjskiej.

 

Victor Martins (ART Grand Prix) i Kush Maini (Invicta Racing) powrócą do Arabii Saudyjskiej w Formule 2 po ubiegłorocznej wizycie na torze. W 2023 roku Victor zdobył swoje pierwsze pole position w Formule 2 na torze Jeddah Corniche Circuit, zdobywając drugie podium w sezonie w ten sam weekend. Rok temu Kush również miał udany weekend w Arabii Saudyjskiej, zapewniając sobie piąte miejsce w wyścigu sprinterskim.

 

Abbi Pulling (Rodin Motorsport) rozpocznie sezon 2024 w Arabii Saudyjskiej od pierwszej rundy F1 Academy. Chociaż brytyjska kierowczyni nigdy wcześniej nie ścigała się w Arabii Saudyjskiej, w lutym przeszła pomyślnie testy na torze Jeddah Corniche Circuit z F1 Academy, a wcześniej odwiedziła ten kraj w 2022 r., biorąc udział w wydarzeniu demonstracyjnym w samochodzie Formuły 1 E20 w Riyadzie.

 

Terminy sesji

Czwartek, 7 marca

10:55-11:40 – Trening FIA Formuły 2

12:05-12:45 – Trening F1 Academy

14:30-15:30 – Pierwszy trening FIA Formuły 1

16:00-16:30 – Kwalifikacje FIA Formuły 2

18:00-19:00 – Drugi trening FIA Formuły 1

19:30-20:00 – Kwalifikacje F1 Academy

 

Piątek, 8 marca

13:15-14:00 – Pierwszy wyścig F1 Academy

14:30-15:30 – Trzeci trening FIA Formuły 1

16:10-16:55 – Wyścig sprinterski FIA Formuły 2

18:00-19:00 – Kwalifikacje FIA Formuły 1

 

Sobota, 9 marca

13:00-13:45 – Drugi wyścig F1 Academy

14:25-15:25 – Wyścig główny FIA Formuły 2

18:00-20:00 – Wyścig FIA Formuły 1

 

Inne aktualności

Pokaż wszystkie aktualności